Olen 13 vuotias tyttö vantaalta , mutta täytän 14 vuotta tänä vuonna. Osaan olla hyvin lasten kanssa , koska itselläni on 2 pikkuveljeä jotka ovat 7 ja 5 vuotiaita ja olen hoitanut niitä aina ja ollut se auttava kävi heidän kanssa. Vahdin heitä jos äiti haluaa mennä lenkille , tai viettämään iltaa kavereiden kanssa yms.
tarvitseeko joku reipasta lasten hoitajaa vantaalla ?
10
144
Vastaukset
- tippanen
Jos lastensuojelu tietäisi tästä teidän järjestelystä niin kyllä ovi heilahtaisi, tiesithän että alle 15-vuotias ei saa olla yksin vastuussa lapsista?
- lastenhoitaja1
No äiti on aina tavoitettavissa puhelimella ja se on nii että jos sä et lapsena opi hoita lapsia ja tekee kotitöitä nii oot iha lapanen aikuisena :)
- tuttu1
Tein ap:sta LS -ilmoituksen, joten asia on hoidossa.
- ihmeissään
Miksi?!
- moi1
mikä on ap ?
- 1234567
Hienoa että yrität saada lastenhoito töitä.Ja on normaalia että vanhemmat sisarukset hoitavat nuorempia eikä todellakaan ole rikos.Tsemppiä työnhakuun.
- ^_^
ap:ksi kutsutaan yleensä aloittajaa, eli alkuperäinen :)
- moi2
Kertokaas mulle mitä pahaa siinä on jos on äitin apuna että sen ei tarvitse tehdä kaikkea yksin koska isät ei ole paljon kuvioissa? Mikä oikeus asia se on jos 14 vuotias hoitaa lapsia ?? Jotkut on jo teiniäitejä sen ikäsenä , nii eiks se oo parempi et hoitaa sisaruksia tai muita lapsia ku et hankkii tän ikäsenä lapsia ??
- tippanen
Kyse ei ole siitä että siinä olisi mitään pahaa, päinvastoin! Mutta aloittaja puhuu siitä että hän vahtii sisaruksiaan jos äiti haluaa mennä lenkille tai kavereiden kanssa ulos, ja se on laitonta. Alle 15-vuotiasta ei saa jättää YKSIN huolehtimaan muista alaikäisistä. Jos poliisi sattuisi pärähtämään ovelle äidin ollessa kavereiden kanssa ulkona, ni huonostihan siinä kävisi..
- moi3
No mitä laitointa siinä on kertokaas perusteluita ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup675710Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1344264Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.971886- 631435
- 2611137
- 471122
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E126979Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim45802Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31753Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.39715