saako jo odottaa joulua?

mä olen koittanut olla odottamatta joulua mahdollisimman pitkään.. mutta nyt jo mietin mitä ostan kellekin joululahjaksi :D
Kunpa pian olis jo jouluostosten aika :)
131033
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Minulla alkoi joulunodotus siitä kun varasin mökin Lapista. Nyt jo suunnittelemme mitä pakkaamme mukaan, millä autolla menemme, ostammeko kuusen paikanpäältä, miten lenkitämme koiran jotta olisi mahdollisimman väsynyt automatkalla ja nukkuisi, ja kannattaisiko joululaatikot pakastaa ennen lähtöä niin pysyvät varmasti kylminä koko 14 tunnin ajomatkan.

Sitäpaitsi, tällä viikolla alkaa lokakuu. Sehän on toiseksi viimeinen kuukausi ennen joulukuuta; onhan joulu nyt aika lähellä =o)

Äänestä
  • tottakai saa! jotkut on sentään ostelleet joululahjoja pitkin kesää! :)

    Äänestä

  • martitar kirjoitti:

    tottakai saa! jotkut on sentään ostelleet joululahjoja pitkin kesää! :)

    Kohta taas alkaa se vuoden pahin painajaiskausi. Joka tuutista tulee mainoksia ja joulumusiikki soi joka paikassa.

    Sinkkuna taas (9 kerta) karkaan ulkomaille niin aikaisin kuin vain töiltäni pääsen.

    Äänestä

tottakai saa. meille on jo tullut kotiin muutama joulukuvasto ja niitä on aivan ihana katsella! sille ei vain voi mitää että odottaa joulua... :)

Äänestä
  • Mitäs kuvastoja on jo ilmestynyt??

    Äänestä

Ihmeesti sitä alkaa joulua odottaa heti, kun illat pimenevät. Sitten kun ensilumi sataa käy odotus yhä tiiviimmäksi. Odotukseni on kuitenkin ehkä enemmän mielessä tapahtuvaa, sillä en voi käsittää, että kaupoissa alkaa joululaulut soida jo lokakuun puolella. Ihmettelen myös, kun monet vuosi vuodelta aikaisemmin laittavat jouluvaloja ikkunoihin ja pihapensaisiin. Itse olen oppinut, että kyntteliköt kaivetaan esiin itsenäisyyspäiväksi, ja muut koristeet vasta juuri ennen joulua. Eihän jouluun ole enää kolmeakaan kuukautta...

Äänestä
  • Meillä kaivetaan kyntteliköt esiin pikkujouluna eli noin viikkoa ennen itsenäisyspäivää.

    Ulkona pensaissa palavat valot eivät ole meillä olleet koskaan mitään jouluvaloja, vaan ne on pihakoristeita, joita käytetään talvella, ts. talvivalot. Onhan kesälläkin kesäkoristeita pihalla läpi kesän eikä vaan juhannuksena.

    Selkeästi jouluiset elementit (eli justiinsa ne kyntteliköt yms) on tietysti vaan joulunajan. Muukin joulukoristelu laitetaan pikkujouluna (jotain liinaa ja kynttilänjalkoihin jouluiset mansetit ttms) jo, koska joulukoristelu on meillä muutenkin aika niukkaa jo pelkästään siksi, että kuitenkin matkustamme jouluksi pois.

    Äänestä

  • Mulla taas on tapana laittaa jouluvalot ulos ja sisälle aina marraskuun viimeisenä viikonloppuna. Samoin kun kaikki ihanat joulukoristeet, verhot ym. on esillä kun joulukuun ensimmäinen päivä alkaa. (Mun synttärikin vielä :)) Mä oon ajatellu että saan nauttia siitä tunnelmasta vähän kauemmin, eli kokonaisen kuukauden kun laitan ne jo silloin esille. Ja loppiaiseen mennessä kaikki jouluiset pois. Minä voinkin puolestani ihmetellä niitä, jotka pitävät kynttelikköjä ikkunalla, ja värikkäitä jouluvaloja ja havuköynnöksiä aina huhtikuuhun saakka. Todellisia joulufaneja?! :))

    Äänestä

  • ja muusta kirjoitti:

    Mulla taas on tapana laittaa jouluvalot ulos ja sisälle aina marraskuun viimeisenä viikonloppuna. Samoin kun kaikki ihanat joulukoristeet, verhot ym. on esillä kun joulukuun ensimmäinen päivä alkaa. (Mun synttärikin vielä :)) Mä oon ajatellu että saan nauttia siitä tunnelmasta vähän kauemmin, eli kokonaisen kuukauden kun laitan ne jo silloin esille. Ja loppiaiseen mennessä kaikki jouluiset pois. Minä voinkin puolestani ihmetellä niitä, jotka pitävät kynttelikköjä ikkunalla, ja värikkäitä jouluvaloja ja havuköynnöksiä aina huhtikuuhun saakka. Todellisia joulufaneja?! :))

    Joulufanejapa hyvinkin.. meillä naapuritalossa oli erään perheen ikkunassa joulukynttelikkö heinäkuun loppuun saakka, viime joulun alla ikkunaan laittamat jouluverhot roikkuvat paikoillaan vieläkin. Kynttelikkö ei sentään ollut päällä, mutta oli se vähän koomisen näköinen =o)

    Äänestä

tottakai saa joulua jo odottaa!! itsekkin olen odottanut joulua jo syyskuusta saakka. Joulu on NIIN ihanaa, aikaa, kynttilät, kuusi, koristeet, lahjat siis ihan koko joului, tunnelma ja silleen!! hyvää joulun odotusta kaikille!!!!! =))

Äänestä

mie oon oottanu joulua jo viime joulukuun 27. päivä... ;)

Äänestä
  • Ku se joulu on kohta, ni aattelin vaan kysyä onko kenenkään muun perheessä kokeiltu periaatetta että lahjoja ei osteta?! :) Meillä on "kokeiltu" sitä jo pari joulua... Viimevuonna minä ite ehotin että jatketaan samaa mallia! Ensimmäisenä jouluna olin tosiaanki sitä vastaan, mutta se oli aika ovelaa ja mahtavaa!! Ja vaikka niin sovittaan, niin kyllähän niitä lahjoja taisi kaikille yksi tai kaksi tulla, mutta siinä jotenkin huomasi ettei joulussa kuitenkaa ne lahjat ole se pääasia!!

    Äänestä

  • joulua odotellen kirjoitti:

    Ku se joulu on kohta, ni aattelin vaan kysyä onko kenenkään muun perheessä kokeiltu periaatetta että lahjoja ei osteta?! :) Meillä on "kokeiltu" sitä jo pari joulua... Viimevuonna minä ite ehotin että jatketaan samaa mallia! Ensimmäisenä jouluna olin tosiaanki sitä vastaan, mutta se oli aika ovelaa ja mahtavaa!! Ja vaikka niin sovittaan, niin kyllähän niitä lahjoja taisi kaikille yksi tai kaksi tulla, mutta siinä jotenkin huomasi ettei joulussa kuitenkaa ne lahjat ole se pääasia!!

    joulua saa odottaa!! vaikka se tuntuu typerältä että nyt jo, mutta kohtahan on jo marraskuu! eikä siis enää oo pitkä aika, ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tonttu kirjoitti:

mä olen koittanut olla odottamatta joulua mahdollisimman pitkään.. mutta nyt jo mietin mitä ostan kellekin joululahjaksi :D
Kunpa pian olis jo jouluostosten aika :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu