Ihme kun asiasta ei ole enempää keskusteltu, mutta eikö se ole erittäin väärin että rikkaatkin saavat lapsilisää ja jota he siis säästävät lastensa tilille, kun rahalle ei ole tarvetta isoista palkoista johtuen. Lapsilisät kuuluu edottomasti vain ja ainoastaan talouteen jossa pienet tulot ja jotka hyötyvät näistä lapsilisistä kaikkein eniten, rahaa kun tarvitaan jokapäiväiseen elämiseen, ei sitä tukea ole tarkoitettu pankkiin säästöön laitettavaksi.
Kysynkin että milloin tämä epäkohta muutetaan oikeudenmukaiseksi!
Milloin rikkaiden lapsilisät lopetetaan?
10
126
Vastaukset
- rikkaatrikastuu
Totta. Mutta muutosta ei taida tulla
- 18+1
Rikkaiden lapsilisät lopetetaan varmaan samana päivänä kun rikkaat saavat vapautuksen niiden maksamisesta. Jos joku kuvittelee yhteiskunnan pelaavan sillä tavalla, että keskiluokka vaan maksaa, mutta ei saa mitään takaisin, niin tulee putoamaan kovaa ja korkealta. Hyvinvointiyhteiskunta säilyy tasan niin kauan kuin sillä on keskiluokan tuki.
Jos jostain pitää säästää, niin aloitetaan kehitysavusta, maahanmuutosta, julkisen sektorin paisuneesta byrokratiasta jne. Katsotaan sitten sen jälkeen onko varaa maksaa lapsilisiä vai ei.- Asiavirhe.
Puhuit samassa viestissä keskiluokasta ja rikkaista. Keskiluokkahan ei tarkoita sitten ollenkaan rikasta.
- 1+3
Asiavirhe. kirjoitti:
Puhuit samassa viestissä keskiluokasta ja rikkaista. Keskiluokkahan ei tarkoita sitten ollenkaan rikasta.
Suomessa ei rikkaita ole kuin kourallinen. Kun näistä "rikkaiden lapsilisistä" valitetaan, niin kyllähän silloin on tosiasiassa kyse ihan tavallisista keskiluokkaisista perheistä. Insinööreistä, upseereista, asiantuntijoista, opettajista jne.
- kaikilta pois
Lapsilisät pois kaikilta. Ne on jäänne jolla ei ole enää mitää virkaa tässä yhteiskunnassa. Tulee iso säästö.
- Petu...
Täysin samaa mieltä! Ei lapsilisiä pidä maksaa kenellekään. Jättämällä lapsilisät pois säästetään niiden maksamisesta aiheutuvat kulut = säästöä.
Köyhät kun eivät kuitenkaan saa lapsilisiä koska ne "ulosmitataan" toimeentulotukilaskelmassa pois.
Köyhien asema ei muuttuisi - paitsi jos syntyneitä säästöjä ohjattaisiin köyhille jolloin säästöt siirtyisivät suoraan kulutukseen ja kohottaisivat kaikkien elintasoa.
http://www.toimeentulotuki.net - joonäin
Niin juuri. Lapsilisät pois kaikilta. Lapsilisiä alettiin maksaa 40-luvulla, jolloin Suomi oli aivan toisenlainen maa, sosiaaliturva oli muuten tosi heikko. Nykyään on lapsiperheille monenmoista etua ja palvelua pitkistä äitiyslomista ja perhevapaista alkaen aina nuoren opintotukiin asti.
Kaikkein avuttomimpien osalta lapsilisät muuttuvat joka tapauksessa toimeentulotueksi.
- aktiv kapitaal
No jospa kela ymmärtäisi portaittain pudottaa tuota lisää kuten työmarkkinatukeakin jos osa-aikatyötä tekee..
- taikinainen
Eikös se pelin henki ole niin, että saavutetuista eduista ei tingitä. Kuulun itsekin niihin, jotka porrastaisi tai laittaisi sitten vaikka verolle nuo lisät. Tasaleikkuri kohtelisi pienituloisia epäoikeudenmukaisesti. Tarvitseeko hyvätuloisten perheet lapsilisiä, jos lapsilla on varaa useisiin kalliisiin harrastuksiin mutta sillä pienituloisen perheen lapsilla ei siihen yhteenkään. On ymmärrettävää että kaikki me näihin säästötalkoisiin joudutaan mutta toista se riipaisee enemmän kuin toista.
- Ei ole mitään järkeä
että miljonääriperheille maksetaan lapsilisiä, jokin raja pitäisi tähän vetää esim, että yli 100 000€/vuodessa tienaavat perheet eivät saisi lapsilisiä. Eihän siinä ole todellakaan mitään järkeä eikä edes oikeudenmukaisuutta, nekin latit voisi antaa niille perheille jotka ko. tukea oikeasti tarvitsee! Ja olen muuten aika puolueeton sanomaan mitään koska itselläni ei ole lapsia. Tuntuu todella epäoikeudenmukaiselta vain, että rikkaille maksetaan lapsilisiä. Pitäisikö heille maksaa vielä toimeentulotukeakin kun eivät reppanat oikein muuten pärjää! Järki käteen ihan oikeesti!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413878Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3513011Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt111915Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23781- 67769