Mihin näitä tarvitaan??

Siis keittiötyötä eli osastolla avustavaa työtä tekeviä laitoshuoltajia??
Hoitajat pystyvät tekemään oman työnsä ohessa näiden henkilöiden työt eli astioiden pesu,voileipien teko ja jääkaappien täyttö omavalvonta.Hoitajat tekevät ateriatilauksetkin.Sitten ne laikkarit vaan narisee kun on niin raskasta...raskasta????
6261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ateriapalveluiden tuottaminen on tosi mukavaa vaihtelua sairaalahuoltajan työpäivään :) Ei se voileivän voitelu ja tilausten teko oo läheskään niin raskasta kuin esimerkiksi. sänkyjenpuhtaaksi petaus tai pesuhuoneenpesu.. :D

Laitoshuoltajan tutkinnon valinnaisena voi suorittaa ateripalvelut.. Ainakin minun sairaalassa hoitajat osallistuvat yhdessä sairaalahuoltajien kannssa esimerkiksi ruuan jakoon osastolla.... mutta sairaalassa sairaalan tavalla. :)

Minä ainakin tykkään, mutta eihän kaikkien tarvi ruokahuollosta tykätäkkään..

Äänestä

Et ole tainnut olla sairaalassa töissä? Hyvin harva hoitaja ehtii tai haluaa tehdä keittötöitä, johtuen ihan siitä että heidät on koulutettu hoitotyöhön, ja se laitoshuoltaja siihen keittiöön -edellyttäen, että kyse on vuodeosastosta.

Minä puolestani olen toimenpideosastolla, joten työnkuvaani kuuluu potilaiden avustaminen tarvittaessa tutkimusta ennen/tutkimuksen aikana/jälkeen, sekä tarviketilaukset, eristykset ja niiden purut/eristyssiivoukset ja välinehuolto siinä määrin kuin sitä tehdään in situ, enemmäthän tehdään välinehuoltokeskuksessa. Koulutukseenhan kuuluu erilaisia valinnaisia osia, joiden perusteella pätevyys määräytyy, työnkuvanhan määrittää osaston/yksikön toiminta. Hygieniapassikin pitää olla, jotta saat voidella niitä leipiä. Hoitajilla harvemmin on, edellämainituista syistä.

Sairaalassa, jossa olen työskennellyt yli 10 vuotta, ateriatilaukset ovat joka osastolla laitoshuoltajien työtä ja ne tehdään osaston potilasruokalistan mukaan, josta puolestaan vastaavat hoitajat....joilla ei ole aikaa eikä rutiinia arvioida, milloin tilataan mitäkin ja kuinka paljon, sillä hävikki ei ole suotavaa - osastoilla seurataan myös ruokalaskuja, jotka 32-paikkaisella osastolla ovat noin 10 000 euroa kuussa. Omavalvontaa puolestaan on ihan turha selittää ihmisille, joilla on 15 rautaa tulessa yhtäaikaa - siksi osastollani laitoshuoltaja mittaa myös lääkejääkaappien lämpötilat ja taulukoi ne. Jne. jne. Luonnollisestikaan tässä kohtaa ei puhuta palkkataulukon alimmista pykälistä, jotka on määritelty ylläpitosiivousryön tekijöille ja perustason ammattitaidolle - työpaikallani tähän ryhmään kuuluvat vain yleisten tilojen laitoshuoltajat.

Että siihen tarvitaan :-D Tervetuloa oppiin. Sille en voi mitään, että monen työnantajan käsitys laitoshuoltajasta sisältää yhtäläisyysmerkin siivoojaan, se on ammattitaidon haaskausta. Henkilökunnasta samaan sortuvat ylensä vain nuoret, vastavalmistuneet sairaanhoitajat...ja niiltäkin luulot karisevat osastotyön arjessa, jossa kaikkien on pelattava yhteen, että homma toimisi. Siksi laikkarilla on tonttinsa ja hoitajilla omansa, apua saa tarvittaessa puolin ja toisin.

Äänestä
  • samoja havaintoja minullakin. Kehitys menee päinvastaiseen suuntaan: perushoitajat ovat kadonneet, suuri osa heidän töistään (esim. tilaukset) ovat siirtyneet laikkareille, samoin välinehuoltajien hommia. osaston keittiötyöt ei todellakaan hoidu ihan sivumennen. Niin saattaa kuvitella ihminen, joka silloin tällöin pistäytyy hakemassa jotain jääkaapista, kun joku on tilannut ja täyttänyt jääkaapin

    Äänestä

Siis onko ongelma nyt se, että ne laikkarit hääräävät siellä keittiössä myös? Ja se tuntuu sinusta turhalta, koska hoitajat voisivat hoitaa homman kokonaan? No miksi et vie asiaa eteenpäin? Eiköhän tuollaiset vinkit oteta aina ilolla vastaan, että siellä on nyt liikaa ihmisiä ja varsinkin hoitajilla riittää aikaa ihan ylimääräiseen. Eiköhän heille jotain lisähommaa keksitä tai sitten vähennetään työtunteja. Problem solved.

Äänestä

Kyse on vanhainkodista. Täällä on pelkästään keittiötyötä tekeviä laikkareita ja siivoustyö on eriytetty. Kun keittiötyöstä on laikkari sairaana, niin hoitajat hoitaa keittiötyön oman työnsä ohessa. Yöllä yöhoitaja tekee ruokatilauksen. Niin, että jos työn tekoon ei tarvita edes sijaista niin mihin näitä tarvitaan?

Äänestä
  • Allright. Täällä toimii eräs maan suurimmista vanhainkodeista periaatteella, jonka mukaan osa laitoshuoltajista on kiertäviä ja tekevät vain siivoustyötä, osa on osaston vakituisia ja tekevät keittiötyötä, siivoustyötä ja hoitoa avustavia töitä.

    Kaupungilla on ihan normaalia, että kenellekään poissaolijalle ei oteta sijaisia. Rekrykielto lyhyisiin poissaoloihin on ollut voimassa jo vuosia ja "lyhyen" määritelmä pitenee ilmeisesti jälleen. Tämä koskee myös lääkäreitä, joten työt jaetaan muden kesken (ja vähemmän kiireelliset odottavat). Veikkaanpa, että mainitsemassasi tapauksessa myös hoitajat jättävä omia töitään tekemättä ehtiäkseen hoitaa keittiön yhteistuumin.

    Ehkä sinun kannattaisi kysyä, mitä kaikkea pelkästään keittiötyötä tekevän laitoshuoltajan päivään kuuluu. Isojen osastojen ruokahuolto on aikaavievää ja mikäli ruokahuolto on hajautettu eli ruoka annostellaan vasta osastolla (kuten meillä tehdään), monen hengen yhteispeliä. En tietenkään tiedä ko. vanhainkodin tilannetta. Sen verran olen oppinut, että puskista ei kannata huudella - yleensä vanhainkodissa kenelläkään ole liian vähää töitä. Toisaalta sekin on kumma, jos ehtii kytsimään, mitä toinen päivän aikana tekee :D

    On myös otettava huomioon se, että suuri osa työstä näillä aloilla on ns. näkymätöntä perustyötä (vähän kuin tapetointi, 95% hommasta on pohjatyötä, mutta sen tajuaa vasta sitä tehdessään), joka ei näy ulkopuolelle, esim. asiakkaille. Jokainen vuodeosastoilla tai vanhainkodeissa työskennellyt tietää tilanteen, jossa omaiset ihmettelevät, kuinka hoitajat "vaan istuvat kansliassa" - yleensä paremmintietäjä on tassutellut sisään raportin aikaan.

    Itse lohduttelin tässä taannoin yhtä ylikuormittunutta osastonsihteeriä tökerön asiakaspalautteen vuoksi, jossa väitettiin, että sihteerinkopissa "vain istuu" kolme henkeä, eikä heille ole töitä. Jälleen olisin toivottanut ko. asiakkaan kokeilemaan - kolmesta hengestä yksi oli työhön tutustuva opiskelija, yksi asiakaspalvelussa ja se kolmas hoitaa kaikki puhelut ja muut juoksevat asiat (asiakirjahaut, arkiston jne. jne.). Mutta eihän sitä tiedä, jos ei tiedä. Onneksi aina voi ottaa selvää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suojatyönvastustaja kirjoitti:

Siis keittiötyötä eli osastolla avustavaa työtä tekeviä laitoshuoltajia??
Hoitajat pystyvät tekemään oman työnsä ohessa näiden henkilöiden työt eli astioiden pesu,voileipien teko ja jääkaappien täyttö omavalvonta.Hoitajat tekevät ateriatilauksetkin.Sitten ne laikkarit vaan narisee kun on niin raskasta...raskasta????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu