vaihdelaatikko

r1100s

Onko vaihdelaatikon kolahtelu vaihtaessa normaalia k.o. mallin pyörässä n,uusi BMW kuljettaja.

11

8117

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Repa2

      Itselläni on ollut muutama vanhempi R-sarjan pyörä ja kaikkien laatikot ääntelee enempi ja vähempi vaihtaessa. Uudempien pyörien omistajat ovat kertoneet samantyyppisistä havainnoista. Öljyä vaihtaessa kannattaa seurata magneettiseen tyhjennystulppaan kertyvää "moskaa". Jos siinä on selvästi metallia, voi alkaa olla huolissaan.

    • R1100RT '98

      Samaa kolahtelua ihmettelin itsekin omassa Bemarissa. Onneksi otin asian puheeksi ja sain eräältä pitkänlinjan Bemaristilta oivan ohjeen. Vaihda kuin ampuisit aseella: etuveto pois ja laukaise. Eli vaihdettaessa nosta (tai paina) vaihdevivusta tyhjä liike pois ja sitten nopea kytkimen painallus. Kaasua ei käytännössä tarvitse höllätä. Laatikko ikään kuin imaisee uuden vaihteen sisään. Ei täysin äänetöntä, mutta nyt lähinnä tuntuu naksahdus entisen kuuluvan kolahduksen sijaan. Ainakin minä tein sen virheen, että käytin ensin kytkintä ja sitten vaihdoin vaikka pitäisi tehdä ikään kuin päinvastoin. Ensin painetaan uusi vaihde hollille ja pienellä kytkimen liikkeellä "laukaistaan" toiminto. Otti muutaman päivän tottua, mutta ajelu on nykyään paljon mukavampaa. Ja hiljaisempaa.
      Kyllä Bemari on ihan oiva peli kun sitä osataan käyttää oikein....

      • Boxer

        Oon nyt ajellu r1100s vekottimella noin 6000km ja alkaa vaihteet menee ylöspäin ihan hyvin. Tuo "etuvedollinen" vaihtotapa tuntuu tosiaan ihan toimivalta. Mutta en oikeen ole vielä oppinut vaihtamaan alaspäin siististi, varsinkin pienemmillä vaihteilla joilla välityssuhde-ero on suurempi kun suurilla. Tuppaa kolahtamaan aika kovaäänisesti.

        Tuollaisen "etuveto" vaihtotavan huonopuoli on että sirtäjähaarukat saattaa kulahtaa pitemmänpäälle, jos siis käy huono tuuri.

        Aiempi pyörä oli fzr-1000 yammu, jossa vaihteet meni kun unelma päälle, mut siinä onkin märkäkytkin joka helpottaa tollasen suorakytkentävaihteiston toimintaa.


      • sepe
        Boxer kirjoitti:

        Oon nyt ajellu r1100s vekottimella noin 6000km ja alkaa vaihteet menee ylöspäin ihan hyvin. Tuo "etuvedollinen" vaihtotapa tuntuu tosiaan ihan toimivalta. Mutta en oikeen ole vielä oppinut vaihtamaan alaspäin siististi, varsinkin pienemmillä vaihteilla joilla välityssuhde-ero on suurempi kun suurilla. Tuppaa kolahtamaan aika kovaäänisesti.

        Tuollaisen "etuveto" vaihtotavan huonopuoli on että sirtäjähaarukat saattaa kulahtaa pitemmänpäälle, jos siis käy huono tuuri.

        Aiempi pyörä oli fzr-1000 yammu, jossa vaihteet meni kun unelma päälle, mut siinä onkin märkäkytkin joka helpottaa tollasen suorakytkentävaihteiston toimintaa.

        Sama ongelma vanhassa R80/7:ssa. Ylöspäin vaihtaa jopa ilman pienintäkään kolahdusta mutta alaspäin vaihtaessa kolisee. Pahin tilanne on jos joutuu pysähtymään esim. liikennevaloihin eikä ole "muistanut" vaihtaa pienemmälle siinä jarrutellessa. 5. silmässä ja paikallaan ei tahdo millään saada pienempiä vaihteita päälle muuta kuin väkisin runttaamalla ja kovien kolahdusten saattelemana. Kytkin irrottaa ja toimii mielestäni ihan hyvin.


      • Ramme
        Boxer kirjoitti:

        Oon nyt ajellu r1100s vekottimella noin 6000km ja alkaa vaihteet menee ylöspäin ihan hyvin. Tuo "etuvedollinen" vaihtotapa tuntuu tosiaan ihan toimivalta. Mutta en oikeen ole vielä oppinut vaihtamaan alaspäin siististi, varsinkin pienemmillä vaihteilla joilla välityssuhde-ero on suurempi kun suurilla. Tuppaa kolahtamaan aika kovaäänisesti.

        Tuollaisen "etuveto" vaihtotavan huonopuoli on että sirtäjähaarukat saattaa kulahtaa pitemmänpäälle, jos siis käy huono tuuri.

        Aiempi pyörä oli fzr-1000 yammu, jossa vaihteet meni kun unelma päälle, mut siinä onkin märkäkytkin joka helpottaa tollasen suorakytkentävaihteiston toimintaa.

        Ylöspäin kiihdytettäessä EI SAA löysätä kaasua liikaa. Vain veto pois nopeasti ja pieni kytkimen liipaisu samalla nopeasti vaihde ylös.
        Alaspäin ei löysätä kaasua lainkaan. Kun kytkimen avaa niin kierrokset nousee juuri sopivasti ottaen vastaan pienemmän vaihteen.
        Suurimmat virheet on vemputtaa kaasua laidasta toiseen vaihdettaessa. Bemarissa on suora veto moottorilta vaihteistoon jolloin pienikin kierrostenmuutos aiheuttaa suuren nopeuseron vaihteiston rattaiden välille vaihdettaessa. Japsimopoissa yleensä kun on alentava välitys kampiakselilta kytkimelle.


    • R1150GS

      Bemarin vaihteiden kolahtelu ei ole vika vaan ominaisuus. Nykyisen GS:n kuusilovinen ei kolahtele läheskään yhtäpaljon kuin aikaisemmat. Ja kuulin että tuossa uudessa R1200 on vaihteisto lähes äänetön (uskoisikohan)

      Mutta kyllä maailmaan ääntä mahtuu

    • K 1200 RS

      Mikähän siinä sitten, että K 1200 RS:n vaihteisto toimii kuin unelma. Ei kolise, ei pauku, eikä muutenkaan tarvitse mitään "etuvedon poistoja" Joskus paikallaan ykköstä sisään laittaessa joutuu kyllä hieman löysäämään kytkintä, jotta saa vaihteen päälle.
      Samasta pajastahan nuo, lieneekö vaihteistot sitten ihan erilaiset..

      • Boxerin omistaja

        BMW:n vaihteiden rattaat on kuulemma kuin kuorma-autosta, en tiedä vaikuttaako tuohon ääneen, mutta luulisi ainakin kestävän, empä ole kuullut ainakaan, että olisi paljon vikoja ollut ja näillähän ajellaan aika lailla paljon.

        Toinen asia (tosin myyjältä kuultu), on että uutuuttaan nämä vaihteet toimivat erittäin huonosti, tuossa 20 tkm kohdalla alkaa loksahtaa palaset kohdalleen eli yritä sinnitellä, itse säästyin kun ostin valmiiksi 30 tkm ajetun, nyt on 36 tkm mittarissa ja vaihteet enää harvoin paukkuu, itse asiassa voimaa ei tarvita...


    • harri

      - kolahdus vaihdettaessa on ominaisuus eikä vika..r1200gs:ssä esimerkiksi on vinohampainen loota ja on siksi hiljainen kun taas muissa on suorahampaiset rattaat.

      • Boxer

        Se laatikon vino- tai suorahampaisuus ei vaikuta sinänsä siihen kolahteleeko vaihteisto vaihdettaessa. Vinohampainen on hiljaisempi tasaisessa ajossa, siis silloin kun vaihde on päällä, tosin ei se vaihteiston ääni nyt suorahampaisessakaan ole häiritsevä, tuskin kuuluu.

        Ns: siirtohammaspyörävaihteistoja ei ole valmistettu sitten 1930 luvun, nuo mopottimien vaihteistot on ns:siirtoholkkivaihteistoja, joita rallipiireissä sanotaan myös suorakytkentävaihteistoiksi. Kuorma-autoissa vastaavia vaihteistoja valmistaa amerikkalainen Fuller, se on siis rakenteeltaan samanlainen kuin moottoripyörän vaihteisto.

        Vinohampaisuudella ei saavuteta muuta etua kuin hiljaisempi käynti. Kaikki varmaan on peruuttanut autolla missä pakki ulvoo, se ääni tulee peruutusvaihteen suorahampaisista hammaspyöristä. Suorahampainen vaihteisto noin kokonaisuutena on selvästi vahvempi kuin vinohampainen, eli saman kokoinen ja painoinen vaihteisto kestää suorahampaisena huomattavasti suuremman vääntömomentin/tehon.

        Se jos R1200GS:n loota vaihtaa siistimmin, johtuu muista muutoksista kuin vinohampaisuudesta.


    • jukka

      Moi.

      Kaveri purki just R100:n vaihteiston ja vaihtoi yhden stefan sisälle. Katselin niitä hammasrattaita, jumaliste minkä kokosia hampaita. Niitä ei voi saada rikki.
      Jos kolahtelee, se johtuu sittä että ne oli suorahampaisia. Ei vinohammastettuja kuin japseissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      62
      763
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      154
      731
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      730
    4. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      708
    5. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      98
      702
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      667
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      626
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      582
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      572
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      34
      508
    12. 39
      455
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      445
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      76
      431
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      427
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    17. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      419
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      74
      412
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      53
      399
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe