Taide

http://yle.fi/uutiset/karsamaen_katutaide_pysayttaa_ja_pyytaa_kyytia/7146299

Ottais nyt joku tuon liftarin kyytiin ja veis hevon vittuun täältä.
14230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Vai suojelee se taide purkua? Piikkilä olisi mennyt nurin taideteoksista huolimatta mutta kun esteet purkamiselle tuli ihan muualta ja sen asianomaiset tietää vaikka toisin tuossa puhuvatkin. Kumma miten joka asiassa pitää puhua paskaa.

Entisen s-marketin nurkilta lähti rötiskö taideteoksista huolimatta. "Hiirenpesä" on yksityisomistuksessa eikä kunnalla ole siihen mitään sanomista. Piikkilän seinät sai sotkea (korjaan koristaa taideteoksilla) sen takia koska oli jo päätetty purkaa. Purku estyi ihan muista syistä kuin taideteoksista. Jos esteet purkamiselle olisi tiedostettu nuo samat olisivat kieltäneet sen seinien maalaamisen?

Parasta koko Kärsämäen miljöössä nuo kuvat.

Äänestä

Tuskin taiteilijat saivat edes jäätelörahaa työstään. Kulttuuriin osoitetut rahat menevät
aivan hevonperseeseen.

Äänestä

Liftari haluaa julkisuutta kaikin mahdollisin keinoin, saa itseään esille ja tunnetuksi, enemmän äänestäjiä sit kun yrittää eduskuntaan... :)

Äänestä

ei huono.. annan kakkosen.hmhmhmhmmhhmhmhmmh

Äänestä
  • jäikö (e)

    Äänestä

taidehan elää kärsämäellä kun sitä vetää JAANA SALO.eikö rahalle olisi muutakin reikää ,kuin taide.

Äänestä
  • Eiköhän Salon pitäisi maksaa jo taidemenot omasta pussitaan eikä vaan aina kunnalla kuten tekee.Ottakaahan asioista selvää ja pankaa selkä seinää vasten.

    Äänestä

  • Sitäkään en ymmärrä että taiteen tekijät otetaan tänne muualta jopa ulkomailta, koska aivan varmasti myös Kärsämäellä on monenlaisia taiteen tekijöitä ja varsinkin nuoria kärsämäkisiä pitäisi ottaa hommaan mukaan ja tsempata heitä taiteen tekemisessä. Ei se meitä auta jos muualta tulleita asutetaan pappilassa ja ruokitaan sinne.

    Äänestä

Minne menevät kunnan kulttuurirahat? Ei ainakaan noihin töherryksiin.

Äänestä

Useita koreja kaljaa meni päivässä noille maareiden kurkusta alas. Ei taide synny ilman ispiraatiota ja kaljasta se tulee. (arhinmäki)
Ei ollut mitenkään ylevää katsoa näitten taiteilijoiden touhua, kun toisessa kädessä oli pensseli ja toisessa kaljapullo. Jälki on vieläkin nähtävillä.

Kunta kustansi jossain muodossa tämän projektin, olikai silläkin joku jaana valvomassa.

Äänestä

Ja kesälle kunnan 145 v. juhlat. Eikö olis voitu odottaa vielä viisi vuotta, niin olis saatu tasakympit. Montako kymmentätuhatta tuohonkin hömpötykseen menee rahaa. No, tarkoitushan ei olekkaan hakea säästöjä muualta kuin sotesta.

Äänestä
  • Voihan olla ettei tällä menolla Kärsämäki täytäkään tuota tasavuotta ja eihän meillä ole Hokkanen enää remmissä silloin.

    Äänestä

  • aika loppuu kirjoitti:

    Voihan olla ettei tällä menolla Kärsämäki täytäkään tuota tasavuotta ja eihän meillä ole Hokkanen enää remmissä silloin.

    Pakkoliitoksissa ollaan sitä ennen. Pienin murhe kärsämäessä. Historiallisen huono ilmapiiri kunnassa ja väki on saanu niin tarpeekseen kuntajohdosta että vielä monen moni lähtee paskanmaku suussa kunnasta pois. Historiallisen kalliiksi tulee kunnalle "säästöt". Kaikki lähtee joista on lähtijöiksi. Loput odottaa että valtio tulee apuun ja "pelastaa" kuntalaiset kuntajohdon toiminnalta.

    Äänestä

  • aika loppuu kirjoitti:

    Voihan olla ettei tällä menolla Kärsämäki täytäkään tuota tasavuotta ja eihän meillä ole Hokkanen enää remmissä silloin.

    Pitäiskö se Hokkanen hakea kuitenkin parin vuoden päästä remmissä lasten maatalousnäyttelyyn näytille niin olisi oikeassa remmissä ja oikeassa paikassa??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihime touhua kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/karsamaen_katutaide_pysayttaa_ja_pyytaa_kyytia/7146299

Ottais nyt joku tuon liftarin kyytiin ja veis hevon vittuun täältä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu