"Rocksmith 2014 yhdistää sähkökitaran ja Playstationin loistavaksi musiikkipeliksi. Pelin visualinen ilme muistuttaa Guitar Hero pelisarjaa, mutta tässä on oikea kitara muovisen viiden napin lelun sijaan. Testasimme peliä reilun kuukauden ajan, ja täytyy sanoa että peli kyllä lunasti kaikki odotukset."
http://www.hdboksi.fi/rocksmith-2014-arvostelu-hauskin-tapa-oppia-soittamaan-kitaraa/
http://www.hdboksi.fi/rocksmith-2014-arvostelu-hauskin-tapa-oppia-soittamaan-kitaraa/
Vastaukset 1
Vanhimmat
On kyllä parhaimpia koskaan pelaamiani pelejä tuo Rocksmith 2014, ompa se aikaisempikin versio hyvä.
Eniten tuossa arvostelussa häiritsi se että kun lukee hdmi kaapelia käytettäessä näin: "viive oli huomattavissa, mutta ei vaikuttanut pelikokemukseen mitenkään"
Rocksmith hdmi kaapelia käytettäessä, varsinkin konsoleissa on ihan mahdoton pelattava, audioviive on niin mahdoton että pelaaminen ei ole mahdollista, tai ainakaan mielekästä.
Ohjeetkin neuvoo ehdottomasti kytkemään pelin rca liitännällä vahvistimeen tai telkkariin, ja se todellakin on kannattavaa kokemuksieni mukaan.
Pc koneessa riittää suora kuulokeliitäntä äänikortista.