Vinkkejä rinteisiin

suksija

Kausi on yhtä reissua vaille paketissa, joten laitan tähän joitakin vinkkejä aloittelijoille ja kokeneemmillekin laskijoille rinteeseen. Jotenkin tuntuu, että nämä melko selvät asiat ovat yhä useammalla asioita, joita ei osata huomioida.

Rinnekanuunat / Palander-wannabet:

* Jos ja kun tykitätte täysillä menemään ja ohittelette suurin joukoin kanssalaskijoita, niin tehkää ne ohitukset nyt hyvänen aika vähän etäämmältä kuin metrin päästä. Varsinkin perheen pienimmät voivat säikähtää ja sen seurauksena kaatua, kun joku syöksyy tuhatta ja sataa sauvan mitan päästä ohi.

* Jos ja kun tykitätte täysillä, niin muistakaa, että aina rinteessä on joku teitä nopeampi. Älkää tehdö teidän ohittamistanne turhan vaikeaksi esim. sahaamalla aivan laidasta laitaan kapeissa rinteissä, vaan jättäkää ystävällisesti sinne reunaan laskijan mentävä rako.

* Jos ja kun tykitätte täysillä, niin muistakaa, että aina rinteessä on joku teitä nopeampi. Jos joku teidät ohittaa, älkää nyt hyvät ihmiset nolatko itseänne ja syöksyen väkisin ohittako ohittajaanne sauvan mitan päästä.

Aloittelijat, fiilistelijät ja muut rauhallisemmat laskijat:

* Älkää nyt hyvät ihmiset jääkö siihen jyrkän rinteen kumpareen taakse passailemaan. Koskee erityisesti lautailijoita, jotka joskus jäävät istuskelemaan rinteeseen. Ylhäältä tuleva on aina väistämisvelvollinen, mutta se on laiha lohtu, jos joku ajaa teitä päin helposti 80 km/h, ensin suksien kärjet runnovat alaselkäänne ja sen jälkeen polvet tulevat niskaanne. Eli jos tarvitsette taukoa tai haluatte ottaa kuvia, varmistakaa, että olette poissa parhaalta laskulinjoilta ja selvästi näkyvillä.

* Sama vinkki kuin rinnekanuunoille, eli jättäkää mieluusti laskijan mentävä rako rinteen reunaan, jos sahaatte laidasta laitaan.

* Jos laskette porukassa, laskekaa mieluummin peräkkäin kuin rinnakkain. Joskus on viisikin laskijaa rivissä laskemassa, jolloin vauhdikkaammat laskijat joutuvat jarruttelemaan kunnolla, jotta pääsevät turvallisesti moisen rivistön ohi.

* Jos saatte päähänpiston lähteä koko rinteen poikki kohti vaikkapa kahvilan suuntaan, niin vilaiskaa nyt hyvät ihmiset onko ylhäältä tulossa ketään. Vaikka ylhäältä tulija on edelleen väistämisvelvollinen, niin äkkäiset poikkikäännökset voivat johtaa onnettomuuksiin ja jos joku ajaa päällenne lähes sadankilometrin tuntivauhdilla, niin jälki on rumaa ja se, että teillä oli oikeus ei välttämättä sairaalan sängyssä enää hirveästi lohduta.

Nämä vinkit ja viralliset rinnesäännöt muistaen, turvallisia ja mukavia laskuja!

2

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+5

      Juurikin näin, kunpa kaikki rinteissä olijat muistaisivat nämä säännöt.

    • skimbaaja

      Sanoitpa sen osuvasti. Juuri näin!

      Ja muistakaa vielä tämä: kun lähellä on junnulaskija, hän voi singahtaa ihan mihin tahansa suuntaan ja koska tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      105
      10684
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      157
      8947
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6117
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      88
      5134
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      70
      4417
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      65
      4287
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      87
      4111
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    9. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      16
      3676
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3456
    Aihe