Nuoret pojanklopit syö vanhanliiton miehiltä keikat

Vanhanliiton_mies

Olen itse ns. vanhanliiton tanssimuusikko, eli aloitin tämän muusikon reissuni jo 70-luvulla. Vielä tuolloin oli ravintoloita, jossa muusikko pääsi elättämään itsensä vaikka soittamalla 2-viikkoa putkeen jossain juottolassa.

Mutta nykyään on koko ala muuntunut ja lähinnä tanssilavatkin omistavat enää yksi Turkulainen ohjelmatoimisto mafiatyylin kartellilla. Sitten eipä tarvitse ihmetellä, että kuinka eniten keikkoja tekevät tanssiorkesterit ovat enää näitä nuoria pojan kloppeja, joiden ulkoinen habitus ja ulkonäkö miellyttää eteenkin maksavaa naisyleisöä ja johan löytyy puumaiässä olevia tätejä vanittamaan näitä tanssikansan kestosuosikkiorestereja.

Mutta taas tällaisia jo 50-60 vuotiaita karvaisia isoja äijiä ei suostu enää miltei kukaan ottamaan keikalle. Koska emme täytä noita nuoren pojan ulkoisia komeuden habituksia, emmekä käy salilla sekä bodypumpissa näyttääksemme hyvältä. Siksi meikäläisistä karvaisista keski-ikäisistä muusikoista suurin osa saa pyöritellä peukaloitaan kotona ja odotella, että pääsisi pariin kissanristiäisiin soittamaan valssia ja jenkkaa. Mutta näillä työmäärillä ei voida enää puhua mistään ammatista. Koska nämä nuoremmat jätkät ovat syöneet meidän karvaisten muusikoiden leivän pöydästä.

En ole katkera mutta kuitenkin haluan tuoda tämän totuuden esiin.

Kyllä minäkin menisin Hollywoodiin kasvojenkohotusleikkaukseen ja rasvaimuun, jos olisi siihen varaa. Mutta en kyllä sen uskoisi kyllä parantavan humppa trioni keikkamääriä juurikaan, koska sitten nämä pari muuta muusikkoa ovat edelleen liian rumia karvaisia isoja äijiä, jotka karkoittavat maksavan yleisön pois. Basistikin nojaa kuusikieliseen bassoonsa kuin viilipytty keikalla ja vääntää tuota jo 60-luvulla opittua teko-humppahymyä yleisölle, että en yhtään ihmettele että tällä väsyneellä tanssiorkesterilla riittää kuitenkin edelleen makkara/kahvipalkalla keikkapyyntöjä useista vanhainkodeista ja työväentaloista lähtien. Mutta peräkärry ei liiku ilman bensaa.

Minulla on jopa tullut mieleen, että ehkä tässä pitäisi perustaa bilepändi, koska sellainen tuntuu olevan nykyään enemmän IN kuin nämä vanhanliiton fox ja humppa pändit.

4

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seli seli

      Kysymys ei ole sen enempää eikä vähempää muusta kuin kysynnän ja tarjonnan laista.

      ps. Onhan tässä maassa ainakin yksi tanssiorkesteri, joka on täynnä karvaisia huonolla tempolla soittavia äijiä, joilla riittää keikkaa aivan helvetisti ja se on SOUVARIT.

      Finlanders taas taas on vähemmän karvaisempi, mutta ne sentään osaavat soittaa ja vetää tyylikkäillä sovituksilla, josta on kaukana tuollainen SOUVARIEN Lapin kusen polttama humppa.

      • souvareitten fani

        Suksi suolle ääliö.Souvarit soittaa paljon parenpaa tanssimusikkia ,kuin Finlandes. Mitäs vikaa humpassa on ,ihanaa ainakin tanssia.


      • Jorrma

        Ainakin Finlanders laulaa oikeesti ja ihanasti gay-tyylillä. 👨‍❤️‍👨


    • En fanita kumpaakaan

      Joillakin on tarve puolustaa omaa suosikkiorkesteriaan silmät renkaina ja vaahto suusta tursuten. Ymmärtämättä niinsanotusti musiikista ja sen esittämisestä juurikaan mitään.

      Itsekukin saa tietysti tykätä ja hankkia nautintonsa vaikka sitten pitämällä jääpuikkoa hanurissaan, mutta tosiasiat olisi silti hyvä tunnustaa.

      Jos verrataan noita edellämainittuja orkestereita, niin kyllähän siinä on iso ero ammattitaidossa. Toinen orkesteri kolistelee tempot heiluen molemmin puolin ja sitten taas toinen orkesteri soittaa tyylikkäillä sovituksilla ja hyvällä ammattitaidoilla.

      Makuasia, sanoi koira, kun persettään nuoli, jollekin riittää halpa kiinalainen roju ja toinen vaatii laatua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3868
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1839
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1245
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1085
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      961
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      881
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      811
    9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      811
    10. Voi luoja että pelkään

      Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔
      Ikävä
      30
      727
    Aihe