No ei ainakaan pahasti kristillinen ohjelma, niille jotka karttavat uskonnollisia puolia.
Katsokaa viimeisin Inhimillinen tekijä!
reppuriika
6122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen melko harvoin tuota ohjelmaa katsonut. Tämän vuoden puolella olen katsonut kaksi, toisessa oli eräs vanha tuttavani, entisen koulukaverini (nyt jo kuollut) sisko haastateltavana. Katsoin myös tämän:
http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/tasta-puhutaan/inhimillinen-tekija-murtuneet-mielet-ja-miehet
Pidän Anne Flinkkilästä. Hänellä on miellyttävän rauhallinen tyyli.
Aloituksessa kai tarkoitettiin eilistä ohjelmaa.
Kuuntelin puolella korvalla ja välillä laskin lehden alas ja kuuntelin kahdella korvalla.
Siinä 'kuolleesta palanneet' kertoivat kokemuksistaan. Molemmilla ne olivat hyvin saman kaltaisia, ja keskustelussa mukana olleen 'asiantuntijan' mukaan nuo kokemukset ovat pääosin aika saman kaltaisia kaikissa kulttuureissa, erot ovat kokijan oman kulttuurin sävyttämiä mutta 'juonen' kulku on sama kaikkialla.
Mielestäni tämä ei todista mitään muuta kuin sen, että ihmisen aivot ja esim. silmän rakenne ovat samanlaiset ja toimivat samalla tavalla kaikkialla, ja sitähän nyt ei tarvitse kai edes todistaa.
Kokemuksia ja niiden todellisuuden tuntua kokijalle itselleen en missään nimessä kyseenalaista, mutta ei niissä oikeasta kuoleman tuolla puolella käymisestä minun mielestäni ole kysymys.
Kerrankin puhut asiaa Berssie.
Tiedätkö miksi minä puhun asiaa taas kerran?
"Pidän Anne Flinkkilästä. Hänellä on miellyttävän rauhallinen tyyli."
Ilmeisesti kaksi palstaa lukevaa ei pidä Flinkkilästä, vai mistä nuo kaksi miinusta johtuvat.
Olisiko ollut ´´outoa vai mitä´´ ohjelma. Tässä taannoin kerrottiin samoista kokemuksista. Siinä oli syntymäsokea nainen, joka pystyi kertomaan mitä kukakin oli tehnyt ja miltä huone näytti.
Itselläni ei ole mitään kokemuksia mistään vastaavastakaan.
Minä ajattelen aina, että mikä minä olen kenenkään kokemuksia mitätöimään.
Maailmassa on niin paljon tutkimatonta.
Tämän päivän ihmeet voivat olla huomispäivän arkea.