Joo-o, näin älytön kysymys. Eli astma on todettu ja käytän lääkkeitä päivittäin. Oireita ei ole ja olo erinomainen. Koirakuume kova, vaikka tiedän olevani allerginen. Löysin karvattoman uuden koirarodun joka ei allergisoi yhtä paljon kun muut. Kävin parin kasvattajankin luona. Vaikka heillä oli monia koiria, allergiaoireita ei tosiaan tullut näillä suht lyhyillä visiiteillä. Varasin pennun tulevaksi meille parin kk päästä.
Voiko astma pahentua? Jos siis koira allergisoikin minua niin mitä kamalaa voi olla tiedossa terveydelleni? Vai onko niin, että astmantaso on mikä on - lääkkeitäkö joudun käyttää muutenkin, eikö siis väliä vaikka koiran ottaisin?
Todettu astma, hankkisinko koiran?
5
165
Vastaukset
- allergiaa?
http://personal.inet.fi/koti/remeli/astma.htm
voi pahentuu, jos olet allerginen koiralle - allerginen
Älä ota, jos olet allerginen, muuten kyllä voi. Itselläni sekä astma ja allergia ja kun yhtälöön vielä lisätään koira, niin olo on kamala...
- todennäköisyys
Tietty on mahdollista, että alat sietää vähitellen koiraa, mutta erittäin paljon todennäköisempää on, että allergiasi ja ennen kaikkea astmasi alkaa oirehtia.Minä en ottaisi koiraa.
- Keuhkolääkäri
Karvattomuus ei tee koirasta vähemmän allergisoivaa. Syynä se, että koiralla on edelleen iho eli nahka, ja ihosta irtoaa samoja allergeeneja kuin koiran karvoista.
Sanosinpa jopa että ottaisit ennemmin sellaisen kiharakarvaisen koiran jonka irtokarvat ja hilse jäävät turkin sisään, josta ne voi vesipesulla saada pöllyämättä pois.
Lisäksi karvattoman koiran elo ja olo Suomen ilmastossa ei ole mukavaa.
Hoidan paljon astmaatikkoja jotka pärjäävät hyvin vaikka kotona on koira. Astmaatikon makuuhuoneeseen koiraa ei saa mielestäni päästää.
Surullista mutta totta: osallamkuitenkin astma vaikeutuu niin paljon että koirasta on luovuttava. - heinix
Olen itse allerginen erään rodun kasvattaja ja myyn koiriani allergiaperheeseen vain tietyin ehdoin.
Meillä on astmaa ja eräät rankatkin allergiat syntyneet jo koirien aikana ja en ole lopettanut kasvatustyötäni. Koska meillä ei omat koirat aiheuta oireita, nyt siitepölyn aikana on varsin haasteellista tämä aika, kun koirat kantavat turkissaan siitepölyn.
Joudun pitämään nyt koiria ulkona melkein kokopäivän ja illalla minä ne pyyhin, ja se on iso työ.
Yläkertaan missä lapset nukkuvat koirilla ei ole tällä hetkellä mitään asiaa, rakensimme erikseen portit koiria varten. Lisäksi meillä on kattava ilmanpuhdistus käynnissä.
Talvella olemme oireettomia ja voimme nauttia koirista myös sisätiloissa. Rotu on Berninpaimenkoira.
En itse myy allergiaperheeseen koiraa, ainoastaan paikkaan missä on omapiha ja ei lapsia. Lapset eivät voi valikoida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1478120KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237151Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521423311Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092824Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442358- 1261936
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261576Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457