http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/product/realties/common/public/search/item/item.jsp?portal=eo&list_id=13952188458370&itemcmd=move8&listSize=1615&doListClickStat=false&itemgroup_id=50.1&itemgroup_id=50.7&item_id=41.2302787
Taas vaikutta vahvasti siltä, että alihintaan menee. Ainakin mikäli välittäjä ei kehota myyjää odottamaan ihan rauhassa parasta tarjousta. Tuosta kohteesta voisi odottaa jälleen huutokauppaa. Kunto on välttävä, mutta hinta todella edullinen sekä sijainti hyvä esim. vuokra-asunnoksi.
Kiinteistönvälitystä oikeaan hintaan?
14
166
Vastaukset
- Warden5
Just, ja kun luet tarkemmin niin taloyhtiön kunnosta ja veloista ei ole tietoa, remonteista ei tietoa, ei kaukolämmössä, kämppä ei todellakaan ole peruskuntoinen vaan ihan pommi, tuon aikaisiin taloihin ei ole tehty edes salaojia. Sijoituskohteeksi aivan hanurista.
- bngfndn
Mistä tiedät pommiksi? Ja jos talo on ollut yli puoli vuosisataa pystyssä ja asuttuna, ei ole väliä onko salaojia, kunnossa sen on puolipakko olla.
- Remppa 30. 000 €
http://www.youtube.com/watch?v=TbyNG8-U-uI
- Ruokakomeron voi muuttaa vaatehuoneeksi
- Wc / suihkutilaa saa vatehuoneesta seinän purkamalla
- huoneisto helppo muuttaa toimivaksi kokonaisuudeksi - Warden5
Remppa 30. 000 € kirjoitti:
http://www.youtube.com/watch?v=TbyNG8-U-uI
- Ruokakomeron voi muuttaa vaatehuoneeksi
- Wc / suihkutilaa saa vatehuoneesta seinän purkamalla
- huoneisto helppo muuttaa toimivaksi kokonaisuudeksiNo mut löytyi lisää asiantuntijoita, sit ostamaan vaan siitä ja aloitatte tänne viestiketjun kunhan olette saaneet remontit tehtyä, niin voidaan tarkastella kulu kehystä.
Remppa 30,000 syyllistyt nyt melkoiseen optimismiin tuon summasi kanssa, eli olet joko kirvesmies, joka osaa myös laatoittaa ja tehdä putkityöt, sekä vetää sähköt tai ehkä arvannut tuon lukeman vain musta tuntuu pohjalta.
Otattehan huomioon että taloyhtiössä ei ole käytännössä tehty mitään remonttia.
-sähkö
-käyttövesi,viemäri runkoviemäriliittymän uusiminen
-ikkunat
-salaojat (jos sinne kellariin on valunut 50vuotta vettä sokkelin läpi ni olis aika tehdä)
Ja tähän päälle kaikki mitä varsinaiseen asuntoon tulee sisälle työt jos ei ole itse tekemään. Eli helvetisti menee aikaa vaivaa ja rahaa. - vai miten?
Warden5 kirjoitti:
No mut löytyi lisää asiantuntijoita, sit ostamaan vaan siitä ja aloitatte tänne viestiketjun kunhan olette saaneet remontit tehtyä, niin voidaan tarkastella kulu kehystä.
Remppa 30,000 syyllistyt nyt melkoiseen optimismiin tuon summasi kanssa, eli olet joko kirvesmies, joka osaa myös laatoittaa ja tehdä putkityöt, sekä vetää sähköt tai ehkä arvannut tuon lukeman vain musta tuntuu pohjalta.
Otattehan huomioon että taloyhtiössä ei ole käytännössä tehty mitään remonttia.
-sähkö
-käyttövesi,viemäri runkoviemäriliittymän uusiminen
-ikkunat
-salaojat (jos sinne kellariin on valunut 50vuotta vettä sokkelin läpi ni olis aika tehdä)
Ja tähän päälle kaikki mitä varsinaiseen asuntoon tulee sisälle työt jos ei ole itse tekemään. Eli helvetisti menee aikaa vaivaa ja rahaa.Jospa se kaveri tarkoitti ton kämpän remonttia, eikä koko taloon tehtäviä juttuja?
Kyllä 3kympillä jo jotain saa tuon kokoiseen kämppään tehtyä. - Warden5
vai miten? kirjoitti:
Jospa se kaveri tarkoitti ton kämpän remonttia, eikä koko taloon tehtäviä juttuja?
Kyllä 3kympillä jo jotain saa tuon kokoiseen kämppään tehtyä.Jos talon perus asia ei ole kunnossa ,niin turha sitä kämppää on ruveta pakkeloimaan muutenkaan, rahan ja ajan haaskaamista, ja sitten kun sitä kekoa rupee kaivelemaan niin yllätykset yleensä maksaa lisää, ja yleensä aina niitä myös tulee.
- 11+1
Warden5 kirjoitti:
Jos talon perus asia ei ole kunnossa ,niin turha sitä kämppää on ruveta pakkeloimaan muutenkaan, rahan ja ajan haaskaamista, ja sitten kun sitä kekoa rupee kaivelemaan niin yllätykset yleensä maksaa lisää, ja yleensä aina niitä myös tulee.
Jaa miks? Se kai nyt on sama missä järjestyksessä ne tapetit seinään lyö.
Jos tohon taloon ei ole tehty suunnitelmia mistään isommista yleisremonteista, niin ei se ainakaan asunnon arvoa alenna jos sille jotain tekee.
Remontoidessa voi myös ottaa huomioon mahdolliset tulevat asiat. - Warden5
11+1 kirjoitti:
Jaa miks? Se kai nyt on sama missä järjestyksessä ne tapetit seinään lyö.
Jos tohon taloon ei ole tehty suunnitelmia mistään isommista yleisremonteista, niin ei se ainakaan asunnon arvoa alenna jos sille jotain tekee.
Remontoidessa voi myös ottaa huomioon mahdolliset tulevat asiat.Koska samalla rahalla mikä uppoaisi tuohon kohteeseen, saa heti tuottavan ja remontti vapaan kohteen taloyhtiöstä missä kaikki on kunnossa jo valmiiksi.
Kultaa näkee vaikka paskassa jos oikein haluaa, mutta eri asia onko siellä sitä oikeasti. - jarruta vähän
Warden5 kirjoitti:
Koska samalla rahalla mikä uppoaisi tuohon kohteeseen, saa heti tuottavan ja remontti vapaan kohteen taloyhtiöstä missä kaikki on kunnossa jo valmiiksi.
Kultaa näkee vaikka paskassa jos oikein haluaa, mutta eri asia onko siellä sitä oikeasti.No onneks sinä kerrot mikä kannattaa ja mikä ei.
Eipähän lyö ihmiset käsiänsä paskaan kun olet täällä heille kertomassa miten asiat on.
Ootko sä just niitä tyyppejä, jotka tietää kaikesta kaiken ja muut on aina väärässä ja tyhmiä? - Warden5
jarruta vähän kirjoitti:
No onneks sinä kerrot mikä kannattaa ja mikä ei.
Eipähän lyö ihmiset käsiänsä paskaan kun olet täällä heille kertomassa miten asiat on.
Ootko sä just niitä tyyppejä, jotka tietää kaikesta kaiken ja muut on aina väärässä ja tyhmiä?En, ihmiset saa lykätä kätensä mihin huvittaa. Alkuperäinen vastaukseni oli ketjun aloittajalle, eli jos olet hän niin sinulle sitten. Kymmenen vuoden kokemuksella ja aktiivisesti alaa seuraavana voin kyllä seisoa sanomisieni takana. Kyse ei missään vaiheessa ole ollut kenenkään tyhmyydestä, tietämättömyys on asia erikseen. Itse lyön mieluummin jatkossakin käteni kultaan.
- pommeja lisää ;)
Warden5 kirjoitti:
En, ihmiset saa lykätä kätensä mihin huvittaa. Alkuperäinen vastaukseni oli ketjun aloittajalle, eli jos olet hän niin sinulle sitten. Kymmenen vuoden kokemuksella ja aktiivisesti alaa seuraavana voin kyllä seisoa sanomisieni takana. Kyse ei missään vaiheessa ole ollut kenenkään tyhmyydestä, tietämättömyys on asia erikseen. Itse lyön mieluummin jatkossakin käteni kultaan.
- en osta
Joo halpa on, mutta varmaan joku hankala vuokralainen rasitteena, josta ei pääse eroon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697