Hei!
Asun 1a-kasvillisuusvyöhykkeellä ja haaveilen lämpimälle eteläseinustalle köynnösruusua. Toivoisin, että ruusu kasvaisi vähän tähän tapaan kuin tämä kuvassa oleva (vaikka toki tiedän, että tämä kuva on jostain etelämmästä). http://www.suomela.fi/piha-puutarha/Kukat-taimet/Koynnosruusun-tukeminen-50205
Eli toivoisin tuollaista puumaista vartta ja kohtuullisen harvaa kasvua sellaisen tuuhean sijaan. Haluaisin myös väriltään hennon ruusun, eli joko valkoisen, vaaleanpunaisen tai keltaisen. Jos täällä on joku toinenkin ruusuhullu, mitä suosittelisit? :)
Kaksi kesää sitten istutin flammentantzin länsiseinälle ja se on lähtenyt hyvin kasvamaan siinä.
Mikä köynnösruusu sopisi?
Fiuletti
3
279
Vastaukset
- poltinkarva
Minulla on New Dawn-köynnösruusu. Kukat hennon vaaleanpunaisia. Suomelan kuva taitaa olla ulkomailta.
- Fiuletti
Suomelan kuva on tosiaan ulkomailta. Missä päin Suomea New Dawn -ruuaksi kasvaa ja kasvaako se puumaisesti?
- rva ruusupuu
Kasvaa hitaammin kuin Flammentanz ja kukkiikin maltillisemmin. Mulla kaksi vuotta vanha nyt. Seinustalla kasvanut paremmin kuin avopaikassa, tungin yhden nimittäin myös ruusupenkkiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678