ETEVA Kuntayhtymä

sis white

Varokaa kyseistä työnantajaa!

Työntekijöiden arvostus = Ei löydy!

Lisäksi olen kuullut monesta suusta, että esimerkiksi palkkojen suhteen yritetään höynäyttää "tyhmää" työntekijää, tämä on tosi!

Itse vaihdoin joitakin kuukausia sitten kyseiseltä työnantajalta yksityiselle puolelle enkä ole hetkeäkään katunut päätöstäni. Täällä osaavaa työntekijää todella arvostetaan ja se myös nopeasti näkyi palkassakin, vaikka se alkuun olikin kunnallista KVTES hieman alhaisempi. En voisi olla tyytyväisempi! :)

8

4088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen pettynyt

      Samaa suosittelen. Surkea työnantaja, välttäkää!

    • hoitsu1

      Päinvastainen kokemus, useamman työnantajan joukosta kuuluu ehdottomasti kyllä parhaimmistoon, verrattuna nykyiseenkin jossa yritetään tappaa työllä...

    • hiiri1

      Erittäin huonoa johtamista ja henkilöstöpolitiikka ETEVALLA.Asiakaslähtöinen työ kaukana

      • Kerran se kirpaisee

        Lähdin 6kk jälkeen. Olin määräaikainen,hain vakipaikkaa,sain.Katselin "johtamista" yksikössä,kauhistelin "työilmapiiriä" ja sairas poissaoloja.Olin ollut niin onnellinen vakipaikasta,arki oli jotain ihan painajaista työyksikössä.Lähdin koeajan jälkeen,sain haukut esimieheltä irtisanoutumisesta.Onnellisena minulla oli uusi työpaikka,jossa viihdyn vielä vuosien jälkeenkin.Pelastin ainostaan itseni,uppoavasta laivasta ns.
        Kaikkea hyvää heille,jotka oikeasti viihtyvät,ja saavat asiallisen kohtelun ja työ maistuu.Tämä vain oma kokemukseni,joka jäänyt mieleen.


      • ex-työntekijä

        Etevassa mainnostetaan ammattitaitoista asiakaslähtöistä työtä ? TODELLISUUS on kaukana "hyvästä" ammattimaisesta työskentelystä asiakkaita kohtaan. .Kehitysvammaisten asumiskohteisiin pääsee vuorotyöhön ilman koulutusta . Työntekijät huutaa, kiroilee ja kiukuttelee asukkaille. Sairas poissaoloja korvataan päiväksi / pariksi seuturekrynsijaisilla heitä vaihdetaan useasti. Heille ei kerry tuntemusta asukkaista ja miten heidän kanssa pitäisi toimia. Kukaan ei siihen yleensä opasta . Asukkaiden "viihtyisät" kodit oli aikanani kaukana puhtaudesta /viihtyvyydestä. Työntekijät eivät viittineet siivota ja kehitysvammaiset eivät kyenneet.
        Itse myös katselin yksiköiden "johtamista" joka tarkoitti silmienummistamista ongelmista ja työntekijät tekivät mitä lystäsivät.


    • Eivalittamista

      Mulla ihan päinvastaiset kokemukset, tosin Eteva on suuri organisaatio ja työntekijöitäkin lienee toista tuhatta joten varmasti eroja on. meidän yksikössä on ihanat ohjaajat ja asiakkaat, työtä tehdään todellakin sydämellä ja asiakaslähtöisesti. Meillä myös esimies on kyllä tosi empaattinen ja asioihin voi vaikuttaa. Mitoitus myös erittäin hyvä verrattuna esim Mainio Vireeseen, meidän yksikössä 6 asukasta kohti on vuorossa 2 ohjaajaa.. Ei tosiaan valittamista.

    • Anonyymi

      Kaukana on kyllä ammattimainen ja asiakaslähtöinen toiminta. Epäpäteviä työntekijöitä ja asiakkaan oikeuksien polkemista mm pakkopäivälevolla.

    • Anonyymi

      Käsittämätöntä touhua MOT:ssa tänään tästä paikasta. Kukahan ollut johtajana ja minkä puolueen valtakirja taskussa, hmm?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      4864
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3321
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      75
      2321
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      350
      1742
    5. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      1705
    6. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      216
      1643
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      106
      1285
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      76
      1280
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1177
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1142
    Aihe