bichon frise mietinnässä

pentu1

kuten otsikko kertookin ollaan perheen kanssa hannkimassa ekaa koiraa ja tänään käytiin tutustumassa bichoniin ja oli kyllä sellasia nallukoita että hurmasi kokonaan!
itsestäni hieman olen lukion ekalla ja koira tulisi mun vastuulle ja myös mulle sitten kun muutam omilleni?
jos voisitte kertoa kokemuksia bichonista niin olisin kiitollinen ja jos joku on ottanut tämän rodun ekaks koiraks nniiin mielipiteitä! :)

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suositan

      Helppoja opetettavia, turkki vaatii tosin hieman laittoa, iloinen klovni :)

    • Ankrieli

      Sopii ekaksi koiraksi, kunhan olet valmis tarvittaessa näyttämään sille kumpi määrää. Meillä on kaksi ja vanhempi, uros, on useaan otteeseen vääntänyt mieheni kanssa kättä johtajuudesta. Muuten on kiltti koira ja rakastaa kaikkia ihmisiä. Toisista uroksista ei tykkää.
      Molemmat ovat hyvin rauhallisia, vaikka tämän rotuisten pitäisi kai olla vilkkaita. Nämä vaan katselevat maailman menoa, nuorempikin vaan makoilee ja tarkkailee kaikkea vaikka on vasta 8 kk vanha.
      Seurakoiria ovat ja nimensä mukaisesti ovat tyytyväisiä kunhan saavat olla perheensä kanssa. Kaikessa ollaan mukana, remonttihommissakin työnnetään nenä porakoneen viereen.
      Jotkut bichonit haukkuvat paljon, mutta meillä on tiukasti opetettu käsky hiljaa ja se tepsii muutoin paitsi ovikellon kanssa. Vaikenevat ekasta haukusta.
      Ihana rotu on ja suosittelen lämpimästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      189
      2704
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      94
      989
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      826
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      90
      785
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe