Läppäri vaihtu uudempaan.Sarjaporttia ei enää ole, eli uuden välipiuhan tekoon. Mutta mites noi Garminin ( muistaaksen kolme piuhaa ) pistetään USB liittimeen ?
GPS apua
sailman
611550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hakusanoiksi Arin kaapelitehdas. Veikkaisin että sieltä löytyy neuvot. Ja myös merkkiliikkeen touveja halvemmat piuhat.
Kyllä sinun on sarjaportti koneeseen tehtävä. Eli USB-porttiin sopiva muunninpalikka on ostettava. Ja sitten puristeltava ...., josko softasi tunnistaa tällaisen sarjaportiksi.
Kts. esim. http://www.verkkokauppa.com/ ja sieltä
Tarvikkeet -> Kaapelit -> USB adapterit -> mm. tuotenro #2036
Karvaasta kokemuksesta voin sanoa, ettei halvalla yleensä saa hyvää.
Tuli aikoinaan hankittua se halpa adabteri joka sitten toimi sillon kun halusi, yleensä kuitenkaan ei.
Garminin liikkeestä sitten apu löytyi ja myös palvelu avaimetkäteen-periaatteella Kuulemma heillä on käynyt enemmänkin näitä halvan adabterin hankkineita.
Selvisikö mikä oli vikana tuossa halvassa adapterissa?
Verkkokaupasta olen hommannut vain halvan USB-muistitikun. Verkkokauppa myi omalla nimellään mutta osottautui Lexariksi ja on toiminut.
Varmasti noissa adaptereissa on toimimattomiakin, itselleni ei vaan ole tullut yhtään sellaista mallia vastaan, joka ei GPS:n kanssa toimisi.
GPS:n sarjaliitäntä ei ole niitä vaativimpia, nopeus on yleensä vain 4800 bps ja kättelyitä ei käytetä. Olen kokeillut eri gepsien kanssa varmaankin yli kymmentä eri mallista adapteria ja kaikki ovat toimineet, myös Garminin nimellä myytävä. Peruselektroniikka tässä on sama kuin monessa muussakin Taiwanissa tehdyssä mallissa.
Vaatimukset kasvavat varsinkin silloin, kun mennään sarjaliikenteessä nopeudessa ylöspäin, huonosti toteutetu ajurit hukkaavat merkkejä ja sotkevat liikennettä. Ihan oman kokemuksen perusteella en pysty mainitsemaan yhtään mallia, joka ei toimisi gepsien kanssa. Jos joku palstalainen sellaisia tietää, adapterin malli olisi mukava tietää samoin kuin käyttöjärjestelmä, jossa adapteria on kokeiltu.
Tietysti vaatii jonkin verran perusosaamista asennella käyttöönoton yhteydessä tarvittavat ajurit ja/tai hakea niille toimivat päivitykset, joten tekniikasta tietämättömille palveluna ostettu asennus voi olla paras vaihtoehto.
Halvalla ei saa hyvää, mutta edullisesti voi saada täysin toimivan systeemin.