Talvella tulee aika usein harrastettua matkaluistelua. Luistimissa on Salomonin pilot-siteet ja kenkinä Salomon luisteluhiihtokengät, kokoa 422/3. Luisteleminen sujuu näillä välineillä oikein mukavasti, eikä jalkojakaan palella. Mutta, tarkoitus olisi ostaa perinteisen tyylin hiihtoon uudet hiihtokengät ja siinä onkin tämänkertainen pulma. Täytyykö näiden hiihtokenkien olla esim. yhtä kokoa suuremmat kuin luisteluhiihtokengät? Jalkahan tekee hiukan eri suuntaista potkua luistellessa kuin hiihtäessä. Kenkien koossa, esim. 422/3 ja 431/3 ei ole pituudessa kuin 5 mm ero ja tietysti myös lestin levys kasvaa kun kenkä suurenee. Ajatuksena tässä on se, että jos varpaat ottaa kengän kärkeen kiinni ja kantapää pääsee liikkumaan, niin hiihdosta tulee varmasti yhtä tuskaa. Ja tietysti tiukassa kengässä jalat myös palelevat herkemmin. Sovittamisenkaan jälkeen ei ollut oikein varmuutta siitä kumpi koko olisi parempi, eikä myyjistäkään ollut apua.
Hiihtokengän koko?
Kengän ostaja
12602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hiihtokenkien tulee olla napakat jalkaan, eikä mitään tuollaista väljyyttä saisi olla. Jos jalka elää monon sisällä, ei potku välttämättä lähde terävästi ja suksen ohjattavuuskin kärsii. Monon koko kannattaa mielestäni mieluummin valita hiukan ala- kuin yläkanttiin. Ne luultavasti mukautuvat melko nopeasti jalkaasi.
Itselläni perinteisen monot ovat jopa hieman pienemmät kuin vapaan monot.
Jos olet todennut skate-monojen koon 42 2/3 olevan sinulle sopiva, hommaa samaa kokoa tai esim. 42 1/3 kokoa olevat classic-monot.