DNA teki jatko sopimuksen ilman lupaa!

Lohja09430

Kai nekin lukee tämän ymmärtämättä asiasta mitään. Tilasin tuplakaista sopimukseeni muutoksen,kun 3G mokkula alkoi pätkimään yhteyksiä.Ehdotettin uusinta Veppi 4G-liittymää,eli paras vaihtoehto vanhaan vrt.
-ok otetaan se,koska alueella on 4G.
Sovittiin pelkkä mokkulan vaihto,entiseen sopimukseen sisältyen,mutta lisähinta olisi 4€ kk/36
-
Sopimus: Maksuaikasopimus 36 kuukautta
Sopimuskauden kesto: 36 kuukautta
Kokonaishinta: 144.00 €
Maksuerä: 4.00 €
Maksuväli: Maksuerät laskutetaan kuukausittain sopimuksen mukaisesti.
-
Toimitetun tilauksen peruutusehdot

Etämyynnissä, kuten puhelinmyynnissä ja verkkokaupassa asiakkaalla on kuluttajansuojalain 6. luvun 15 §:n mukainen oikeus peruuttaa tuotteita koskeva sopimus ilmoittamalla siitä DNA:lle 14 päivän määräajassa.
-
Tilausvahvistus tuli s.postiin ja kaskummaa sopimus olikin tehty 24kk. mittaiseksi,myös jo olemassa olevan sopimuksen(jäljellä n 6kk.)kumottavaksi,vaikka sitä ei ollut sovittu jatkettavaksi,vaan se tehtäneen syksymmällä vanhan sop. päättyessä uusiksi,taloudellisen tilanteen mukaan ja huomioon ottaen-ehkä silloin nopeuden lisäämiseksi,nykyisen ADSL 8M-> 24M liittymäksi,painotin asian olevan täsmälleen näin.Eikä puhelinmyyjä tyrkyttänyt sopimuksen jatkamista laajakaistan osalta tälläkertaa asiakkaan toiveiden mukaisesti huomioon ottaen,ok asia selvä.
Myyjä toimitti mokkulapäätteen kotiin nopeasti.

Kolmantena pnä diilistä,soitin ja kysyin miksi sopimus oli tehtykin kokonaisuudessaan myös laajakaistan osalta noin pitkäksi,vastattiin näin:sopimus voidaan purkaa heidän puolestaan 31.3 ja silloin sopimus katkeaa ja laajakaista kytketään pois käytöstä jos en hyväksy tehtyä sopimusta!
Puhelintaltiointia asiakas ei saa kuunnellavakseen,esimies kuunteli ja kertoi as.palvelijalle sen olevan ns. kunnossa.

Tämä näin ilmaistuna nyt,jatketaanko selvittelyä-vai tyydynkö kohtalooni.Osoitteni on DNAn monopoli aluetta,lankayhteutta ei muut voi jakaa.

-ehkä saatoitte ymmärtää-asiakas on aina väärässä.

1

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe