Elikkä uros koirallani on alkava eroahdistus. Ulvoo ja haukkuu yksin ollessaan, tämä on ongelmana koska asun rivitalossa ja naapurin mummeli valittaa jokaisesta asiasta.
Eli nyt näin pohjatietoa, koirani on seropi, painaa n 30kg ja 4 vuotias.
Vajaa viikko sitten sillä revähti takajalka ja siksi en ole voinut normaaleille lenkeille viedä ja joutui alussa tekemään asiansa takapihalle. Koska olen tällä hetkellä työtön niin olen kotona paljon. Alussa piti olla koko ajan kotona ja katsoa että ei kolhi jalkaansa. Ja nyt kun on paranemaan päin olen pienille pissa/kakka lenkeille vienyt ja jättänyt välillä pariksi tuntia kotio. Nyt kun olin n. 10min poissa ja kun saavuin kuulin kuinka koirani ulvoo ja haukkuu sisällä.
Eli pahin pelkoni on tullut toteen ja koirallani on alkanut eroahdistus.
Älypelit eivät sitä kiinnosta. Ja en nyt tällä hetkellä voi purkaa koirani energiaa koska on vasta parantumassa. Normaalisti menemme kolme kertaa päivässä lenkille ja pari kertaa viikossa toisen koira kaverin kanssa soramontuille juoksemaan, leikkimään ja purkamaan energiaa. (koirakamu on hyskin sekoitus). Ennen ei tätä ongelmaa ole ollut runsaan liikunan vuoksi.
Elikkä onko nyt neuvoa miten saisi tätä ongelmaa kitkettyä jotenkin?
Tämä on hankala pulma koska ei vielä voi viedä energian purku lenkille...
Alkava eroahdistus?
5
105
Vastaukset
- Pakko vaan
Löytää keino purkaa energiaa ettei eroahdistus jää. Yritä myös jättää joka päivä yksin ettei totu siihen et oot siellä koko ajan.
- parsoniitti
Opeta koirallesi jälkeä tai esim kosketuskepin kanssa tekemään jotain temppuja. Sopivaa aivopuuhastelua joka väsyttää.
- Juoksemaan!
Canicross sopiva laji omistajalle ja koiralle, vauhti sellaisena kun itse haluat ja näet millon koiraa alkaa väsytämään - yleensä tämä menee toisin päin ;)
Meillä nuori on rauhoitunut huimasti canicrossaamisen eli lähdetään koiran kanssa kahdestaan juoksemaan myötä. Hanki vain juostopäinen hihna, selkävyö ja valjaat niin voitte aloittaa mukavammin! Myös pakasteluut voi auttaa eroahdistukseen kun jättää luun koluttavaksi päivän ajaksi sellaisen todella jäisen mistä ei ole mahdollisuutta irrota heti palasia.- Et varmaan lukenut
Alottajan tekstiä loppuun. Koira EI nimenomaan saa juosta, mikä oli ongelmanakin..
- Hupsis joo :P
Et varmaan lukenut kirjoitti:
Alottajan tekstiä loppuun. Koira EI nimenomaan saa juosta, mikä oli ongelmanakin..
No sitten jäisiä luita ja lihoja tai valeriaanaa. Onko ne kokeiltu?
http://www.petenkoiratarvike.com/tuote/dorwest-herbs-valeriana-yhdiste-30-ml/71977/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El786387MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415468Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624299NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun764169Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja683923Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.801307- 3281135
- 601080
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32900Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831