wacom cintiq 13hd tarviin tietoo!!!

I<3Jack Frost

Olen ajatellut ostaa itselleni Wacom Cintiq 13hd piirtonäytön mutta en tiedä mistä niitä sais mukavalla hinnalla tai onko sen ostaminen edes järkevää, joten voisitteko kertoa omia kokemuksianne sen käytöstä. Minulla ei ole kokemusta piirtonäytöistä, mutta olen piirtänyt koko ikäni(olen nyt 13-14V) ja nyt olisi tämmöisen vuoro. Mitään hintavaa en voi ostaa kun joudun itse säästämään. Arvostelut siitä myös olisivat mukavat ennen osto päätöstä.=)

4

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain pientä

      Cintiq on parhaita mitä saa. Ainoa juurikin tuo että tuokin malli maksaa halvimmillaan 850€ eli ei se halpa ole.

      Intuos mallit ovat myös ihan varteenotettavia ja huomattavasti halvempia. Itsellä intuos ja toiminut hyvin. Eihän siinä ihan samaa tunnetta ole kuin suoraan ruudulle piirrettäessä mutta kyllä asiansa ajaa.

    • I<3Jack Frost

      Tuli vain mieleen että tarviiko piirtonäyttöön erillisen ohjelman että pääsee piirtämään vai onko siinä jo valmiiksi

    • jotain pientä

      Ei ole valmiina. Eli tarvii Gimp ilmainen.Photoshop element on jotain 130€ pintaan ja photoshop cs6 jotain 700€:n ja Painter x3 430€.
      Muita en edes suosittele.

    • Evcelia

      Well eksyin tänne nyt saman asian perässä eli 'kannattaako ostaa'. Mitä olen lukenut kaikkia arvosteluja ja katsellut videoita läpi niin vaikuttaisi olevan ihan kohtalainen. Miinusta on tullut siitä että tuo kaltevuudensäätö tuki -mikälie ei ole ihan niin helppo ja naopea kuin luvataan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1236
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      232
      1226
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      270
      1112
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      999
    6. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      993
    7. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      990
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      979
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      832
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      829
    Aihe