Minä havaitsin

Kuolemaakin katkerampi on nainen. Hän on pyydys, hänen sydämensä on ansa, hänen kätensä ovat kahleet.
12498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Enpä tiijä tuosta katkeruuesta. mutta käsin voisin hänet kahlita :D

Äänestä

Älä sitten vastaa hänen houkutuksiinsa vaan purjehdi väljemmille vesille.

Ainakin sikäli kuin olet itse kuolemaakin katkerampaa valoisampi ja kiinnostavampi tyyppi, joka ansaitsee jotain parempaa.

Äänestä

Raamatusta tuo. Raamatussa sanotaan myös, että ken vaimon löysi, se onnen löysi ja sai Jumalan mielisuosion. :)

Äänestä
  • Raamatusta löytyy ihmisen skriivaamaa jaetta joka lähtöön.

    Äänestä

  • kivitettäkööt kirjoitti:

    Raamatusta löytyy ihmisen skriivaamaa jaetta joka lähtöön.

    Nyt ei lueta Raamattua vaan nautitaan sunnuntaista = vapaapäivästä. Myöhäinen aamianen ja sen jälkeen ulkoilemaan kaupungin toiselle laidalle, vesiuoman yli ja mäkiä ylös ja alas.... Leppoisaa sunnuntaita pupujussilleni

    Äänestä

  • *****(nainen) kirjoitti:

    Nyt ei lueta Raamattua vaan nautitaan sunnuntaista = vapaapäivästä. Myöhäinen aamianen ja sen jälkeen ulkoilemaan kaupungin toiselle laidalle, vesiuoman yli ja mäkiä ylös ja alas.... Leppoisaa sunnuntaita pupujussilleni

    En ole sinun jussisi kyllä, mutta mukavaa harhoista vapaata vapaapäivää itse kullekin. :)

    Äänestä

Saarnaajaa?

saarnaaja kaikessa viisaudessaan oli itse katkera :D

Äänestä

Ei saarnaaja ollut katkera,totesi vain että kaikki on turhaa, ainut mitä voi tehdä on nautti hyvistä päivistä, syödä ja juoda iloiten,sillä kaikilla on sama kohtalo muuttua taas tomuksi.

Saarnaaja oli Israelin kuningas,eli ei valta rikkaudet tee välttämättä ongelliseksi.

Aika karu on kyllä saarnaajan kokemus naisista ja meistä muistakin:

Mitä kaiken aikaa etsin, ihmistä. Tuhannen joukosta minä löysin yhden, mutta koko määrästä en ainoatakaan naista.

Äänestä
  • Luen saarnaajaa mielelläni. Hänen tekstissään kuultaa pettymys ja minun mielestä jonkin sortin katkeruus siitä, kun kaikki on sitä turhuuksien turhiuutta.

    Äänestä

  • yks akka kirjoitti:

    Luen saarnaajaa mielelläni. Hänen tekstissään kuultaa pettymys ja minun mielestä jonkin sortin katkeruus siitä, kun kaikki on sitä turhuuksien turhiuutta.

    Ei saarnaaja ainakaan naisen puutteessa ollut.

    Äänestä

  • turhaanaivanrurhaan kirjoitti:

    Ei saarnaaja ainakaan naisen puutteessa ollut.

    Miten se tähän liittyy. Tuskin oli.

    Äänestä

tulikin, pyhäpäivän vuorisaarna ja sielunpuhdistu, kun en kirkkoon ehtiny kiireiltäni.
Vois joku kyllä hakea Juha Vuorisenkin vuorisaarnan tänne, ois paljon kivempaa luettavaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


J-mies .... kirjoitti:

Kuolemaakin katkerampi on nainen. Hän on pyydys, hänen sydämensä on ansa, hänen kätensä ovat kahleet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu