Typerännäköinen passi

en ymmärrä tällaista

Sain passin viime viikolla ja täytyy sanoa että yllätyin miten typerännäköinen se on :D Luulin että se olis ihan virallisen eli tavallisen näkönen, mutta olinpa väärässä.
Jos ette siis omista, oletan 'uutta', passia niin tällainen se on: kansissa on takapuolella isoja lumihiutaleita, sivut on tyhmällä eläinteemalla tehty (suomalaisia eläimiä ja niiden nimet siellä sitten ja sivut sinikeltasia), sivun reunassa iso hirvi joka 'kävelee' kun plärää sivuja ja vielä joutsen keskellä sivua joka näkyy kun katsoo sivua valoa vasten.
Miksi ihmeessä siitä on tehty tän näköinen?
Olenko ainoa jonka mielestä se näyttää typerältä? Tiedättekö onko muillakin mailla näin?

6

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaunis passi

      Mieheni sai juuri viime viikolla uuden passin (omani on 9 vuotta vanha eli pitää uusia vasta ensi vuonna) ja kun sen näin niin reaktioni oli täsmälleen päinvastainen kuin sinun; mielestäni uusi passi lumihiutaleineen ja elämineen on todella hieno! Katsoin sitä ihastellen monta minuuttia ja tutkin eri yksityiskohtia.

      Syy tuohon on käsittääkseni se että mitä enemmän pieniä yksityiskohtia, sitä vaikeampi väärentää passi ja tehdä feikki joka menisi läpi tarkistuksessa. Eli kyse ei ole kauneusnäkökohdista vaan turvallisuudesta.

      Esim. tuo juokseva hirvi takaa sen että sivuja ei voi vaihtaa keskenään eikä poistaa. Tuon animaation avulla on hyvin helppo tarkistaa että passia ei ole peukaloitu.

    • lopettakaa narinat

      Kai se on nyt ihan sama minkä näkäöinen passi on ja yleensä sen pilaa oma kuva. Päasia on että sillä pääsee matkustamaan.

    • Ranskalainen passi

      Meillä Ranskassa passin sivuilla on seuraavat kartat: Amerikka, Aasia, Eurooppa, sitten kaikki Ranskan maakunnat.

      Kymmenen vuotta sitten sai passin, jonka sivuilla oli koko maailman kartta, tähtitaivas, ilmansuunnat, Etelämantereen kartta, kompassi, majakka, purjelaivoja, TGV, lentokone, avaruusraketti, observatorioita, satelliiitti ja näkymä kuusta maapalloonpäin.

      • Ollinmummonäitipuoli

        Kiitos kiitos, maha on sekaisin. Ripuli, meen wessaan...


    • omistaja typerännäk

      Kerro avaaja minkälainen on viisaan näköinen passi.
      Oletko koskaan kuullut turvamerkinnöistä? Okei, siis et.

      • säästöpaketti33

        Hei nimimerkki "omistaja typerännäk", ei pidä sekoittaa aiheen valintaa, turvallisuusvaatimuksia ja toteutusta. Turvallisuusvaatimukset eivät määrää kuvien aiheita ja aiheetkin - kuten valitut eläimet - voi toteuttaa monella tavalla.

        Eikö Matkailun edistämiskeskus oli vuosia koettanut luoda maastamme kuvaa korkean teknologian maana? Korkeaa teknologiaa toisivat esille kuva-aiheiden korkeatasoinen muotoilu ja tyylikäs typografia.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      137
      4654
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      204
      3900
    3. 210
      3132
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      109
      2999
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      71
      2813
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      119
      1626
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      7
      1579
    8. 60
      1306
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      1143
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      139
      1087
    Aihe