Tttuen alentaminen

-20% -40%

Perusosan alentamista koskevan tutkimus- ja selvitystiedon mukaan noin kuusi prosenttia toimeentulotukipäätöksistä sisältää perusosan alentamisen.

Vuonna 2012 tehdyssä haastattelututkimuksessa noin 40 prosenttia toimeentulotukityöntekijöistä ilmoitti alentavansa aina tai usein toimeentulotukea, kun alentamisen ehdot täyttyivät.

Perusosan alentaminen suoritetaan tutkimuksen mukaan usein kaavamaisesti lainkohdan maksimimääränä.

Alentamispäätöksen tekee yleisesti etuuskäsittelijä eikä sosiaalihuollon ammatillisen koulutuksen saanut henkilöstö.

Toimeentulotuen perusosan alentaminen 20 prosentilla merkitsee yksin asuvalla henkilöllä 384,16 euron tukimäärää kuukaudessa.

Enintään 40 prosentilla alennettu perusosa on suuruudeltaan 288,12 euroa (2014).

Alennetun perusosan antaman toimeentulon tasoa voidaan pitää erittäin niukkana, ja siksi sen käytön tulee olla hyvin suunnitelmallista ja yksilöllistä. Käytännössä täysimääräisesti alennetulla tuen tasolla tavanomainen päivittäinen toimeentulo on lähes mahdotonta.

Asiakkaan tilanne on vielä vaikeampi, jos hänen asumismenoihinsa saama toimeentulotuki kattaa vain osan asumistuen jälkeen hänen itsensä maksettavaksi kuuluvasta summasta.

Perusosan alentamisen yhteydessä aina edellytettyä asiakassuunnitelmaa ei joissain tapauksissa laadita tai suunnitelmat ovat puutteellisia. Tämä johtuu tutkimuksen mukaan työntekijöiden aikapulasta.

Suunnitelma tulee myös tarkistaa tarvittaessa. Asiakassuunnitelman merkitys on suuri tilanteessa, jossa asiakas ei saa karenssin vuoksi työttömyysturvaa.

10

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtön.

      Kohta monelta alenee tuet kun osallistuva sosiaaliturva pakottaa työttömät vanhusten seuraksi. Itse en aio mennä koska se on orjuuteen pakottamista. Olen pärjännyt ennenkin 288 eurolla ja tuekani on alennettu ilman syytä ja asiaa ei tosiaan tutkittu vaikka kyysin.

      Sitten ei vaan osteta vaatteita eikä mennä salille kuntoilemaan joka olisi ehoton edellytys että pysyy työkuntoisena työttömänä ollessa. Ainoa pakollinen lasku on netti ja sen pystyn maksamaan.

    • 666666

      Nuo summat ei pidä paikkaansa jos lasketaan kertoimen 21.5 mukaan nämä hommelit. Sillon raha pienempi.

      • kuukaudessa

        Siet oot ny sekottanu jtk asioita keskenään, kyllä noi summat pitää paikkaansa kuukautta kohden!


    • Svaara

      Parpot ja risikot ryhtyvätkin parantamaan pitkäaikaistyöttömien elämänhallintaa vähentämällä ruoka-annoksiin käytettävää rahamäärää. Näin työttömän elämä kirjaimellisesti "keventyy", kun 40% alennetulla toimeentulotuella on hankala jo ruokaansakaan hankkia. Kiitos tästä kuuluu Soininvaaralle, joka aikoinaan laski, mitä työttömän ruokapuoli maksaa. Toki Soininvaara laski mukaan hiukan oluttakin - mutta ei tuolla rahamäärällä persekännejä vedetä kuin kerran kuukaudessa.

    • sossulle "pataan"

      Noista toimeentulotuen alentamisista pitäisi AINA valittaa koska suuri osa niistä on laittomia. Pelkkä karenssi kun ei ole alentamisen peruste, se kun määrätään eri lain mukaan ja siinä on eri perusteet.

    • oikeutta työttömille

      Perusosaa ei saisi alentaa, jos ei laadita samalla jotain suunnitelmaa. Lasketaanko TE-toimistossa tehty aktivointisuunnitelma tuollaiseksi, jos siinä on ollut myös joku sossun tyyppi mukana? Sossun tukipäätöksessä luki vain, että alennetaan ToTul 10§ perusteella, hakija kieltäynyt TE-toimiston aktivointitoimenpiteistä? En ottanut vastaan matalapalkkaista palkkatukityötä ja siitä tuli 2kk karenssi.

      Ajattelin valittaa päätöksestä sosiaalilautakunnalle ja sitten hallinto-oikeuteen.

      • 0hm0

        Ihan turhaan edes mietit.

        Olet kieltäytynyt TYÖSTÄ.


    • Law is laki

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412#L2P10

      "10 §
      Alennettu perusosa

      Perusosan alentamisen yhteydessä on aina laadittava, mikäli mahdollista yhdessä toimeentulotuen hakijan ja tarvittaessa yhteistyössä työvoimaviranomaisten ja muiden viranomaisten kanssa suunnitelma toiminnasta asiakkaan itsenäisen suoriutumisen edistämiseksi."

      Kuulemma jos ei laadita yo. suunnitelmaa, hovi-oikeus kehoittaa perumaan toimeentulotuen alentamisen. Mutta en osaa sanoa miksi.

    • sossulle "pataan"

      "Kuulemma jos ei laadita yo. suunnitelmaa, hovi-oikeus kehoittaa perumaan toimeentulotuen alentamisen. Mutta en osaa sanoa miksi. "

      Kyllä tuollainen sunnitelma on tehtävä, ellei tee niin alentaminen on laiton. Aktivointisuunnitelma on ihan eri juttu ja se ei kelpaa. Ellei tuota suunnitelmaa ole tehty niin takuulla tulee sossulle "pataan" HaO:ssa. On sossun omaa hölmöyttä kun eivät lakeja noudata.

      • Miten tää menee?

        Tuli muuten mieleen, että mulla ei ole ikipäivänä ollut mitään sellaista palaveria, missä olis sekä sossu, että te-tantta. Eikös tuollainen pitänyt tulla kaikille jossain vaiheessa joskus vuosia vuosia sitten? Tosin ei mulla ole ikinä ollut mitään "omalääkäriäkään" ja sellainenki piti tulla kaikille joskus vuosia vuosia sitten...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      5
      12366
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      4
      11153
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      175
      5075
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      28
      3679
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3524
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      45
      3056
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      108
      2779
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2148
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      37
      2117
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1935
    Aihe