COPD eliniän ennuste?

23tgg3g

Minkälaista eliniän ennustetta on odotettavissa kun sain lievän ahtauma diagnoosin? Olen 32 v. tupakoimaton mies ja FEV1 tällä hetkellä 70% ja spirometriassa palautumaton obstruktio. Astmalääkkeitä sain käyttöön pitkävaikutteisen avaavan ja kortisonin (symbicort forte 1xaamuin ja 1xilloin)). Näänkö tosiaan 60-vuotis päiväni "hyvässä hapessa" vai happipullot selässä? Koitin kysellä lääkäriltä taudin vaikuttamista elinikääni, mutta antoi ympäri pyöreän vastauksen eli "tauti on jokaisella yksilöllinen en voi oikein kommentoida".

4

4807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläkee täysillä

      Kyllä se tosiaan on yksilöllistä. Voit elää vaikka kuinka vanhaksi jos tautisi on lievä etkä tupakoi. Pidä paino kurissa , liikuntaa elämääsi ja huolehdi että saat antioksidantteja ja vitamiineja riittävästi. Eräs sukulaismies jolla tauti diagnosoitiin vielä työikäisenä,eli miltei 80v ja menehtyi lyhyen muun saiastamansa taudin takia.

    • Tsemppiä koneeseen

      Kun rasitat itseäsi kunnon liikunnalla 2-3 kertaa viikossa niin uskoisin että mahkut normi elämään aivan realistiset. Mutta sikäli päästä ittes lihoon mösöksi etkä liiku ja alat polttaan tupakkaa niin mahdollisuudet ennenaikaiseen hautaan ovat hyvät.

    • Kissatauti

      Hyvässä lykyssä lyhyt, huonossa lykyssä pitkä ja sairas...

    • Anonyymi

      Hei,

      Viestistäsi on todella monia vuosia, oletkohan miten pärjänyt taudin kanssa? Olisi mielenkiintoista kuulla. Itselläni myös ko.tauti ja ikää myös alle 40.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe