En saa nukuttua

syrjäytynytnuori

Olen 17v jätkä syksyl 18v täytän. En saa nukuttuu. Välil pyörin sängyssä silmät auki koko yön ja ei ole kovin mukava sit lähtä jonnein, kun ei ole saanut yhtää nukuttuu. Ahdistaa kaikki aivan helvetist ja tuhat ajatust pyörii mieles, että ei vaan saa nukuttuu vaikka väsyttäiskin. Nyt kuiteski loppu kuntouttava työtoiminta, joten ei tarvi enää herätä aikaseen. Silti haluaisin saada nää päivä rytmit kuntoo ja eihän täst elämäst tuu yhtikäs vittu mitää, jos en saa unta tarpeeks. Pitäisi siis varata aika lääkäriin ja yrittää saada rauhottavii lääkkeit. Mutta määräköhän ne mulle mitää tenoxii , kun oon aika nuori. Tarvis kuiteski jotai lääkkeittä, että olis mahdollista saada elämä kuntoo

8

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syrjäytynytnuori

      Ja ei mitään sitten, että "liiku enemmän niin nukuttaa". Käyn salil ja lenkkeilen eli eipä ole siitä kyse. Ahdistaa ja tressaa vaan kaikki niin en saa nukuttuu vaikka kuinka liikkuisin.

      • Tenoxit syönyt

        Voisitko käydä puhumassa esim. melenterveystoimistossa tai nuorisopsykiatriassa tai jossain vastaavassa tuosta ahdistuksesta? Ajatukset ja ahdistus vievät yöunet tehokkaasti - kokemusta on.
        Aloita siis vaikean olon selvittämisestä.
        Seuraavaksi mieti, mikä rentouttaisi, mistä pidät, mitä sellaista voisit tehdä mikä tuo elämääsi jotain mukavaa. Kova treenaaminen esimerkiksi vaan kuluttaa, ellei ole riittävästi voimavaroja.
        Voitko tehdä sellaisia mukavia asioita, joista nautit - vaikka se ei olisi muodikasta tai kuulu kaveripiirin tekemisiin? Oman tien löytäminen, se ettei ole enää niin kiinni toisten mielipiteissä, voi auttaa osittain.
        Tenox ei ole ratkaisu. Mutta ammatti-ihmiset keksivät kyllä jotain millä pääset alkuun.
        Vaikeinta on muuttaa omaa ajattelua. Keskittyä ajattelemaan sitä, mikä on hyvin. Miten haluaa asioiden olevan (mukavasti) ja mitä mukavaa elämässä vielä tulee olemaan. Jos koko ajan vatvoo huonoja asioita tai mikä voi mennä huonosti tai epännistuu, varmistaa että olo on koko ajan ahdistava. Yritä katkaista ahdistavien ajatusten rata, pienikin muutos siinä on eteenpäin.


    • ....

      Vituttaa ku suomes lääkärit ei määrää ees lääkkeit niitä tarvitseville. Varsinkaa mitää bentsodiatsepiinii ne ei kyllä helpost määrää. Eli turha varmaankaa ees aikaa varata, kun ei sieltä mitää reseptii saa kuiteskaa.

    • Ei kun päinvastoin;

      "Tarvis kuiteski jotai lääkkeittä, että olis mahdollista saada elämä kuntoo"
      Tuo pitää kääntää toisinpäin;
      - "Laita elämäsi kuntoon, niin sitten unikin maittaa oitis."
      Elämä kunnossa, merkitsee mm. seuraavia asioita;
      - hyvä työ tai hyvä opiskelu
      - hyvä harrastus tai harrastuksia
      - toimivat välit omaan perheeseen
      - hyvä kaveripiiri
      - lisäksi pojan täytyy seurustella tytön kanssa ja tytön pojan kanssa, koska se kuuluu terveeseen elämään. Ilman tuota asiaa elämä ei ole kunnossa ja tervettä.
      - ja sitten vielä hyviä suunnitelmia elämän varalle vuosiksi ja vuosikymnmeniksi eteenpäin ja niitä toteuttamaan, niin vot, uni maittaa sen verran mitä pitääkin.

      Ja koko homman lopuksi; kysy itseltäsi, mitä olet antanut elämälle sen sijaan että kysyisit alinomaan mitä elämä on antanut sinulle....

      • 5+17

        Ei se aina ole mahdollista että koko elämä "laitetaan kuntoon" koska siihen vaikuttaa moni muukin asia kuin omat tekemiset ja päätökset. Joskus elämä vaan on vaikeaa ja masentaa/ahdistaa vaikka kuinka olisi yrittänyt saada asioita kuntoon. Silloin on keskusteluapu ja lääkkeet tarpeen. Eli aloittajallekin olisi varmaan hyvä saada tarvittaessa otettava rauhoittava ja unilääke väliaikaisesti. Kannattaa tietysti myös kiinnittää huomiota kofeiinin käyttöön koska se saattaa stressaantuneena vaikuttaa enemmän. Yleensäkin stressin poisto mahdollisimman terveellisesti olisi oleellista koska ylikierroksilla käydessä on lähes mahdotonta nukkua. Joskus lepääminen ja rentoutuminen auttaa väsymykseen vaikka ei ihan uneen asti pääsisikään.


      • Joo.
        5+17 kirjoitti:

        Ei se aina ole mahdollista että koko elämä "laitetaan kuntoon" koska siihen vaikuttaa moni muukin asia kuin omat tekemiset ja päätökset. Joskus elämä vaan on vaikeaa ja masentaa/ahdistaa vaikka kuinka olisi yrittänyt saada asioita kuntoon. Silloin on keskusteluapu ja lääkkeet tarpeen. Eli aloittajallekin olisi varmaan hyvä saada tarvittaessa otettava rauhoittava ja unilääke väliaikaisesti. Kannattaa tietysti myös kiinnittää huomiota kofeiinin käyttöön koska se saattaa stressaantuneena vaikuttaa enemmän. Yleensäkin stressin poisto mahdollisimman terveellisesti olisi oleellista koska ylikierroksilla käydessä on lähes mahdotonta nukkua. Joskus lepääminen ja rentoutuminen auttaa väsymykseen vaikka ei ihan uneen asti pääsisikään.

        Lukekaa kirja "Ihmisyyden rajalla", kirjoittajana V E Frankl, niin tiedätte mistä kaikesta ihminen voi selvityä menettämättä yöunia...

        Kirjassa on n. 200 sivua (riippuen tekstikoosta) ja siitä n. puolet on faktaa, loppu on teoriaa, jos siitä on kiinnostunut.

        Toinen hyvä selviytymisopas on Jobin kirja, siinä se.


    • Nukkumiina

      Unettomuus voi olla muös seuraus fyysisestä sairaudesta, ei se aina ole psyykkistä.
      Unilääkkeitä voi tietysti kokeilla,mutta niitä ei pidä käyttää pitkäaikaisesti, max 2 viikkoo.
      Mokä aloittajaa ahistaa?
      Miten se liikunta vaikuttaa. Poltatko

    • ollos hyvä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      61
      4809
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      103
      4526
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      79
      4000
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3897
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      121
      2942
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2698
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2617
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2612
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2579
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2444
    Aihe