Lääkäriksi vai ei?

tuleva lääkäri???

Haluaisin lukea lääkäriksi ja erikoistua joskus vielä lasten lääkäriksi. Luin juuri jotain palstoja ja siellä oli puhetta, että lääkärin työ on joskus kuin helvettiä. Jos arki on kiireistä ja paljon tehtävää työpäivän aikana ja jos työpaikkoja ei ole, kannattaako minun edes harkita lääkäriksi lukemista. Haluaisin todella olla lääkäri, en vain hyvän palkan takia. Millainen muuten yleis lääkärin palkka on? Kiitos jos joku vastaa. Kysymys siis: kannattaako lukea lääkäriksi ja sitten opiskelijat/lääkärit voisivat kertoa omia mielipiteitä opiskelusta ja töistä:)

3

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilo neuvoa

      Kannattaa lukea itsensä lääkäriksi. Oikeksi lääkäriksi. Lääketieteen lisensiaatiksi.

    • sdsdfdsf

      Kyllä varmasti kannattaa opiskella lääkäriksi. Töitä varmasti löytyy tulevaisuudessakin erittäin hyvällä todennäköisyydellä. Terveyskeskuslääkärin keskipalkka oli viime vuonna noin 5900 euroa. En itse vielä harjoita ko. ammattia, joten en osaa sanoa, kuinka hyvin luku pitää kutinsa, mutta joka tapauksessa palkkaus on varsin riittävä.

    • kandipaatti

      Opettelepa ensin kirjoittamaan yhdyssanat oikein. Mietitään sitten sitä lääkikseen hakemista.

      Helpoksiko lääkärin työtä luulit? Työpaikkoja on paljon tai vähän, riippuu erikoisalasta. Kyllä, on kiire on paljon tekemistä. Jos haluat vetää lonkkaa töissä, lääkis ei ole oikea paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      108
      4817
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      413
      1502
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      189
      1104
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1098
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1000
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      14
      976
    7. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      11
      958
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      921
    9. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      921
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe