Mulla olis huhtikuussa oikeudenkäynti mutta en halua mennä sinne. Ajatus ahistaa niin paljon että harkitsen vakavasti jo itsemurhaa. Itse en ole syytetty. Tämä aiheuttaa jo voimakkaita ahdistus oireita.
onko oikeuteen pakko mennä?
minävaan
44303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näillä tiedoilla mahdoton vastata. Riippuu mm. siitä oletko asianomistaja, todistaja vai jotain muuta, siitä onko kyseessä riita-vai rikosasia ja muutamasta muusta asiasta.
Lähtökohtaisesti kannattaa laittaa nuppi kuntoon ja mennä.
Asianomistaja. Tämä on laaja juttu enkä aio edes vaatia mitään korvauksia.Itse en syytettä nostanut vaan poliisi koska olin alaikäinen tapahtuma aikaan. Tästäkin on jo 4 vuotta! takana mulla on oikeudenkäynti josta jäi pahat traumat.. onko sinn pakko saatana mennä.. Kehen ottaa yhteyttä tässä asiassa?
Syytteen nostaa syyttäjä, ei poliisi. Virallisen syytteen alaisessa jutussakaan asianomistajan ei periaatteessa tarvitse mennä oikeuteen, ellei hän esitä vaatimuksia, ja ellei häntä velvoiteta sinne saapumaan. Ei sitä tarvitse ottaa yhteyttä kehenkään, sillä saapumisvelvollisuus näkyy haasteessa. Tutki sitä.
Okei kiitoksia tästä..