Microsoft paljasti vuotajan urkkimalla julkaisijan Hotmail-tiliä
"Microsoft myönsi torstaina, että se oli omin luvin tunkeutunut Microsoftin salaista aineistoa julkaisseen bloggarin tilille, BBC kirjoitti."
"Microsoftin mukaan silloisen Hotmailin, nykyisen Outlookin penkominen on laillista, koska se sallitaan palvelun käyttöehdoissa."
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2014/03/21/microsoft-paljasti-vuotajan-urkkimalla-julkaisijan-hotmail-tilia/20144046/66
Lukekaa Windowsin EULA tarkasti läpi, ettei Microsoftilla vaan ole valtuuksia lukea järjestelmäänsä :DDD Crack ohjelmat ainakin häipyy, vaikka niitä ei olisi käytetty... että silleen.
"Microsoft myönsi torstaina, että se oli omin luvin tunkeutunut Microsoftin salaista aineistoa julkaisseen bloggarin tilille, BBC kirjoitti."
"Microsoftin mukaan silloisen Hotmailin, nykyisen Outlookin penkominen on laillista, koska se sallitaan palvelun käyttöehdoissa."
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2014/03/21/microsoft-paljasti-vuotajan-urkkimalla-julkaisijan-hotmail-tilia/20144046/66
Lukekaa Windowsin EULA tarkasti läpi, ettei Microsoftilla vaan ole valtuuksia lukea järjestelmäänsä :DDD Crack ohjelmat ainakin häipyy, vaikka niitä ei olisi käytetty... että silleen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Helpommalla pääsee kun on vaan tekemättä rikoksia.
Urkinnasta kärsii myös syyttömät Hotmail-tilien käyttäjät.
Se ei sovi linukshihhuleille.
Eivätkö he ole koko ajan ole syyttäneet yhdysvaltoja siitä, että yhdysvallat ottaa kiinni rikoksentekijöitä!
Miten? Itse kun olen syytön Hotmail-tilin käyttäjä, niin kerro toki miten minä nyt kärsin tästä?
Sinulle nyt on varmaan aivan sama koska olet trolli. Mutta samalla ne lukevat myös syyttömien tietoja. Minä vastustan moista urkintaa, jossa sivulliset kärsivät. Verrattavissa suoraan terroristeihin, jotka räjäyttelevät pommeja ja sivulliset joutuvat uhreiksi. Vai mitä?
No ei todellakaan. Käy tarkistuttamassa suhteellisuudentajusi. Mutta täsmennä nyt, että mitenkäs tuo kärsimystä aiheuttaa kun en edelleenkään sitä tosiaan keksi. Korkeintaan joku semi-nolo tilanne voisi syntyä, jos automaatti liputtaa jonkun viestin ja tarkastaja onkin tämän sähköpostilaatikon omistajan tuttu ja viestissä on jotain noloa henkilökohtaista tietoa.
En kyllä keksi miksi joku haluaisi sellaista tietoa säilöä julkisessa postilaatikossa, mutta huvinsa kullakin.
Se vaan on roistojen hommaa urkkia toisten tilejä. Miksi rikollisia(siis niitä jotka joutuisivat moisesta vankilaan) kiinnostaa murtautua toisten tileille, jos siellä ei mitään kiinnostavaa olisi?
Nyt sinä sekoitat kaksi asiaa keskenään. Rikolliselle voi olla paljonkin iloa toisen sähköpostiin murtautumisessa. Suurin hyöty siitä on luonnollisesti että voi vaihdattaa kaikki kyseisen tilin omistajan salasanat kaikissa hänen käyttämissään palveluissa joksikin muuksi ja näin ollen tehdä vaikkapa ostoksia uhrin PayPal tiliä käyttäen.
Palveluntarjoaja ja lainvalvoja taasen on melkolailla eri motiivein liikkeellä. Silloin (kuten tässäkin tapauksessa) koitetaan nimenomaan saattaa noita rikollisia edesvastuuseen.
"Hakkerit paljastivat Microsoftin haavoittuvuudet - löysivät FBI:n salaisia kuitteja
Syyrialainen hakkeriryhmittymä on onnistunut murtautumaan lukuisten teknologia- ja mediayritysten verkkoihin, kertoo Daily Dot. Todisteinaan Syrian Electronic Army (SEA) esittelee muun muassa laskuja ja kuitteja, joista ilmenee Microsoftin ja FBI:n välisen rahaliikenteen yksityiskohtia. "
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/hakkerit paljastivat microsoftin haavoittuvuudet loysivat fbin salaisia kuitteja/a976396
"Kuitit paljastavat, että Microsoft on laskuttanut Yhdysvaltain keskusrikospoliisia asiakastietojen antamisesta sadoilla tuhansilla dollareilla kuukausittain."
Ei taida ihan rikollisista epäillyt aiheuttaa satojen tuhansien kuukausikuluja, koskahan tulee NSA:n ja CIA:n kuitit julki, summat lienevät vielä suurempia. No PRISM-järjestelmästä tulee kuluja kumppaneille, se on selvä.
Miksi Microsoft nyt julistaa kaikille, että se ei enää vakoile käyttäjien sähköposteja vaan sysää valtuudet eri tahoille?
On kai selvää että PRISM-ohjelma käy läpi Googlen, Microsoftin, Yahoon, Facebookin ym. dataa koko ajan ja seuloo sieltä kiinnostavat. Uutisointi jo kertoo että Youtube on antanut avaimet käteen Britannian turvallisuustahoille etsiä epämiellyttävää sisältöä.
Google antoi brittiviranomaisille vapaan pääsyn YouTubeen - "epämiellyttävää sisältöä"
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/google antoi brittiviranomaisille vapaan paasyn youtubeen quotepamiellyttavaa sisaltoaquot/a974297
Jos tämä myönnetään Youtuben tapauksessa niin miksei muka NSA:lla olisi samoja pääsyjä PRISM-ohjelman kautta mainituille firmoille, joita ne eivät saa kuitenkaan kertoa lain nojalla?
näin se menee :
http://www.dailydot.com/news/microsoft-compliance-emails-fbi-ditu/
Ensin veronmaksajat maksavat ison kasan rahaa siitä että saa ostettua lisenssiä suljettuun ohjelmistoon ja sitten viranomaiset maksavat ison kasan rahaa että saa tietoja sähköpostitse .... mitä vitua ....
only in windows...heh heh........................!
only in microsoft...heh heh........................!
Heti nousi linukshihhulien niskakarvat pystyyn, kun palstan luotsi kertoi totuuden: Älä tee rikoksia, niin ei tarvitse pelätä mitään!
Mutta eihän se sellainen linukshihhulille sovi. Se porukka on kannabishöyryineen päättänyt eristäytyä yhteiskunnan ulkopuolelle ja katsoo "oikeudekseen" tehdä mitä lystää.
Vika on aina silloin muualla!
Rehellisillä ihmisillä ei ole koskaan ollut pelättävää. Aina voi ottaa lunkisti ja pistää lotot vetämään jos vaikka tulisi miljoonia.
"Älä tee rikoksia, niin ei tarvitse pelätä mitään!"
Ei niitä rikoksia jossain Microsoftin palvelimilla säilytetä! Sehän tekee yhteistyötä NSA:n kanssa ja jäisit heti kiinni.
No juurihan tässä oltiin niin tehty. Ja oikeassa olet, kiinni jäätiin.
Tahallinen teko! Saatiin mikkis kiinni ja nyt se saa sysätä samat valtuudet eri tahoille(eli pesee käsiään). Olisi eri ääni kellossa, jos mikkiksellä olisi valtaa kuten ennen. Nykyään ovat panostaneet vain kieroiluun ja virheiden sysäämisen toisille osapuolille. Sitä se teettää kuolevaisen firman viimeiset rypistelyt...
Älä käytä USAlaisten firmojen suljettuja koodauksia, niin menee aika hyvin.