Itselläni on kokemusta Thaimaan matkoista jonkin verran, mutta kaikki reissut on ennen olleet välillä Loka - Maaliskuu. Nyt tulee olemaan matka-ajankohta tuleva Touko-Kesäkuun vaihde. Matka suuntautuu Etelä-Thaimaaseen Phukettiin ja sen lähialueelle (Phuket, Phi-Phi, Krabi yms...).
Phuketistakin on kokemusta parin reissun verran, mutta nyt kiinnostaisi tietää miten siellä on väkeä kesäaikaan (sesongin ulkopuolella), talviaikaan verrattuna ja onko siellä miten erilaista, esim. osa paikoista kiinni, yms.
Sateen mahdollisuushan on kyseisenä ajankohtana talviaikaa selkeästi suurempi, mutta sen sitten näkee tietysti vasta paikanpäällä sataako ja kuinka paljon. Tosin ei minua Thaimaassa ennenkään sateet ole haitanneet, niiden kanssa pitää vain osata lomailla.
Phuket Touko-Kesäkuun vaihteessa.
4
180
Vastaukset
- minä vaan
Itse olen kierrellyt Thaimaata kesällä. Olimme reissussa toukokuun lopusta kesäkuun loppuun. Kävimme myös etelä thaimaassa ( phuket, krabi yms..) phuketissa ainakin karonin ja patongin rannat olivat uimakelvottomia kovien virtausten ja aaltojen vuoksi..kävin kyllä uimassa, mutta vedessä oli kaikkea roskaa pulloista roskakoreihin, joten ei kauheesti houkutellut..saarille kannattaa lähteä jos meinaa paremmille vesille..turisteja oli, mutta huomattivasti vähemmän kuin sesonkiaikaan..patongin illassa kyllä turisteja riitti!! Paljon oli ravintoloita suljettuina ja myös paljon vähemmän myyntikojuja..mutta mihin niitä ravintoloita niin paljon tarvitaankaan..meidän reissulla phuketissa ja krabilla satoi reilusti, vähän liikaakin!! Sellasia kokopäivän tylsiä sateita, mutta niistä ei koskaan tiedä..jos teillä ei oo hotellia varattuna, niin aina niitä sateita pääsee karkuun :) mukavaa matkaa!
- suositus
Tuohon aikaan vuodesta kannattaa suunnata keski-thaimaahan. Sataa huomattavasti vähemmän.
- santtu1975
Edelliset neljä Thaimaan matkaa (viimeisin viime Lokakuussa) olen viettänyt tuolla eri keski-Thaimaan kohteissa. Phuketissa/etelä-Thaimaassa olen viimeksi käynyt vuonna 2008/2009, joten nyt vain alkaisi olemaan tuon etelä-Thaimaan aika.
Tuo ajankohta ei tietysti vain ole mikään paras mahdollinen tuolle kohteelle, tiedän kyllä.
Jos esim Patongille Phuketiin tuut ni tääl on aina väkeä. Muissa paikoissa voi olla hiljasempaa, mut kyl ne auki on. Ja sää on... todennäköisesti hyvä vaikkakin jos niikseen tulee ni voi sateitakin iskeä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393870Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3442997Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt101906Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23771- 65761