Huono itsetunto aiheuttaa yksinäisyyttä

Olen miettinyt erilaisia harrastusmahdollisuuksia, mutta pelottaa että joutuu kilpailemaan muiden kanssa tai muuten vertailun alaiseksi. Jos osaisin luottaa itseeni enemmän kaikki olisi paljon helpompaa.
3210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minäkin pelkään eniten, että nolaan itseni jotenkin. Pelkästään vieraassa ruokaravintolassa hirvittää, kun ei tiedä käytäntöjä. Tilaanko tiskiltä vai menenkö suoraan pöytään? Missä on vessa? Missä on salaattipöytä? Maksanko lähtiessä tiskille vai kuuluuko pyytää lasku pöytään?

Vielä kamalampi on ajatus, että pitäisi mennä vaikka kuntosalille. En ole itsenäisesti koskaan käynyt salilla, koulun kanssa joskus stepperillä tarpomassa. Jonkin fyysisen tekeminen toisten nähden on kaikkein pahin ajatus. Pitäisi varmaan hommata T-paita, jossa lukee "Tiedän kyllä että olen säälittävä, pidäthän huolen omista asioistasi".

Minulle jää hirveä muisto kaikista tilanteista, joissa minua pidetään tyhmänä. Olen aika fiksu matkailija ja tutustun aina huolella matkakohteeseen jo ennakkoon. Opiskelen myös kieltä jonkin verran. Otan kuitenkin mieluiten pakettimatkan, koska haluan mahdollisimman stressittömän loman. Viimeksi kun reissasin Italiaan, opas kysyi määränpäässä hotelliani. Sain täyden bläkärin. Hotellin nimi oli vieläpä Santa Lucia della Compostela eli ei mikään mieleenjäävä. Opas pyöritteli silmiään selvästi miettien, että v.ittu näitä tyypillisiä pakettimatkalaisia. Häpesin silmät päästäni ja kyllä kävi mielessä, että ei olisi pitänyt lähteä koko reissuun. En tiedä miksi tuollaiset tilanteet on minulle niin sietämättömiä. Koko elämä jää elämättä.

Äänestä

Omaan itsekkin huonon itsetunnon, mutta omistan painonnostopenkit hauispenkit yms. Olen treenannut muutaman vuoden yksin kotona ja sanoisimpa nyt että sopii tulla vertailemaan hauista. Nyt uskallan mennä vaikka yleiselle kuntosalille mutta kun ei oo enää tarvista.... Elikkä saat jo 200€ panostuksella semmoset vehkeet kotia et sun ei tarvii mennäkkään salille.

Äänestä

näin on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eksyksissä kirjoitti:

Olen miettinyt erilaisia harrastusmahdollisuuksia, mutta pelottaa että joutuu kilpailemaan muiden kanssa tai muuten vertailun alaiseksi. Jos osaisin luottaa itseeni enemmän kaikki olisi paljon helpompaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu