Petsafe Deluxe haukunestopannasta

Tititiuu

Hei. Olemme vasta muuttaneet kerrostaloon koiramme kanssa, ja se on tottunut haukkumaan kaikkea ja kaikkia omakotitalossa. Nyt meidän pitäisi saada haukku loppumaan. Olen ajatellut Petsafe Deluxe:n haukunestopantaa. Minkälaisia kokemuksia teillä on niistä? Onko olleet tomivia ja miten se käytännössä estää haukkumista? Pari tuttavaani ovat suositelleet juuri kyseistä merkkiä

12

3283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sitruunapanta

      Jos tarkoitat sitruunapantaa, niin perustuu siihen että kun koira haukkuu, niin laite suihkauttaa naamalle ainetta. Pannassa on mikrofoni joka tunnistaa haukun. Aine ei ole vaarallista.

      Muita haukunestolaitteita on ultraäänilaite (pöydällä oleva) ja en ole varma, on vissiin myös ultraäänipanta. Ja vielä yksi vaihtoehto on värinäpanta joka värisee ja/tai piippaa kun koira haukkuu.

      Meillä on haukkuva koira ja kaikki nuo laitteet:)
      Värinäpanta, merkki on Iki voice, on sellainen että siinä on värinä piippaus itse äänitettävä komento. Se toimi meillä alussa kunnes koira tottui siihen ja teho hävisi.
      Nykyään on käytössä ultraäänilaite pöydällä, kun koira on kotona yksin. Toimii jotenkin mutta tiedän että koira haukkuu hiukan silti siitä huolimatta.
      Paras on tuo sitruunapanta, meillä myös Petsafe mutta taitaa olla joku muu malli kuin Deluxe. Sitä käytämme lenkillä koska koira haukuskelee ihan kaikelle eikä lopeta millään. Sen teho ei ole hävinnyt, päin vastoin, koira tietää jo siitä kun panta laitetaan kaulaan, että turha on edes yrittää haukkua.

      Kaikki koirat on kuitenkin yksilöitä ja kaikki ei toimi kaikille, meillä kuitenkin tuo sitruunapanta on ollut paras, suosittelen. Itse ostin sen kun Mustissa&mirrissä oli tarjous että laitteen voi palauttaa jos 2 viikossa ei haukkuminen vähene, oli hyvä tilaisuus kokeilla sen toimimista kun olisi saanut rahat takaisin. Tosin laitehan jäi meillä käyttöön kun toimii :)

      • Sitruunapanta

        Niin ja siis koira oppii olemaan haukkumatta kun tajuaa että seuraus haukkumisesta on pahanhajuinen suihke naamalle. Tosin meillä on niin fiksu tuo kääpiö että kun panta ei ole kaulassa, se räksyttää.


    • kokeiltu on

      Meillä ei toimi mikään näistä. Sitruunapanta haukutaan tyhjäksi ja sitruunanraikas koti. Äänillä ja värinöillä ei mitään tehoa. Oli vain opetettava haukku pois.

    • dog hater

      Toivottavasti ette muuttaneet minun kerrostaloon.

      • Dh piikille

        No eikai kukaan sun kanssa halua asua samassa talossa kun ammut jokaisen vastaantulijan. Lopeta nyt se länkytys.


      • dog hater
        Dh piikille kirjoitti:

        No eikai kukaan sun kanssa halua asua samassa talossa kun ammut jokaisen vastaantulijan. Lopeta nyt se länkytys.

        "kun ammut jokaisen vastaantulijan"

        OHO. Mistähän tuollaistakin olet päähäsi saanut? Olet varmasti ottanut lääkkeesi väärästä purkista. Ymmärettävää, päivittäinen lääkeannoksesi näyttää ihan samalta kun kipollinen kuivamuonaa satakiloiselle rakillesi.


      • rukkasentekijä
        Dh piikille kirjoitti:

        No eikai kukaan sun kanssa halua asua samassa talossa kun ammut jokaisen vastaantulijan. Lopeta nyt se länkytys.

        "Dh piikille" nimimerkin murhanhimoinen nimimerkki ei sovi tälle foorumille. Tämä ei ole oikea paikka millekään murhahaaveilulle tahi murhaan yllyttämiselle.


      • Hihhhh
        rukkasentekijä kirjoitti:

        "Dh piikille" nimimerkin murhanhimoinen nimimerkki ei sovi tälle foorumille. Tämä ei ole oikea paikka millekään murhahaaveilulle tahi murhaan yllyttämiselle.

        Rukkasentekijä ei nyt ymmärrä sarkasmia.Niin metsä vastaa kun DH sinne huutaa.


      • rukkasentekijä
        Hihhhh kirjoitti:

        Rukkasentekijä ei nyt ymmärrä sarkasmia.Niin metsä vastaa kun DH sinne huutaa.

        Mielestäni ihmisen murhaamista ihannoivaa nimimerkkiä ei voi puolustella sarkasmilla. Kyllä tässä on kohta harkittava poliisille ilmoittamista.


    • teeeeeeeeee

      Toimii jos koira välittömästi ehdollistuu siihen. Yksilöllistä. Ja mitä siihen tulee et "koira räksyttää ilman pantaa" ; tottakai, koska on ehdollistunut pantaan. Siitä tulee johdonmukainen seuraamus käytöksestä; kun taas omistajalta ei,kun panta ei ole kaulassa :).

      Eli kaikista järkevin vaihtoehto on opettaa pois koira haukkumisesta tavalla tai toisella. Tapa löytyy kun miettii hetken mikä sen koiran tarve on ? Vahtiiko se ? AGRESSIO ? Vai vaan rodunomaisia piirteitä jne ?

      Agressioon pantaa ei tule käyttää. Pahimmassa tapauksessa eliminoi koiran luontaiset varoitusäänet ja koira jatkaa toimimistaan salakavalasti varoittelematta.

      Paimenkoiriin yleensä ei toimi. ( lue rodunomainenpiirre).

      Itsellä toimi. Ja ehdollistui ensisuihkauksesta. Kyseessä oli eroahdistuskoira. Koiralla oli rodun omainen piirre vartiointiin, joten ovet ym haukuttiin silti kun olin kotona, mut jos kaappia raotti missä panta oli niin johan tuli hiljaista.

      Rodunomaisia piirteitä tulee lukea kun välineitä tai koulutusmenetelmiä käyttää. Myöskin oikea asenne. Koira vaistoaa poikkeavuuden.

      Pannoista sen verran et deluxe haukunesto ja deluxe kaukosäätimellä ok. Ne halvemmat versiot tekee temppua jos mitä.

      • Sitruunapanta

        Meillä on kokeiltu kaikkea haukkumisen lopettamiseksi. Koira on herkkähaukkuinen ja haukkumisen laukaisee mikä vaan, kun sen tapa on reagoida kaikkeen sillä. Kun joku sanoisi minulle että kun kuulet jonkun äänen, älä katso mistä se tulee. Samalla tavalla koira katsomisen sijaan haukahtaa. Ja muut koirat aiheuttaa haukkumisen ehkä innon takia, ei koirani muita koiria pelkää, ei ainakaan vaikuta siltä. On vain innokas ja utelias. Haukku loppuu kun seinään aina kun pääsee tutustumaan.
        Ja pannan kanssa päästää aina korkeintaan yhden pienen tuhahduksen ja sitten ollaankin hiljaa ja mennään katsomaan kaveria.


    • rukkasentekijä

      Eikö tuo ole eläinrääkkäystä tuollainen sitruunapanta?

      Miksi tuotte koiran asumaan kerrostaloon, jollaisessa asuminen ei selkeästi sovi koirallenne? Miksi yritätte tukahduttaa koiranne luonnollisen haukkumistarpeen? Eikö teidän ennemmin pitäisi muuttaa koiranne kanssa jonnekin syrjäseudulle, missä haukku ei häiritse naapureita? Eläinrääkkäystä tuollainen kerrostaloasuminen koiralle. Ja lisäksi se on ihmisrääkkäystä: naapuriparat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe