Kateus uusperheen esteenä

lasten liikkuminen

En ol ekoskaan elämässäni ennen ollut kateellinen millekään asialla. Mutta nyt on paha tilanne. Olen kateellinen miesystäväni lapsiin liittyen. He ovat urheilullisesti lahjakkaita ja pärjäävät hyvin lajissa kuin lajissa. Minun lapseni harrastavat liikuntaa mutta mutta eivät ole yhtä motivoituneita ja innostuneita asiasta ja se näkyy suorituksissa. Tämä on sairasta, tiedän, mutta ehkä asiaan vaikuttaa sekin että me aikuiset molemmat olemme hyvin liikkuvaisia ja urheilleet molemmat itsekin että lasten liikkumisesta on tullut tärkeää. Häpeän edes kirjoittaa tätä asiaa mutta tuntuu että kateuteni vaikuttaa minuun jo ihan liikaa. Mieheni ei tiedä tästä mitään. Hänellä on tapana tuoda esiin lastensa onnistumisia ja halua minut usein katsomaan kisoja/pelejä. Näen jo silmissäni nämä lapset huippu-urheilijoina ja kuinka meidän aikuisten arkea rytmittää kisat/pelit. Urheilusta puhutaan lähes päivittäin ja vertaillaan lapsiemme treenimääriä ym.
Emme siis asu yhdessä mutta suunnittelemme saman katon alle muuttamista. Tosiasia on, että lapsiemme (yht 4) harrastukset veisivät aikaamme lähes joka päivä ja se ei minua haittaisi. Tämä sairas kateus minua haittaa!! En vaan kestä sitä että omat lapseni eivät pärjää kuten toisen lapset. Tilanne on vielä se, että tyttöni on ihan lahjakas yhdessä lajissa mitä miehenkin tyttö harrastaa. Hän kuitenkin kohta menee (tai oikeastaan on mennyt jo) omasta tytöstäni ohi ja se aiheuttaa minulle lissä kateuttaa. Itse ajattelen elämän asioista niin että pääasia että lapset ovat terveitä ja tulevat elämässään onnellisiksi. Mutta joku vaan saa minut tästä kateelliseksi, en ymmärrä itseäni ollenkaan. Osaisiko joku auttaa?? Asian puheeksi ottaminen on todella vaikeaa.

11

1651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Haluan kirjoittaa tähän muutaman ajatuksen.

      Mielestäni olet jo pitkällä, kun olet myöntänyt tämän asian itsellesi ja olet vielä kirjoittanut sen. Ymmärrän toki, että asian puheeksi ottamien on vaikeaa. Uskon kuitenkin, että jossain vaiheessa aika on kypsy myös yhteiselle keskustelulle miesystäväsi kanssa.

      Olet jo pitkällä myös siinä suhteessa, että tunnistat, että kyse on sinun ongelmastasi, jossa toivot muutosta itsellesi, et siis ole muuttamassa ketään toista.

      Kirjoitat, että pääasia on se, että lapset ovat terveitä ja tulevat onnellisiksi, mutta oletko tyytyväinen lapsiisi? Voitko rakastaa heitä sellaisina kuin he ovat? Joskus lapsista ja heidän suorituksistaan tulee meidän aikuisten itsetunnon paikkaajia, vaikka emme tietoisesti sellaista haluaisi. Millainen on sinun itsetuntosi, kelpaatko itse itsellesi?

      Onko sinulle ok, että urheilu ja myös kilpaurheilu on niin tärkeässä asemassa kodissasi ja (kenties tulevassa yhteisessä kodissa)? Haluaisitko jotain muuta? Entä sinun lapsesi, urheilua voi harrastaa niin monella tasolla ja joskus lapsetkin ryhtyvät tiedostamattaankin täyttämään aikuisten alitajuisia toiveita?

      Olisiko sinun helpompi ottaa asia ensin puheeksi vaikkapa jonkun ystäväsi kanssa? Kun keskustelee aiheesta, tietää usein sen jälkeen itsekin paremmin, mitä oikein ajattelee.

      Uusperhe on haaste mutta myös hieno mahdollisuus.
      Siunausta teidän kaikkien elämään.

      Päivi-pappi Hämeestä

    • hhhhhhkkkkk

      Suuri Kiitos !
      Olipa rohkaiseva vastaus!

    • twiikeri1

      Kuulostaa aika sairaalta, että vielä keskenään vertaillaan lasten suorituksia. Muutakin elämää ja muita harrastuksia on. Jos lapsillasi ei urheilu kiinnosta, miksi sitä vaadit? Uudet harrastukset vois hakea vaikka taiteen, musiikin tai ilmaisun puolelta.

      • neljän äitee

        Juuri noin, meillä on taiteellisia että urheilullisia lapsia, joo ovat meidän yhteisiä ja ei olla uusperhe. Lapsia on neljä, kaksosistakin toinen pärjää urheilussa toinen pärjäisi jos haluaisi, muuten on nopeampi oppimaan kuin toinen, eli toisella on älliä mutta on laiska. Kahdesta muusta toinen on musiikillinen (erittäin hyvä siinä, ei niin urheilullinen vaikka urheilee), toinen taas esikoinen urheilisi vain (skeittaa ja lautailee), ei mikään "lukutoukka", eikä takuulla muuta tekisikään. Eli neljään mahtuu neljä erilaista lasta. Jokaisella on se oma juttu, jossa pärjää ja on hyvä, yksi siis (toinen kaksosista) on tehnyt laiskottelusta taidetta, olkoot sitten niin, ehtii tuota hätäileen myöhemminkin.


    • mualaisteologi

      Koko elämähän on haastetta!

    • mit vit

      Miksi juuri tuo urheilu on pakkomielle? Mikset mieti omien lastesi vahvuuksia muissa asioissa? Ei ole kellekään - varsinkaan lapsille - verrata heitä toisiinsa.

    • Hei älä murehdi uusioperheelliseksi alkaminen on aika toivotonta, uusioperheistä onnistuu vain 10 % kateus ei kannata jatkakaa omina yksilöinä jossa kateudellle ei ole sijaa hyvää kesää!

    • Kamalia neurooseja

      Kun itsestä ei ole tullu huippu- urheilijaa niin koitetaan väkisin lapsista.

      On teillä kamalat pakkomielteet.

      Ne jotka eivät ole liikunnasta kiinnostuneita pakottavat soitto harrastuksiin.

      No ne harrastukset jää pikkuhiljaa kun nuorelle alkaa tulla oma tahto eikä ole enää vanhempien vietävissä kuin pässi narussa. Motiivin ja innostuksen puute on jo ensimmäinen askel että se suorittaminen alkaa kyrsimään.

      Älkää muuttako samankaton alle niin vältytte riepottelemasta lapsia huushollista toiseen. Lasten niputtaminen yhteen ja taas erikseen pilaa niiden elämän jo alkuunsa ja repivä aikuisten parisuhde. Ei noin hankalista uusperheistä tule mitään huippu- urheilijoita.

      Eikö yhtään erilaista päivää ole kuin joka päivä jauhaa samaa suoritus paskaa.

    • Jäävuoren huippu

      Olen elänyt lähes viisitoista vuotta uusioperhekuviossa, jossa meillä molemmilla on kaksi lasta. Jännitteitä on ollut koko ajan, alle kouluikäisistä lapsista nyt jo nuoriin aikuisiin.

      Me vanhemmat suojelemme omia lapsiamme ja pidämme heidän puoltaan aivan turhissakin asioissa. Molemmilla on säilynyt oma tapansa kasvattaa ja kommunikoida omien lastensa kanssa.

      Naisen lapset haistattelevat ja ovat ylimielisiä isäpuolta kohtaan. Sama käytös on jatkunut suhteen alusta asti, toki muuttaen muotoaan lasten kasvaessa.

      Uusperhekuviossa pari suhde jää totaalisesti taka-alalle. En ihmettele, jos useat päätyvät eroon.

      • Naimisen voimalla?

        Ai,? sä et ole ollut kuuntelemassa, kun omat lapses haistattelevat ja uhkailevat äitipuoltaan?

        Tyypillinen mies, niin tyhmä ja itsekäs, että oksettaa.


      • jäävuoren huippu
        Naimisen voimalla? kirjoitti:

        Ai,? sä et ole ollut kuuntelemassa, kun omat lapses haistattelevat ja uhkailevat äitipuoltaan?

        Tyypillinen mies, niin tyhmä ja itsekäs, että oksettaa.

        En usko, että ovat haistatelleet, koska ovat harvoin läsnä. Suurempi uhka on isäpuoli äidin ja lastensa väliselle suhteelle. Kaikki kilpailevat äidin huomiosta.

        Ehkä et itse huomaa asiaa, jos suojelet samalla tavalla omaa pesääsi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe