Hanssin Jukka pitäisi saada ehdottomasti Mikkelin nähtävyydeksi.
Tämä DC-2 kone oli aikoinaan Hämeenlinnan torilla kahviona. Nyt se on kunnostettu sota- ajan kuosiinsa ja odottaa vain sijoituspaikkaa.
Koneella kuljetettiin aikoinaan Marskia, joten Marskiin liittyvät asiat pistäisi keskittää Mikkeliin.
Päättäjät herätkää. Hanssin Jukka ehdottomasti Mikkelin torille, eikä Keskisen kyläkaupan pihamaalle.
Hanssin Jukka Mikkeliin
23
305
Vastaukset
- Päättäjät herätkää
Juu kaikki sota-ajan romut tänne. Eletäänhän täällä muutenkin jo 40-lukua. Saas nähdä milloin päästään 50-luvulle.
- LeaMerja
Erittäin hyvä ajatus. Toisi aivan varmasti Mikkeliin uusia turisteja. Kannatan!
- CalleF
Kyllä kyseisen Douglas 2 koneen voisi laittaa vaikka sataman ruosteisen rinkulahirvityksen tilalle.
- Keijo M
Olisi kyllä oivallinen paikka tuo satama ja nimenomaan tuon rinkulahirvityksen tilalle. Toinen mahdollinen paikka voisi olla tori.
- Liisa Lappalainen
Onko tämä kone todellakin myytävänä? Jos on, niin se olisi Ehdottomasti hankittava Mikkeliin!
- nakunakuna
Riitäköön Toivo sotalaiva ,satamassa valmiina.Pzerustetaan ennen nudistiranta.ei ois kallis.
- maija2
Onko tästä hankkeesta kuulunut mitään? Ollaanko tätä tuomassa Mikkeliin?
Toivottavasti pian saamme lukea jotain positiivista tästä hankkeesta. - sukellusvene
HALLOO St.Michel..... Hanssin Jukka kuuluisi ilman muuta Suomen Ilmailumuseoon .....!!!! Mikkelin satamaan voisi ostaa sukellusveneen ehkä ex .Pressan vävy voisi hoitaa konsuloinin pientä korvausta vastaan ....Sukellusveneitä romutetaan tuossa naapurimaassa ja hinnat edulliset ruplan kurssi kohdallaan ..... Ja voisi saada hankkeele " ilmaista " rahaa EU:lta ja Elylta ja Älyltä ja TE.keskukselta......N.s laivan epä Toivon voi myydä Kuopioon..Sukellusvene voitaisiin vihkiä nimellä OLLI tai Erkki......nyt nopeasti toimimaan .....Nopeat syö HITAAT !!!!!!!!!
- Minnaha
En voi mitään, mutta aidosti... eikö Mikkelin ihmiset ole kiinnostuneita tästä?
... tuo Rock on huikea, vaan...- LeaLeana
Isäni isä on sotinut. Tiedän asiat ja siksi tulen Mikkelin rokeihin ens kesänä. Miksei tuo lentokone sovi sinne? Oks niin kun ei ne naamatkaan?
Mä oon nähny kuvia tuosta Jukkasta. Juu ja siellä Mikkelissä on ne naamat, naamatauluesitykset kumista. Lentokone olis jotenki enemmä todelline ja Rock!
Juu... haistaakaaa itte! En mee maanatainakaan kouluun. Pus sulle!
- Anneliesen
Tällainen kanava täällä. Hyvä. olen ottanut muutaman liköörin, jolloin myös toivon hetken rauhan ja vastaan tietysti. Kyllä.
- reijo n
Tietysti ja Mikkelin Kokooomus maksaa? Mä en jaksa enää noita
- Kari-Pekka K
Selasin näitä keskustelun aiheita ja löysin tämän. Erinomainen idea kertakaikkiaan. Mannerheimia kuljettanut lentokone olisi saatavissa Mikkeliin!
Ihmettelen, ettei tästä mahdollisuudesta ole puhuttu enempää. Missä ovat Mikkelin historia ihmiset? Missä ovat kulttuurivaikuttajat? Missä ovat matkailuihmiset?
Herätkää, ei tuollainen kone ole kuin kerran tarjolla. - Odotan
Nyt ymmärrän, että tällainen kuin suomi24 pitäisi kieltää. Kukaan ei valvo, vaan rahoja viedään. Ihmiset sekoavat, eikä kukaan valvo..
Mikkelin kaupungissa on tehty hyviä asioita. Tämä, eli Hanssin Jukka antaisi kuitenkin meidän pienelle kylällemme ison D:n - Kukkuluruu reijo
Kummonen lentokone tää sitte on? Mahtuisinko mä siihen? Juu, pyydän tyhmää anteeksi, mutta sheshaan en mahtunu Vittu! Mutta juu kannatan tätä.
- Odotan
Herran jumala. Kuka tuo akka on?
- Pekka K.
Erinomainen ajatus. Marski kuuluu Mikkeliin ja niin kuuluu myös Marskin kone.
- Päivi Hiltunen
Hanssin Jukka ehdottomasti Mikkeliin. Tori ja satama molemmat ovat hyviä paikkoja.
Tori ehkä siksi parempi, että Marskin patsaskin on jo siellä. Siihen patsaan viereen johonkin se tulisi sijoittaa. - ruutana1
Niin Marsalkka Mannerheim teki työ keikan Mikkeliin ja hän ei millään tavalla kuulu sinne.....Vietti vanhuutensa Sveitsissä ei Mikkelissä......eikä hänen muistelmissaan ole kovinkaan paljon Mikkeli ylistystä..........Eli asiat oikeaan järjestykseen !!! Ei kannata pilata k.o henkilön muistoa omituisella Mikkeli "palvonnalla" !!!!!!!
- AnnikkiMaija
Onkohan Hanssin Jukka tulossa Mikkeliin?
Eiköhän se olisi parasta,että saataisiin se meille torille. - JaanaSa
Onkohan tämä hanke nytkähtänyt yhtään eteenpäin? Onko kaupungin hallitus käsitellyt asiaa? Ettei vain menisi koko juttu ohi suun?
- Risto Sinivaara
En ole kuullut mitään tästä asiasta. Kyllä tuo torille mahtuisi ihan hyvin ja turistejakin toisi. Eikä olisi ihan tyhmimpiä ajatuksia lainkaan. Tyhmempiä on ollut tässä vuosin varrella jo monituisen monia.
- Micheliin
Joko on saatu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten611972Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241454Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73885
- 27869