Olen miettinyt erilaisia harrastusmahdollisuuksia, mutta pelottaa että joutuu kilpailemaan muiden kanssa tai muuten vertailun alaiseksi. Jos osaisin luottaa itseeni enemmän kaikki olisi paljon helpompaa.
Huono itsetunto aiheuttaa yksinäisyyttä
eksyksissä
3210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minäkin pelkään eniten, että nolaan itseni jotenkin. Pelkästään vieraassa ruokaravintolassa hirvittää, kun ei tiedä käytäntöjä. Tilaanko tiskiltä vai menenkö suoraan pöytään? Missä on vessa? Missä on salaattipöytä? Maksanko lähtiessä tiskille vai kuuluuko pyytää lasku pöytään?
Vielä kamalampi on ajatus, että pitäisi mennä vaikka kuntosalille. En ole itsenäisesti koskaan käynyt salilla, koulun kanssa joskus stepperillä tarpomassa. Jonkin fyysisen tekeminen toisten nähden on kaikkein pahin ajatus. Pitäisi varmaan hommata T-paita, jossa lukee "Tiedän kyllä että olen säälittävä, pidäthän huolen omista asioistasi".
Minulle jää hirveä muisto kaikista tilanteista, joissa minua pidetään tyhmänä. Olen aika fiksu matkailija ja tutustun aina huolella matkakohteeseen jo ennakkoon. Opiskelen myös kieltä jonkin verran. Otan kuitenkin mieluiten pakettimatkan, koska haluan mahdollisimman stressittömän loman. Viimeksi kun reissasin Italiaan, opas kysyi määränpäässä hotelliani. Sain täyden bläkärin. Hotellin nimi oli vieläpä Santa Lucia della Compostela eli ei mikään mieleenjäävä. Opas pyöritteli silmiään selvästi miettien, että v.ittu näitä tyypillisiä pakettimatkalaisia. Häpesin silmät päästäni ja kyllä kävi mielessä, että ei olisi pitänyt lähteä koko reissuun. En tiedä miksi tuollaiset tilanteet on minulle niin sietämättömiä. Koko elämä jää elämättä.
Omaan itsekkin huonon itsetunnon, mutta omistan painonnostopenkit hauispenkit yms. Olen treenannut muutaman vuoden yksin kotona ja sanoisimpa nyt että sopii tulla vertailemaan hauista. Nyt uskallan mennä vaikka yleiselle kuntosalille mutta kun ei oo enää tarvista.... Elikkä saat jo 200€ panostuksella semmoset vehkeet kotia et sun ei tarvii mennäkkään salille.
näin on