Eroamme miehen kanssa. Kummallakaan ei ole varsinaisesti mitään "pahaa" sanottavaa toisesta, mies huutaa lapsille ja retuuttaa turhan aggressiivisesti, mutta siitähän ei ole todisteita. Tappelemme jatkuvasti ja ero on ainoa vaihtoehto. En haluaisi kuitenkaan viikko-viikko systeemiä. Lapset alle 5v ja kaikki ovat ns äitin lapsia. Luultavasti, koska olen kotiäiti ja teen paljon lasten kanssa kaikkea hauskaa ja ulkoillaan. Mies ei vie koskaan heitä mihinkään. Tiedän, että lapset asuisivat mieluummin minun kanssani. Enkä minäkään haluaisi heistä eroon. Mutta pelkään myös miten miehen pää kestäisi olla viikon yksin lasten kanssa, kun ei meinaa kestää paria tuntiakaan. Kerran jouduttiin käyttämään 1v päivystyksessä miehen aggressioiden takia, mutta se meni vahingon piikkiin enkä sanonut silloin mitään poliisille tai lääkärille, kun mies oli vieressä. En väitä että hän olisi huono isä tai paha ihminen. Hermot ei kuitenkaan kestä ja laiska hän on. Siksi ei vie lapsia ulos eikä tee muutakaan. En halua missään nimessä häneltä tapaamisia kieltää, mutta hän vaatii viikko-viikko systeemiä vain siksi, että olemme tasavertaisia. Mietin vain, että kummallekohan huoltajuus tälläisissa tilanteissa määrätään? Olemme avoliitossa, vuokra-asunto, emme ole puheväleissä. Minua ihan totta pelottaa pelkkä ajatuskin, että viikon saisi pelätä satuttaako hän lapsia vai ei. Osaako kukaan auttaa?
kummalle huoltajuus
kirsi79
4152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
viikko-viikko ehdottomasta paras ratkaisu. Pidät itsestään selvänä, että sinä määräät tilanteen, oletko valmis siihen, että lapsen ovat luonasi jokatoinen v-loppu ja isästä lähi..?
Jos pitäisin sitä itsestään selvänä olisin lähtenyt jo ennen kuin lasta jouduttiin viemään sairaalaan. En lähtenyt, koska pelkäsin juuri sitä, että minulle jäisi vain vkl tapaamiset. Itsestään selvänä pidän sitä, että olisin tällä hetkellä parempi lähi, koska miehen pää ei kestä pieniä lapsia. En tiedä mikä tilanne on sitten, kun lapset kasvaa.
Yleensä menee viikko-viikko jos välimatka on alle 20km. Varsinkin jos alle kouluikäisiä, koska silloin he ovat kiintymysvaiheessa ja tuomari estää näin ollen vieraannuttamisen.
Yksikään tuomari ei määrää viikko- viikko-systeemiä. Jos oikeuteen mennään, niin vanhempien välit katsotaan olevan niin huono, ettei viikko-viikko ole mahdollista.