Vinkkejä rinteisiin

suksija

Kausi on yhtä reissua vaille paketissa, joten laitan tähän joitakin vinkkejä aloittelijoille ja kokeneemmillekin laskijoille rinteeseen. Jotenkin tuntuu, että nämä melko selvät asiat ovat yhä useammalla asioita, joita ei osata huomioida.

Rinnekanuunat / Palander-wannabet:

* Jos ja kun tykitätte täysillä menemään ja ohittelette suurin joukoin kanssalaskijoita, niin tehkää ne ohitukset nyt hyvänen aika vähän etäämmältä kuin metrin päästä. Varsinkin perheen pienimmät voivat säikähtää ja sen seurauksena kaatua, kun joku syöksyy tuhatta ja sataa sauvan mitan päästä ohi.

* Jos ja kun tykitätte täysillä, niin muistakaa, että aina rinteessä on joku teitä nopeampi. Älkää tehdö teidän ohittamistanne turhan vaikeaksi esim. sahaamalla aivan laidasta laitaan kapeissa rinteissä, vaan jättäkää ystävällisesti sinne reunaan laskijan mentävä rako.

* Jos ja kun tykitätte täysillä, niin muistakaa, että aina rinteessä on joku teitä nopeampi. Jos joku teidät ohittaa, älkää nyt hyvät ihmiset nolatko itseänne ja syöksyen väkisin ohittako ohittajaanne sauvan mitan päästä.

Aloittelijat, fiilistelijät ja muut rauhallisemmat laskijat:

* Älkää nyt hyvät ihmiset jääkö siihen jyrkän rinteen kumpareen taakse passailemaan. Koskee erityisesti lautailijoita, jotka joskus jäävät istuskelemaan rinteeseen. Ylhäältä tuleva on aina väistämisvelvollinen, mutta se on laiha lohtu, jos joku ajaa teitä päin helposti 80 km/h, ensin suksien kärjet runnovat alaselkäänne ja sen jälkeen polvet tulevat niskaanne. Eli jos tarvitsette taukoa tai haluatte ottaa kuvia, varmistakaa, että olette poissa parhaalta laskulinjoilta ja selvästi näkyvillä.

* Sama vinkki kuin rinnekanuunoille, eli jättäkää mieluusti laskijan mentävä rako rinteen reunaan, jos sahaatte laidasta laitaan.

* Jos laskette porukassa, laskekaa mieluummin peräkkäin kuin rinnakkain. Joskus on viisikin laskijaa rivissä laskemassa, jolloin vauhdikkaammat laskijat joutuvat jarruttelemaan kunnolla, jotta pääsevät turvallisesti moisen rivistön ohi.

* Jos saatte päähänpiston lähteä koko rinteen poikki kohti vaikkapa kahvilan suuntaan, niin vilaiskaa nyt hyvät ihmiset onko ylhäältä tulossa ketään. Vaikka ylhäältä tulija on edelleen väistämisvelvollinen, niin äkkäiset poikkikäännökset voivat johtaa onnettomuuksiin ja jos joku ajaa päällenne lähes sadankilometrin tuntivauhdilla, niin jälki on rumaa ja se, että teillä oli oikeus ei välttämättä sairaalan sängyssä enää hirveästi lohduta.

Nämä vinkit ja viralliset rinnesäännöt muistaen, turvallisia ja mukavia laskuja!

2

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+5

      Juurikin näin, kunpa kaikki rinteissä olijat muistaisivat nämä säännöt.

    • skimbaaja

      Sanoitpa sen osuvasti. Juuri näin!

      Ja muistakaa vielä tämä: kun lähellä on junnulaskija, hän voi singahtaa ihan mihin tahansa suuntaan ja koska tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      77
      3656
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      34
      3004
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      78
      2781
    4. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2664
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2535
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2322
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      57
      1947
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      16
      1897
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1786
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1698
    Aihe