Kysy ja ehdollista?
Heippa ja halapaloo.
7
187
Vastaukset
- M. elkäjä.
Jumala?
- E. R.
Jumala, mikä meille on opetettu on kiivas Jumala, asettaa ehtoja, uhkaa ja pelottelee, sen minä ehdollistan.
Jumala, joka aina on kaikkialla, ei tuomitse, ei syytä, rakastaa ehdoitta, sen tunnustan. - Näin käsittänyt
Mahdollisuuksien kenttä, joka antaa ilmenemisen mahdollisuudet ilmiöille, kappaleille ja olennoille.
Mahdollisuuksien kenttä rakastaa mm. sillä tavalla, ettei puutu ilmiöiden ja olentoihin touhuihin. Kentän asettamissa rajoitteissa ilmentämisen mahdollisuuksia lukemattomia. Mahdollisuuksien kenttä ei rakenna ihmisten maailmaa, vaan ihmiset ovat tämän luoneet ilmiöineen päivineen.
Koska ihmiset ovat tämän tehneet ja halunneet kollektiivisesti tällaisen maailman, niin se on ehdottomasti oikein. Kukaan muu kuin ihminen ei tätä maailmaa tule muuttamaan. Kenttää on ilmennetty tiedottomasti kulttuuria luoden, jotkut kenties tietoisesti.
Tuo kenttä määrää luonnonlait, joiden puitteissa elellään. - Näin käsittänyt
Ihmisenä olemisen tarkoitus löytää balanssi ilmentämisen (materian) ja olemisen hengen) välillä?
Niin kauan kuin olemme ihmisiä, olemme väliportaan kulkijoita. Välitämme kokemuksellisuutta / ihmisyyttä ilmentämisen ja olemisen välillä.
Puhdas ilmentäminen ilman tietoista olemista on täysin mekaanista luonnonvirtojen mukana menemistä, kuten elektronit ja protonit. Tietoinen oleminen ilman tietoista ilmentämistä taas on ilmiöiden maailman taustalla olemista, ilman ilmentämisessä elämistä ja ilmentämisen pakkoa.
Nykykulttuurin ihanneihminen olisi sellainen, joka osaa olla sopivasti meditatiivinen koko ajan, mutta samalla toimii tehokkaasti yhteiskunnassa. Tuomaan evankeliumin "liike ja lepo"?
Meditatiivinen toimija?
Kun muodostamme Jumalan, muodostamme ideaalin kulloisenkin käsityksemme mukaan. Tuo käsitys on subjektiivinen. Jumala-käsitys on luotu sitä varten, että olisi kehitystä. Kun ihminen ajattelee mielikuvajumalaa, luomaansa hahmoa, joka on ideaalinen, hän itse kehittyy tuollaista kohti. Tässä jumaluuksien muodostamisen merkitys. Aika mukavasti heitit läppää - Näin käsittänyt - Tosiaan melko vähän taitaa olla niitä tietoisia toimijoita. Pitkälti yhdyn ajatuksiisi.
Milloin laajemmin ymmärretään että jokainen elää omassa maailmassaan? Vai onko lukijoissa sellaisia jotka näkevät ja toimivat kaverin ajatuksien mukaan ja niiden mukaisessa olomuodoissa?
Kärjistän, onko varmaa että elät jumalan mielen mukaisessa maailmassa, näetkö asiat siten kuin Jumala ne näkee.
Kyllä tämä on aivan minun omaa keksintöäni- pölkkä
Niinkauan kun uskomme johonkin olemme perässä seuraajia vaillaitsenäistä ajattelua
Uskonnoilla ja aatteilla näyttää oleva paljon noita perässä seuraajia.
Minkä takia , tuntuu turvalliseta kun toiset ajattelevat puolestamme, mutta siinä teemme itsellemme karhunpalvelun, koska emme tule koskaan yn
märtämään totuutta, vaan annamme tukemmi pahan maailman jatkumiselle hyvän idean nimissä - M. Eläjä.
Siksi on mahdollisuus esittää oma tämänhetkinen näkemys, mitä usko on...mihin se perustuu ym.
Jokainen uskoo.....johonkin...pueppa oma uskosi sanoiksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3258568Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1066782- 933992
Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1793880Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483222Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista453206- 503169
- 1723165
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242649Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1982116