Kissanpentujen synnytys kotona vai eläinlääkärissä?

Kotona?

Voiko kissanpentuja synnyttää kotona? Jos voi, miten?

7

180

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oh my good

      Ei voi !
      Kisan keisarileikkaus maksaa useita satoja euroja.

      • uskoo ken tahtoo

        Yleensä kissa viedään synnyttämään metsään ja haetaan parin päivän päästä takaisin pentuineen.


    • luomukatti

      Kissa synnyttää yleensä kotona, ja joskus piilossa vaikkapa vaatekaapissa, ei kelpaa se tehty pesälaatikko. Lääkäriä tarvitaan vain, jos synnytys jatkuu tunteja ja emo ei saa pentuja tehtyä. Olen nähnyt joskus eläinlääkäri-ohjelmissa kissan keisarinleikkauksen vaan en tunne yhtään kissaa, joka olisi lääkärin apua tarvinnut. Tässä kirjoituksessa sana "lääkäri" tarkoittaa tietenkin eläinlääkäriä, pilkunviilaajille ja muille sanoihin kompuroiville tiedoksi.

    • kotonavaan

      Yleensä kissa synnyttää sujuvasti kotona. Jos synnytys ei ala niinä päivinä kuin pitäisi tai jos synnytyksessä on ongelmia, on otettava yhteyttä eläinlääkäriin. Lainaa kirjastosta ja lue kissanhoitoa käsittelevä kirja.

      Keisarileikkaus on harvoin tarpeellinen, mutta yksi omista kissoistanikin on syntynyt keisarileikkauksella.

    • Puoli tusinaa

      Tarvitaan tiineenä oleva kissarouva. Pesiä useita varattuna. Niihin pehmusteet.
      Sitten ei kun odotetaan että luonto tekee tehtävänsä.
      Jos luonto ei tee tehtäväänsä, olet varautunut opiskelemalla kissan pennun synnytystä etukäteen. Olet varautunut puhkaisemaan kalvon ja katkaisemaan napanuoran ja pitämään pennun lämpimänä.

    • loviisa02mr

      Kannattaa antaa kissan synnyttää kotona tutussa ja turvallisessa ympäristössä.
      Jos tulee synnytyksessä ongelmia, kannattaa soittaa henkilölle joka osaa neuvoa ja auttaa tarpeen vaatiessa.

    • Sannnnnnni

      Synnyttää kotona, mutta hanki tieto etukäteen siitä missä on päivystävä eläinlääkäri jos jotain menee vikaan. Luultavasti ei mene, mutta ei ole kiva sitten yrittää löytää jotakuta joka vastaisi puhelimeen jos on jo mennyt -kissat synnyttävät usein öisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      71
      2791
    2. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      147
      2160
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      75
      2040
    4. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      253
      1690
    5. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      69
      1443
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      299
      1374
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      77
      1315
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1196
    9. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      125
      1115
    10. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      1028
    Aihe