Word 2013 tavutuksesta huolimatta pitkät sanavälit

pulmala

Teen pitkää asiakirjaa, johon tulee tasata molemmat reunat. Käytössäni on automaattinen tavutus, mutta siitä huolimatta sanojen väliin jää pitkät välit, kun koetan tasata reunat. Onko tietoa ja taitoa asiasta?

4

2136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimiiko tavutus oikean näköisesti? Onko isoja välejä siellä täällä vai kauttaaltaan? Miten suuri rivinpituus on? Aika hankala ongelmaa on analysoida ilman lisätietoja.

      Jos tavutus on käytössä, kieli on asetettu oikein ja rivinpituus on kohtuullinen, isoja välejä syntyy yleensä vain silloin, kun tekstissä on pitkä merkkijono, joka ei ole sana lainkaan, esimerkiksi pitkä konsonanttien tai erikoismerkkien jono

      Ai niin, pakotettu rivinvaihto toki myös aiheuttaa ongelmia. Tarkistapa,onko niitä. Aloitus-välilehden Kappale-ryhmässä on painike ¶, jolla saa eräät ohjausmerkit näkyviin (ja uudestaan napsauttamalla pois). Jos rivin lopussa näkyy nuolimerkki, suunnilleen ”↵”, niin siellä on pakotettu rivinvaihto. Sen poistaminen tai korvaaminen välilyönnillä, tilanteen mukaan, korjannee silloin ongelman.

      • pulmala

        Isoja välejä on siellä täällä, muttei kauttaaltaan. Ne ovat kuitenkin sellaisissa kohdissa, jossa on aivan tavallisia sanoja.

        Mielestäni pakotettu rivinvaihto ei ole käytössä.


      • pulmala kirjoitti:

        Isoja välejä on siellä täällä, muttei kauttaaltaan. Ne ovat kuitenkin sellaisissa kohdissa, jossa on aivan tavallisia sanoja.

        Mielestäni pakotettu rivinvaihto ei ole käytössä.

        Voitko laittaa tänne copypastella palan tekstiä, jossa ongelma ilmenee. Toki copypaste voi hävittää olennaista informaatiota, mutta tämä kuitenkin on yksinkertaisin tapa yrittää edetä ongelman selvittelyssä.


      • pulmala
        Yucca kirjoitti:

        Voitko laittaa tänne copypastella palan tekstiä, jossa ongelma ilmenee. Toki copypaste voi hävittää olennaista informaatiota, mutta tämä kuitenkin on yksinkertaisin tapa yrittää edetä ongelman selvittelyssä.

        Ongelma johtui siitä, että tavutuksen alue oli määritelty liian suureksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1819
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1131
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1116
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      992
    5. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      153
      852
    6. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      846
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      764
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      54
      761
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      53
      696
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      694
    Aihe