Sain Softonicin ohjelmasta haittaohjelmia :o

11+14

Älkää IKINÄ ladatko tätä ohjelmaa ainakaan täältä: http://masstube.en.softonic.com/download (huom: linkki ei aukea automaattisesti latauslinkiksi, joten voitte huoletta kattoo, mikä ohjelma on kysees.)

Ton siis latasin ja WOT näytti sivun olevan ihan luotettava. Kuitenkin sain ohjelman lisäksi riesakseni SpeedUpMyComputer:in ja Snap.do:n. Poistin kaikki tiedostot, mitä löysin kys. ohjelmista koneeltani ja tein järjestelmän palautuksen parin päivän taakse, jos se vaikka sattumoisin putsais rekisteristä myös noitten ohjelmien muutokset. Sit laitoin virustorjunnan läpi ja löytyhän sieltä pari haittaohjelmatiedostoo.

Mutta säikähdin todella, mikä mun koneeseen meni. En osaa oikeen kovin hyvin näitä juttuja tutkia, mutta pelottaa, että tähän jäi vieläkin jotain, joku isompi haittaohjelma, joka laitailee kaikkea turhaa tai vakoilee tai ties mitä. Ootteko ennne kukaan kuullu Softonicin virallisilta lataussivuilta tulevista haittaohjelmista ja mimmosia ne on ollu luonteeltaan?

7

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 616161664

      Niin se on, että WOTiin ei kannata luottaa sokeasti vaan mieluiten lataa tiedostoja tunnetuilta sivustoilta. Masstube kuulostaakin (tai tässä tapauksessa näyttää) hieman epäilyttävältä nimeltä.

    • 11+14

      Oon joskus ladannu jotaki aiemminki Softonicista ja sillon aikoinani luottanu Wikipedian antamaan tietoon siitä. Ja Masstube oli esillä useissa eri ohjeissa, joissa neuvottiin eri tapoja ladata Youtubesta videoita ja löytyypä siitä Youtubestakin paljon kaikkia ohjeita, suurin osa tosin espanjaks, joten mun käsittääkseni toi itessään on ihan "kunnon ohjelma". Toisaalta en enää ees uskalla kokeilla ladata sitä miltään muilta sivustoilta vain testatakseni, löytyykö jostain joku "oikea varsio".

      • Softonicista

        Softonicin ongelmana on yliärhäkkä ja salakavala mainonta. Sen ansoja on melkein mahdotonta kiertää. Ei sieltä varsinaisia viruksia saa, mutta huonosti käyttäytyviä ohjelmien kokeiluversioita sitäkin enemmän.


    • Ei ole tosiaan se luotetuin latauspaikka.

    • 4 + 7

      Softonicin ohjelmia ladatessa kannattaa olla ERITTÄIN tarkkana! Nuo ovat juuri niitä ohjelmia, joista sieltä yleisimmin saa riesakseen, jos tekee asennuksen suositusten mukaisesti. Eivät ole viruksia, mutta muuten inhottavia ja turhanpäiväisiä ohjelmia, jotka kannattaa poistaa koneelta. Softonicilta ladatessa kannattaa aina valita mukautettu asennus, ja poistaa kaikki ylimääräiset rastit ruuduista.

    • Mieluummin ei lataa sieltä mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3146
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2415
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1392
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      865
    6. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      853
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      11
      845
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      777
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      738
    Aihe