Opettaja haukkui rumaksi

miggoxx

Olin matematiikan kertaus kurssin tunnilla, jossa keskusteltiin tulevasta pitkän matematiikan Yo-kokeesta. Opettaja tokaisi, että olisin mielummin teitä valvomassa isossa salissa, mutta joudun valvomaan tuota rumaa poikaa ja näyttikädellä ja katsoi minuun. Minulle on myönnetty erillinen työtila kokeen ajaksi, vaikean lukihäiriön takia.

9

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unohdin tuohon keskusteluun laittaa, että miten tulis toimia tässä tilanteessa?

    • 202020

      Mene kertomaan asiasta rehtorille. Rehtori on opettajien esimies. Hänen on pakko ottaa asia puheeksi opettajan kanssa.

    • 13 + 5

      Opettajan kommentti on asiaton. Vähemmällä kuitenkin pääset itse, jos annat asian olla kuin että teet asiasta isomman numeron. Toki voit keskustella rehtorin ja ko. opettajan kanssa yhdessä ja todennäköisesti saat anteeksipyynnön, et muuta.

      Tämänkaltaiset asiat voivat jättää ikuisen jäljen ihmisen sieluun, jos niin valitset. Muista kuitenkin tämä: kukaan ei voi pahoittaa mieltäsi, teet sen aina itse, jos valitset niin. Mielen pahoittaminen on oma valinta, vaikka se kuullostaa oudolta. Olet varmasti älykäs nuori mies ja ymmärrät mitä tarkoitan.

      Elämä on helpompaa, jos sen sijaan, että loukkaantuisi muiden sanomisista ja pahoittaisi mielensä, antaa tällaisten kommenttien valua kuin vesi hanhen selästä ja päättää olla pahoittamatta mieltänsä. Se on tietoinen valinta.

      Yksi näkökulma on myös tämä: haluatko antaa tälle huonosti käyttäytyvälle opettajalle niin paljon valtaa elämässäsi, että annat hänen pilata tämän päiväsi tai tulevia päiviäsi? Onko hän mielestäsi sen arvoinen?

      Tarkastele tunnettasi ja sitten päästä siitä irti.

      • Kiitoksia erittäin hyvästä kommentista. Pohdiskelen asiaa vielä enne, kuin päätän miten toimin tämän suhteen.


    • ranec

      Tosi törkeetä! Ehdottomasti kannattaa ottaa yhteyttä rehtoriin. Sinä et voi eikä kukaan voi vaatia, että sinä luottaisit tuohon opettajaan yo-kokeesi valvojana tai kokeen tarkastajana. Vaadi rehtorilta toinen valvoja ja toinen opettaja kokeesi arvostelijaksi.
      Jos rehtori ei suostu, ota yhteys kunnan/kaupungin koulutoimen johtajaan.

      • Noitavaino

        Joo se opettaja on poltettava roviolla, ennenkuin asia selvitetään...


    • Kiitoksia nopeista neuvoista. Otan rehtoriin yhteyttä, heti huomenna.

    • tade33

      Miten tämä ongelma ratkesi?
      Todella käsittämätöntä ja huonoa käytöstä opettajalta.

    • Otin rehtorin kanssa asian puheeksi, ja pahoitteli kovasti opettajan köytöstä. Matikan yo-koe meni hyvin M on tulossa arvosanaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe