Tekohengitettävät yritykset

sdepeus

Emme tarvitse keinotekoisesti toimivia yrityksiä. Sellainen yritys joka pysyy pystyssä vain kaupungin tai valtion tuella ei mielestäni ole terve ja toimiva yritys. Yrityksen täytyy kyetä itse tuottamaan lisäarvoa ja olla aidosti tuottava.

11

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ffdf11

      Julkisilla varoilla toimii esim vanhainkodit, sosiaalipalvelut, ammattiopistot, korkeakoulut.... Niinköhän lakkauttaisit nämä kaikki. Pannaanko sairaalat kiinni?

      • sdepeus

        Ne eivät ole yrityksiä vaan valtion, kaupungin tai kunnan tuottamia lakisääteisiä palveluja. Kaikenlaisia toopeja sitä täällä möläytteleekin.


      • fiksuille aikuisille

        Idiootti !! Ketjun aloittaja puhuu yksityissektorista.


    • Fgfgfg111

      Etkö ole hiton niilo kuullut yksityisistä hoitolaitoksista? Suurin osa on nykyään yksityisyrityksiä. Hiton metsäläinen...

      • sdepeus

        "Julkisilla varoilla toimii esim vanhainkodit, sosiaalipalvelut, ammattiopistot, korkeakoulut.... Niinköhän lakkauttaisit nämä kaikki. Pannaanko sairaalat kiinni?"

        Älä urpo länkytä kun et näköjään ymmärrä näitä asioita. Nuo mainitsemasi eivät ole mitään yksityisiä hoitolaitoksia.


    • Fgfgfg111

      Suurin osa edellä mainituista on nykyisin yksityisiä. Otappa selvää.

      • sdepeus

        Sanoessasi "suurin osa" olet monumentaalisen väärässä, mutta ne jotka toimivat, tuottavat juuri sitä lisäarvoa eivätkä pysy pystyssä keinotekoisesti tuettuna. Toisin sanoen markkinat pitää olla jo etukäteen olemassa, eikä niitä pidä alkaa keinotekoisesti tekemään.


      • tättärää
        sdepeus kirjoitti:

        Sanoessasi "suurin osa" olet monumentaalisen väärässä, mutta ne jotka toimivat, tuottavat juuri sitä lisäarvoa eivätkä pysy pystyssä keinotekoisesti tuettuna. Toisin sanoen markkinat pitää olla jo etukäteen olemassa, eikä niitä pidä alkaa keinotekoisesti tekemään.

        Ammattiopistot ja korkeakoulut ovat pääosiltaan liikelaitoksia. Hyvinvointi-, vanhus-, vammais- ja terveyspalvelut ostetaan enemmissä määrin tulevaisuudessa yksityisiltä toimijoilta. Toki vanhus-, vammais- ja mielenterveyspuolella on jo useita toimijoita Lieksassakin. Jos näistä kaikista luovuttaisiin ei suoriuduttaisi lakisääteisistä velvoitteista kuntalaia kohtaan.


      • sdepeus
        tättärää kirjoitti:

        Ammattiopistot ja korkeakoulut ovat pääosiltaan liikelaitoksia. Hyvinvointi-, vanhus-, vammais- ja terveyspalvelut ostetaan enemmissä määrin tulevaisuudessa yksityisiltä toimijoilta. Toki vanhus-, vammais- ja mielenterveyspuolella on jo useita toimijoita Lieksassakin. Jos näistä kaikista luovuttaisiin ei suoriuduttaisi lakisääteisistä velvoitteista kuntalaia kohtaan.

        Sinun: "Jos näistä kaikista luovuttaisiin ei suoriuduttaisi lakisääteisistä velvoitteista kuntalaia kohtaan."

        Minun: "...ne jotka toimivat, tuottavat juuri sitä lisäarvoa eivätkä pysy pystyssä keinotekoisesti tuettuna. Toisin sanoen markkinat pitää olla jo etukäteen olemassa, eikä niitä pidä alkaa keinotekoisesti tekemään."

        Lue ja ajattele ensin ennen kuin alat töräyttelemään.


    • Arto L

      Olen samaa mieltä ja lisäksi kyseenalaistaisin useat yritystuet joita jaetaan. Ne kertyvät suuryrityksille joilla on koneisto niiden hyödyntämiseen, ja samalla vääristävät kilpailua.
      Tosin on joitakin poikkeuksia joissa toimisin siten että mikäli yhtiö tarvitsee tukea, valtion tuki olisi sellainen että se pääomittaa yhtiötä ja samalla yhtiö siirtyy valtion omistukseen. Jos se sitten pärjää niin valtio kuittaa siitä myös voiton.

      Tuo Talvivaara on esimerkki tälläisesta yhtiöstä joka kaatuu kohta, mutta toisaalta on uhka ympäristöpäästöineen jos kaatuu. Siinä valtio tulee maksajaksi tavalla tai toisella. Näissä tapauksissa yksityisten sijoittajien omistus tulee vain nollata, jottei synny riskisijoitus ryhmää joka sijoittaa huonoihin yrityksiin uskoen että hädän hetkellä valtio pelastaa.

      Valtion halutessa tukea yritystoimintaa se voisi mielestäni toimia riskisijoittajana pienille yrityksille lainaten rahaa matalalla corolla.

    • Jämpti on näin

      Hölynpölybisneksille tiukka ei!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe