Vinkkejä rinteisiin

suksija

Kausi on yhtä reissua vaille paketissa, joten laitan tähän joitakin vinkkejä aloittelijoille ja kokeneemmillekin laskijoille rinteeseen. Jotenkin tuntuu, että nämä melko selvät asiat ovat yhä useammalla asioita, joita ei osata huomioida.

Rinnekanuunat / Palander-wannabet:

* Jos ja kun tykitätte täysillä menemään ja ohittelette suurin joukoin kanssalaskijoita, niin tehkää ne ohitukset nyt hyvänen aika vähän etäämmältä kuin metrin päästä. Varsinkin perheen pienimmät voivat säikähtää ja sen seurauksena kaatua, kun joku syöksyy tuhatta ja sataa sauvan mitan päästä ohi.

* Jos ja kun tykitätte täysillä, niin muistakaa, että aina rinteessä on joku teitä nopeampi. Älkää tehdö teidän ohittamistanne turhan vaikeaksi esim. sahaamalla aivan laidasta laitaan kapeissa rinteissä, vaan jättäkää ystävällisesti sinne reunaan laskijan mentävä rako.

* Jos ja kun tykitätte täysillä, niin muistakaa, että aina rinteessä on joku teitä nopeampi. Jos joku teidät ohittaa, älkää nyt hyvät ihmiset nolatko itseänne ja syöksyen väkisin ohittako ohittajaanne sauvan mitan päästä.

Aloittelijat, fiilistelijät ja muut rauhallisemmat laskijat:

* Älkää nyt hyvät ihmiset jääkö siihen jyrkän rinteen kumpareen taakse passailemaan. Koskee erityisesti lautailijoita, jotka joskus jäävät istuskelemaan rinteeseen. Ylhäältä tuleva on aina väistämisvelvollinen, mutta se on laiha lohtu, jos joku ajaa teitä päin helposti 80 km/h, ensin suksien kärjet runnovat alaselkäänne ja sen jälkeen polvet tulevat niskaanne. Eli jos tarvitsette taukoa tai haluatte ottaa kuvia, varmistakaa, että olette poissa parhaalta laskulinjoilta ja selvästi näkyvillä.

* Sama vinkki kuin rinnekanuunoille, eli jättäkää mieluusti laskijan mentävä rako rinteen reunaan, jos sahaatte laidasta laitaan.

* Jos laskette porukassa, laskekaa mieluummin peräkkäin kuin rinnakkain. Joskus on viisikin laskijaa rivissä laskemassa, jolloin vauhdikkaammat laskijat joutuvat jarruttelemaan kunnolla, jotta pääsevät turvallisesti moisen rivistön ohi.

* Jos saatte päähänpiston lähteä koko rinteen poikki kohti vaikkapa kahvilan suuntaan, niin vilaiskaa nyt hyvät ihmiset onko ylhäältä tulossa ketään. Vaikka ylhäältä tulija on edelleen väistämisvelvollinen, niin äkkäiset poikkikäännökset voivat johtaa onnettomuuksiin ja jos joku ajaa päällenne lähes sadankilometrin tuntivauhdilla, niin jälki on rumaa ja se, että teillä oli oikeus ei välttämättä sairaalan sängyssä enää hirveästi lohduta.

Nämä vinkit ja viralliset rinnesäännöt muistaen, turvallisia ja mukavia laskuja!

2

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+5

      Juurikin näin, kunpa kaikki rinteissä olijat muistaisivat nämä säännöt.

    • skimbaaja

      Sanoitpa sen osuvasti. Juuri näin!

      Ja muistakaa vielä tämä: kun lähellä on junnulaskija, hän voi singahtaa ihan mihin tahansa suuntaan ja koska tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      148
      6611
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      33
      3593
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      304
      3186
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      71
      2822
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2272
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1823
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      41
      1681
    8. 14
      1632
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1614
    10. Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattaisi yhdistyä

      Näin saataisiin yksi yli 30 prosentin puolue, jolla olisi riittävästi voimaa jatkaa tarpeellisten rakennemuutosten läpi
      Maailman menoa
      8
      1376
    Aihe