moro. olisin kysellyt onko kellään tietoa mistä tai kuka tuo maahan.
Ekström-Mitsubishin K3E veneenmoottorin osia? malli 999? tunnistenumero
8334 rekisteriotteen mukaan.
Ekström-mitsubishin k3E moottorin osista
7
2759
Vastaukset
- Uppouma
Minua kiinnostaa myös, sillä omassakin veneessäni on ansiokkaasti voimanlähteen virkaa toimittava Ekström-Mitsubishi K3E.
Muuten kaikki on toiminut, mutta jäähdytysnestettä häviää hiljalleen (valkoista savua ei kuitenkaan tule), joten lämmönvaihtimen kunto pitäisi selvittää. - R K-S
Sole diesel on käyttänyt samoja Mitsubishi moottoreita kuin Ekström aikoinaan. Eli varaosia saat www.tekno-marine.fi.
- Aikaisemmin Välittäj
Aikaisemmin Välittäjä_LKV väitti kusevansa laiturilla vastatuuleen ja jos maistui huulilla suolaiselta, niin ei lähtenyt. Meni perämoottorin konehuoneeseen takaisin tekemään itsetyydytystä
- Merimoottorit
Mitsubishi dieselmoottoreiden virallinen tehtaan edustaja Suomessa on:
Merimoottorit Oy
P 0505 111 123 - Hasafa
Itellä sama kone vm- 86 ja osat löytyy trukkihuolto marjeta oy. Soittelin puoli Etelä-Suomea läpi, kun vesipumppu petti. Tätä mottia on käytetty tärylätkissä, pienkaivureissa, trukeissa yms. Tekno-marine ei pysty auttamaan ainakaan lämmönvaihdin asioissa. Veneakselisto sipoossa tilas mulle vaihtimen päätykumit. Näitä mitsun moottoreita K-3 alkuisia on paljon ja moottoritilavuus on vaihtuu... Marjeta on ollut paras lähde tällä hetkellä. Ekströmin marinoima konehan tää on. Mulla on käyttäjän opas jos joku haluaa kopsata.... Koitan kirjautua tännekin saastasivustolle joskus!
- Hasafa
Jatkoa edelliseen; mulla hävis nestettä myös ja varsinkin kun paatti lepäs laiturissa. Toissakesänä repes termarikoteloon tuleva letku, onneksi hamarin seon edessä. Uusin kaikki letkut ja klemmarit. Lämmönvaihtimen alapuolella potkurinpuoleisessa päässä vuoti letku klemmarin juuresta ja myös muualta. Kone käyntiin ja käyntilämpöiseksi ts. paineet "sisällä", kone seis, hetken odottelu ja sormi letkuliitosten alle... Viimekesänä ton letkuprosessin jälkeen hävis edelleen nesteitä. Syy löytyi lämmönvaihtimen päätykumien klemmareista. Oli tärinästä hivenen löystynyt. Nykyisellään kiristelen letkut kerran pari kesässä, jos on löysiä. Ajotunneista ei ole tietoa, mutta hyvin käynnistyy, ei syö öljyä, ja tehot riittää kasimetrisen summalaisen liikuttamiseen kelissäkin. Kannattaa vaihtaa kaikki kumiosat sekä tiivisteet varsinkin termarikoteloon ja tietysti raakavesipumppuun. Ei ole avaruustiedettä. Mukava mennä, kun ei tarvi kurkkia kokoajan koneeseen! Kelejä ja aurinkoa, myös näille jokapaikkaan turhia kommentteja heittäville narufarkku/karhulippis kavereille!
Auto on muuten sitten toyota hiace, jos jotain paskalätinää heittävää se kiinnostaa. - Anonyymi
Hi,
Would someone be so nice to help me to get informations regarding the Ekstrom Mitsubishi KE75 marine engine?
It’s an old design from 1990, but I wish I could find some spare parts like the heat exchanger from one of those engines.
Thanks again for your kind help
Dominique
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678