Eli siis miten lähdetään valitsemaan virtalähdettä tietokoneeseen? Ymmärtääkseni näytönohjain olisi se suurin virtasyöppö mut muista osista ei ole mitään hajua... Konetta olisin kasailemassa ja valmiiksi löytyis jo 500w virtalähde ja näytönohjain mikä koneeseen tulee on Asuksen versio Nvidia GeForce GTX 770. Prosessorina on intel i7, pari kingstonin ylikellotettavaa muistia, olisi SSD-asema, HDD-asema ja DVD-asema. 80mm kotelotuulettimia mahtuu max. 5 kpl.
Jos tuo 500w riittää niin hyvä mut jos ei niin en aio tuossa kohtaa säästää sitä muutamaa kymppiä...
Virtalähteen valinta
8
308
Vastaukset
- 7+7
Kannattaa ottaa yleisiä hattiwatteja enemmän huomioon paljonko virtalähde antaa 12V linjalla ja onko siinä yksi iso linja vai jaettu muutamaan pienempään.
Hyötysuhde kannattaa myös ottaa huomioon, sekä ikä.
Se pelkkä "500W virtalähde" ei kerro yhtään mitään. GTX 770:aa käyttävään koneeseen suositellaan 600 W:n virtalähdettä, joten speksien mukaan olemassaoleva virtalähteesi ei riitä.
http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-770/specifications
Sen vähintään 600-wattisen olisi lisäksi oltava laadukas, ei mikään nimetön kiinanihme, jonka wateista suuri osa on ilmaa. Seasonicin virtalähteitä pidetään laadukkaina, mutta skene elää, joten kannattaa tutkia uusimpia tuotevertailuja netistä ja tehdä vähän omaakin tutkimusta.
Esimerkkinä Antec:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/35790/cvnfh/Antec-HCG-620-High-Current-Gamer-620W-ATX-virtalahde- Innokas rakentelija
Noniin, tässähän tämä tuli jo selväksi! Eipä tullut mieleeni mennä kattomaan laitevalmistajan kotisivuilta ohjeita, mutta onneks voi aina kysyä paremmin tietäviltä! :) Tästä on helpompi jatkaa. Kiitoksia paljon! :)
Kyllä luulisi että 500 Wattinen riittää jollei ihan onneton ole.
Murossa testasivat kulutusta http://muropaketti.com/artikkelit/naytonohjaimet/geforce-gtx-770-vertailu-asus-evga-gigabyte-msi-palit,7 ja jollen väärin tuosta ymmärrä niin vähempikin riittää.
Tottakai Näytönogjain valmistajat laittaa suositukset aina hieman yläkanttiin, tiedä syytä sitten.- asdfasdf
Jos vanhastaan löytyy 500W virtalähde, niin sitä kannattaa kokeilla ensin, ennen kuin lähtee uutta ostamaan. Virtalähteistä löytyy ulkomailta aika kattavia arvioita, joissa laitteet avataan, puretaan ja katsotaan mistä osista ne on tehty. Seasonic on hyvä, mutta niin on Enermaxin. Seasonicin valmistaa monen muun virtalähteet. Esimerkiksi monet (ehkä tällä hetkellä kaikkikin?) XfX:n virtalähteet tulevat Seasonicilta.
Tässä voisi olla yksi laadultaan aika pätevä. Tosin osa käyttäjistä pitää sitä äänekkäänä: http://www.hardwaresecrets.com/article/XFX-PRO-650-W-Core-Edition-Power-Supply-Review/1165/10 Oikeita Seasoniceja pidetään ymmärtääkseni hiljaisina. Omassa koneessani Intelin oma prosessorituuletin on melkeinpä voimakkain äänilähde. Asusin DirectCU näytönohjain ja Antecin 500W earhwatts. Muistaisin lukeneeni, ettei tuo jonkun suosittelema Antecin High Current saanut suurempia kehuja testissä, mutta tuskin saisi tämä oma virtalähdekään. Yleinen perusvaihtoehto on toki Corsairin CX-sarja, joka ei myöskään ole mitenkään erinomainen, mutta ehkä riittävä laadultaan ja edullinen.
Ylikellottaminen vie taas lisää, eli sen jättäisin toistaiseksi väliin ja tuolla näytönohjaimella ja prosessorilla ei hyödytä ylikellottaa, koska näytönohjain on kuitenkin ensimmäinen pullonkaula. Intelin prosessorit eivät ole niin tarkkoja muistin nopeudesta, joten toivottavasti et hirveästi maksanut ylimääräistä nopeasta muistista. Joku 1600MHz on aivan tarpeeksi. Laatuun olisi hyvä kiinnittää huomiota. Kinsgston on hyväksi havaittu ja toimii kuin junan vessa.- 1112
Merkkeihin ei pidä liikaa tarrautua. Valmistaja on se joka ratkaisee.
- Innokas rakentelija
Tulipa nyt katottua tuota virtalähdettä tarkemmin ja se on Antec Truepower trio 550w eli puusilmällä tuli varmaan katottua edellisen kerran... Eli saattaisi siis riittää? Arvostelut minkä löysin näkyy olevan vuodelta 2007 et jonkin verran ikää jo tuolla... Muistit mitä ostin on Gskill ripjaw 1600mhz, olisko ollu n.85€, joten aika perushintanen...
Emolevyssä on pieni kytkin mistä saa GPU Boost 2.0:n päälle ja käsittääkseni ylikellottaa automaattisesti tarpeen mukaan? Onko mitään hyötyä? Erilaisia virtalähteitä nyt katselleena niin melkein satasta ja yli pitäisi maksaa pelikäyttöön tarkotetusta powerista... Runsaudenpulaa näkyy olevan, pelkkiä virtalähteitä löytyy jumalaton määrä eri nettikauppojen valikoimista. Miksei vaan voisi olla kolmea erilaista: piheille ja köyhille oma, työmaalle toimistokoneita varten ja harrastajille sitte ne hyvä vehkeet :D
Tuosta Corsairista en oo juuri muuta hyvää lukenu kun et ovat edullisia, Antecin vehkeet tuntuis olevan keskinkertasia... Mistä sen sitte tietää jos toi virtalähde riitä? Siitä kun kone menee pimeeks ja korjaamolla todetaan virtalähteen kärähtäneen ja polttaneen emolevyn, prosessorin ja näytönohjaimen mennessään? :D - xcvbxcvbxcv
Innokas rakentelija kirjoitti:
Tulipa nyt katottua tuota virtalähdettä tarkemmin ja se on Antec Truepower trio 550w eli puusilmällä tuli varmaan katottua edellisen kerran... Eli saattaisi siis riittää? Arvostelut minkä löysin näkyy olevan vuodelta 2007 et jonkin verran ikää jo tuolla... Muistit mitä ostin on Gskill ripjaw 1600mhz, olisko ollu n.85€, joten aika perushintanen...
Emolevyssä on pieni kytkin mistä saa GPU Boost 2.0:n päälle ja käsittääkseni ylikellottaa automaattisesti tarpeen mukaan? Onko mitään hyötyä? Erilaisia virtalähteitä nyt katselleena niin melkein satasta ja yli pitäisi maksaa pelikäyttöön tarkotetusta powerista... Runsaudenpulaa näkyy olevan, pelkkiä virtalähteitä löytyy jumalaton määrä eri nettikauppojen valikoimista. Miksei vaan voisi olla kolmea erilaista: piheille ja köyhille oma, työmaalle toimistokoneita varten ja harrastajille sitte ne hyvä vehkeet :D
Tuosta Corsairista en oo juuri muuta hyvää lukenu kun et ovat edullisia, Antecin vehkeet tuntuis olevan keskinkertasia... Mistä sen sitte tietää jos toi virtalähde riitä? Siitä kun kone menee pimeeks ja korjaamolla todetaan virtalähteen kärähtäneen ja polttaneen emolevyn, prosessorin ja näytönohjaimen mennessään? :DYleisempiä tuntomerkkejä lienee tietokoneen kaatuilu tai hidastelu graafisesti raskaissa tilanteissa (pelit).
Joissakin vertailuissa edulliset/heikkolaatuiset virtalähteet ovat kärähtäneet kunnolla, kun niistä ei ole löytynyt edes ylikuumenemissuojaa. Onhan niitäkin tapauksia ollut, joissa hajonnut virtalähde on tosiaan kärventänyt osan emolevyä mennessään.
Jos ostaisin virtalähteen, miettisin vakavasti Seasonicia. Xfx olisi myös harkinnassa, tosin ainakin joitakin malleja on syytetty äänekkäiksi. Tosin ei vertailuissa, vaan yksittäisten kirjoittajien palautteissa. Kuinka paljon niihin sitten voi luottaa, on toinen juttu. Enermax on perinteinen laatumerkki Seasonicin rinnalla. Corsairin tarroilla myydään monenlaisia virtalähteitä. CX-sarja on edullinen ja yleensä kuitenkin aika toimiva. Ax sarja lienee sitten jo suhteellisen laadukaskin(?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2811538Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa604119Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1253335Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2012655Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1142363Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2051894Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3401251- 681048
Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20957- 65850