COPD eliniän ennuste?

23tgg3g

Minkälaista eliniän ennustetta on odotettavissa kun sain lievän ahtauma diagnoosin? Olen 32 v. tupakoimaton mies ja FEV1 tällä hetkellä 70% ja spirometriassa palautumaton obstruktio. Astmalääkkeitä sain käyttöön pitkävaikutteisen avaavan ja kortisonin (symbicort forte 1xaamuin ja 1xilloin)). Näänkö tosiaan 60-vuotis päiväni "hyvässä hapessa" vai happipullot selässä? Koitin kysellä lääkäriltä taudin vaikuttamista elinikääni, mutta antoi ympäri pyöreän vastauksen eli "tauti on jokaisella yksilöllinen en voi oikein kommentoida".

4

4974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläkee täysillä

      Kyllä se tosiaan on yksilöllistä. Voit elää vaikka kuinka vanhaksi jos tautisi on lievä etkä tupakoi. Pidä paino kurissa , liikuntaa elämääsi ja huolehdi että saat antioksidantteja ja vitamiineja riittävästi. Eräs sukulaismies jolla tauti diagnosoitiin vielä työikäisenä,eli miltei 80v ja menehtyi lyhyen muun saiastamansa taudin takia.

    • Tsemppiä koneeseen

      Kun rasitat itseäsi kunnon liikunnalla 2-3 kertaa viikossa niin uskoisin että mahkut normi elämään aivan realistiset. Mutta sikäli päästä ittes lihoon mösöksi etkä liiku ja alat polttaan tupakkaa niin mahdollisuudet ennenaikaiseen hautaan ovat hyvät.

    • Kissatauti

      Hyvässä lykyssä lyhyt, huonossa lykyssä pitkä ja sairas...

    • Anonyymi

      Hei,

      Viestistäsi on todella monia vuosia, oletkohan miten pärjänyt taudin kanssa? Olisi mielenkiintoista kuulla. Itselläni myös ko.tauti ja ikää myös alle 40.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe