Aion taas aikuiskoulutukseen pian.

32 vuotias

Olin opiskellut ja valmistuin joulukuun 2012 datanomiksi ,mutta saan unohtaa koska tuskin töitä on ja kaikki koulutettuja liikaa. Menenkö merkonomin taloushallintoon opiskella? Mietin vain ,että mitä muuta ammattialat olisi työllisyysmahdollisuudet esim. lähihoitaja ym.? Olin aikuiskoulutuksessa ja saan työmarkkinatuella 2 vuotta sitten vuoden ajan päivärahat kelalta. Voinko saada taas työmarkkinatukea jos taas opiskelen?

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 32 vuotias

      Tarkoitin siis työttömyyspäivärahat eikä päivärahat :D.

    • 12+1

      Jos työkkäri katsoo opiskelun auttavan työllistymistäsi, niin saat työttömyysetuutta. Joka on epätodennäköistä, kun kerran olet ihan vastikään valmistunut.
      Sinun kannattaisi opetella kirjoittamaan hiukan paremmin, koska aloitusviestistäsi on hyvin vaikea saada mitään tolkkua. Tuolla kielitaidolla on tosiaan vaikea työllistyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2274
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1963
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1582
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1499
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1231
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1114
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      77
      1093
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe