Kertokaapa kuinka monelle on tehty tasapainoakseleiden ketjun remontti.Remontti maksaa 3000€ ja kestää kolme neljä päivää Saabilla. Saabin huolto sanoi homman johtuvan liian pitkästä oljyn vaihtovälistä "15000 km", jolloin huohottimen letkuun muodostuu varsinkin talvella "limaa" joka tukkii letkun jolloin takapään jakopää ei saa kunnolla voitelua ja ketju kuluu ja pahimmassa tapauksessa hajoo koko kone.
tasapainoakselit
Saab 9-5
2110131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei niitä yleensä kannata korjata vaan otetaan pelkästään tasapainoakseleiden ketjut pois. Ei niistä tasapainoakseleista oikeen hyötyä ole ja aiheuttavat ainakin 9-5 mallissa vikoja.
Öljyt suodattimen vaihdan varmuuden vuoksi 5-10tkm välein.
kone ei käy jos ketjut poistaa vain tasapainoakselien ketjun voi poistaa mutta onkohan se kovin järkevää, mitä jos rengas tyhjenee otatko senkin pois.
keskimääräisellä ajokilometrimäärällä ajaen, vaihdat öjyt 5 tkm välein.Vaihdat siis öljyt 6 krt/v.Kyllä tulee kalliita kilometrejä. Sellasia autoja joihin pitää vaihtaa öljyt noin usein, ei ole kyllä myyty 25 vuoteen, tai sitten käytätä jotain halpahallin jäteöljyä. Kyllä kunnon synteettisen öljyn voiteluominaisuudet kestää useamman kymmentä tuhatta km. Ennenkuin voiteluominaisuudet loppuu kunnon öljystä niin suodatin pitää vaihtaa.
semmoinen asia, että pitääkö paikkansa että jos tasapainoakselien ketjun ottaa pois niin siittä ei ole sen kummemin hyötyä kuin että kone alkaa värisemään pienemmillä kierroksilla... (toiset sanoo sitä ja toiset tätä). Eikö se ole sama laittaa sinne uus ketju joka taas kestää n.200000km? Tokkopa tota ketjua on sinne mielenhäiriössä laitettu vaikka 2litrasella ja 2.3 sella ei pitäisi olla muuta eroa kuin mäntien pituudessa (muistaakseni) ja isku 12mm pitempi 2.3:ssa.
Kokemuksia: Poistatin ketjun 2-litraisesta koneesta säästösyistä. Kun useampi asiantuntija vakuutti, ettei normaaliajossa huomaa mitään eroa, uskalsin operaatioon lähteä. Toki tilalle voi laittaa uudet hilutkin, mutta sitten konetta pitää purkaa ja kasata jo huomattavasti enemmän, kuin pelkän ketjun poiston takia. Eikä ne hilutkaan ihan ilmaisia ole...
Ei kai ketjua mielenhäiriössä ole laitettu, mutta hyvin tuntuu toimivan ilmankin! Eikä mielestäni värise sen enempää kuin löysällä ketjullakaan... Ketjumurheet muuten alkoivat esiintyä omassa autossani jo km-lukeman ollessa jossakin vähän yli 100 tkm ja katkenneita ketjuja on raportoitu mm. lukemassa 160 tkm, joten eivät ne kovin pitkäikäisiä ole. Vanhaan autoon en raaskinut enää uusia laitattaa!
tietääkseni 2litrasessa koneessa ei ole kuin nokka-akseleiden ketju... Et kai sää nyt sitä mennyt poistaan! 2.3 litran koneessa (NG900) on lisäksi tasapainoakseleiden ketju jonka kuulemma voi ottaa pois, joidenkin tietojen mukaan. Tarkoitit varmaan sitä?
Kyllä on myös uudemmissa 2 litraisissa tasapainoakselit.
Minullakin on Saab 9000 2.0 185hv, jossa kaksi tasapainoakselia!
Kuulemma 2-litraisiinkin tasapainoakselit tulivat jossain vaiheessa. Sitä en tiedä, ovatko ne olleet siinä jo loppuvuodesta -93, kun NG900-malli on tullut markkinoille, mutta ainakin omassa 01/95 rekisteröidyssä 2-litraisessa ne ovat. Ja nyt siis ovat toimettomina... :-)
Jos on 202-kone, niin ei ole tasapainoakseleita ja jos on 204-kone, niin on. (vipa numero korreloi nokka-akselien määrään)
Moni suosittaa poistamaan tasapainoakselit käytöstä, jos ketju menee - eiköhän se ole vähimmän vaivan tie.
Onneksi ex.Kypsä auttaa. Vipa numero ei kolleroi nokka-akselien määrää. Siinä olit oikeassa ettei 202 koneessa ole tasapainoakseleita.
Korjaas nyt jätkä asennettasi.
Hienohan se on huutaa että VÄÄRÄSSÄ OLET sen kummemmin kertomatta oikeaa tietoa. Nythän kellekään muulle ei aukea, että mitä se viimeinen numero ihan oikeasti tarkoittaa?
Revisiohan se on, kahden ensimmäisen numeron ollessa moottorin tilavuus desilitroina. 235-koneessa ei esimerkiksi ole viittä nokkaa.
Anteeksi tuhannesti, että kehtasinkaan tituleerata tasapainoakselia nokka-akseliksi.
Ehkä voin vielä joskus hyvittää tämän karkean virheen yhteiskunnalle ja sen jälkeen voimme kaikki elää sulassa sovussa onnen kyynelten vieriessä pitkin poskiamme.
Jollei erota tasapainoakseleita nokkaakselista kannattaa olla hiljaa. Viimeinen numero ei tarkoita minkään akselin lukumäärää ei edes tasapainoakselien. Koneen numero kertoo tietäjille mikä kone on kyseessä ja me tiedämme muuten mitä mikin kone pitää sisällään.
Nytpä se petti sinunkin "tietämyksesi".
ainakin vanhemmissa Saabin moottoreissa viimeinen numero tarkoittaa nimenomaan apuakselien lukumäärää.
B201=yksi nokka-akseli, ei tasap.akseleita
B202=kaksi nokka-akselia, ei tasap.akseleita
B204=kaksi nokka-akselia, kaksi tasap.akselia
B212=kaksi nokka-akselia, ei tasap.akseleita
B234=kaksi nokka-akselia, kaksi tasap.akselia
Joten jos ei tiedä, niin kannattaa olla hiljaa
Joten
Minä tiedän sinä lasket akseleita mutta taisit unohtaa laskea vaihdelaatikossa olevat akselit. Tarkoittaako uudempien 5 loppuiset renkaiden määrää ja joissakin on 8 ja 7 viimeinen mitäs niistä väännät?
Minun tietämykseni ei petä ja jos jotain en tiedä osaan olla hiljaa siitä aiheesta.
Puhuinkin VANHEMMISTA MOOTTOREISTA...saatana mikä puusilmä. Vaihdelaatikko ei ole MOOTTORIN osa.
Siitä ei ole tietoa mitä B2X5 ja B308 mottien viimeinen numero tarkoittaa.
Alunperin kyse on ollut 9-5:sta. Vanhemmissa viimeinen numero sattuu täsmäämään keksimiesi akseleiden lukumäärän kanssa. Muistathan että yksi luulija väitti numeron tarkoittavan nokka-akselien määrää.
Huoltoväli ei ole 15000km.
Remppa ei kestä 3-4 päivää.
Ketjun poisto sujuu helposti öljypohjaa hieman raottamalla,jonka jälkeen ketju lyödään taltalla alaratasta vasten poikki.
Ainakin NG900-mallissa ketjun poisto onnistui hyvin alakautta konetta sen suuremmin avaamatta.
Koneesta kuulunut rallatus lakkasi (syy siis oli löysässä ketjussa) ja moottorin ominaisuudet paranivat huomattavasti! Nyt moottori ottaa paremmin kierroksia, kun ennen ketjun poistoa kone ikään kuin puutui ryömimisvaudista/paikaltaan nopeasti kaasua painettaessa.
Työ tehtiin ei-merkkikorjaamolla ja maksoi noin 400 euroa. Suosittelen lämpimästi!
Mulla ketjun vaihtoon meni toista viikkoa merkkikorjaamolla ja lasku oli 870,-. Mitään eroa en ole ajossa huomannut. Olisko kannattanut vaihtaa vielä kun mittarissa oli vasta 57tkm?
vaihto itse olen ajanut nyt 350 tuhatta ja ketjut on alkuperäiset niin jako kuin tasapainoakseleitten.Eikä vieläkään kuulu sen kummempaa rallatusta.Öljy vaihtoväli 9000 tuhatta ja litra hinta 12euroa itse vaihdettuna.Minkä öljyssä olen tuhlannut sen koneremontissa olen säästänyt.