TV- kokous vs hoitokokous

5,17

Monet paikalla olleet ovat kokokeneet 60 - 70 lukujen hoitokokousten ahdistavan ilmapiirin. Vielä elää niitäkin, jotka olivat mukana ns. TV kokouksessa 1963. Kumpaakin voi tunnelmaltaan verrata samanlaiseksi. Luotiin ilmapiiri pelolla, jotta kukaan ei olisi vastustanut. Kaipa se pelko oli päättäjillä aitoa, kun vaatimattomin tiedoin tuo onneton päätös tehtiin? Mitään äänestystä ei tarvittu.
Eipä ollut ihme, että heti käytäväkeskusteluissa sitä verrattiin 30- luvun päätökseen, jossa tuomittiin radio synnillisenä kapistuksena.

9

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vapauteen ostettu

      Herramme varoittaa nimenomaan kehittelemästä syntilistoja, "isien perinnäissääntöjä". SRK pitää suurkokouksia, joissa se Jeesuksen opetuksen vastaisesti päivittää syntilistoja ja keksii uusia syntejä.

    • Naurettavaaaaaaa

      Copypaste:

      " Ei todellakaan naurata, olet negatiivisuuden ilmentymä, sinä et vain kykene käyttämään omia aivoja ja luulet että aina on joku *vuokko* ajattelemassa puolestasi, ellet ole se itse Vuokko tälläkin kertaa ;)

      Palstalla on itsesi ja Vuokon lisäksi toki muitakin vakavasti mielisairastuneita entisiä lestadiuslaisia, jotka eivät pysty irrottautumaan vanhoillislestadiolaisuudesta, eikä Suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistysten kattojärjestöstä SRK:sta. Erityisen suurta tuskaa aivopestyille tuottaa heidän entisen oman sisaryhdistysten, siis rauhanyhdistysten keskusyhdistysten ehkäisyoppi. Kyseiset mielisairaat aivopestyt tollot haluaisivat rauhanyhdistysten keskusyhdistysten muuttavan ehkäisyopin sallivammaksi, kuten kondomin, kierukan, e-pillerin ja ääritapauksissa sterilisaation vapaamman käytön, muillekin kuin rikkaille ja uraa luovalle eliitille!

      Kysynkin entisenä rauhanyhdistysten keskusyhdistysten laitapuolen kulkijana ja nykyisenä rappioalkoholistina, että tietääkö kukaan mihin muuhun nämä mielesairaat tarvitsevat SRK:ta? Mihin nämä aivopestyt tarvitsevat SRK:n ylipäänsä minkään tasoiseen ehkäisyyn? Miten joku ylipäänsä on riippuvainen sellaisesta mihin ei ole edes yhteydessä? No tiettyjä yhteyksiä lienee sairauden kautta, mut niiku muuten? Siis hei, eihän tervekään tarvitse ja rauhanyhdistysten keskusyhdistys lienee tarkoitettu terveille rauhanyhdistysten keskusyhdistysten synnyttäjille. Jos heillekään??

      Mielisairautta on monenlaista. Tiivistäen se on kykenemättömyyttä elämään omien aivojen varassa.

      • Nii- ih

        Monesko kerta sama juttu? Yritä jo kehitellä uusi


      • Sivusta tähän...
        Nii- ih kirjoitti:

        Monesko kerta sama juttu? Yritä jo kehitellä uusi

        Avaaja ja te kaikki muutkin hoitokokoustollot toistatte samaa kymmeniä vuosia. Tottakai sairaille pitää postata välillä totuus, ainakin joka sadannen sairaan toistonne jälkeen..


      • that's true
        Sivusta tähän... kirjoitti:

        Avaaja ja te kaikki muutkin hoitokokoustollot toistatte samaa kymmeniä vuosia. Tottakai sairaille pitää postata välillä totuus, ainakin joka sadannen sairaan toistonne jälkeen..

        Heh, sama tuli juuri mieleen.


      • eipä juuri naurata

        Kiitettävän sekavaa, lieneekö juttusi vanhoillislestadiolaista perimää.


      • mä vaan

        Tällä kertaa huvitti tämä --> "Kyseiset mielisairaat aivopestyt tollot haluaisivat..." :)


    • kkk-o

      Hengellisesti sairas yhteisö!

      • Annukka Abdullah

        Ei yhteisö, mutta siitä irtaantuneet sairastuvat vakavasti. Saattaa olla synnynnäistä aivottomuutta. Sen sijaan yhteisö itsessään näyttää voivan hyvin ja tuottavan yhteiskuntaan kunniallisia yksilöitä. Tuo voidaan helposti todistaa keskiarvovertailulla.
        Toisaalta on hyvä että luonto "siivoaa" yhteisöstä pois sellaisen häiriötekijän mikä estää kunniallisten ihmisten toiminnan.

        Siivous on luonnollinen osa elämän kiertokulkua. Hyvä puu tuottaa vain hyvää hedelmää. Torajyvälläkin on tehtävänsä; imeä myrkyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe