Avance 245 Sprayhood / ison peitto?

Tietääkö joku, missä suuruusluokassa maksaa teetättää Avance 245:een Sprayhood?

Paljonko hintaeroa on, jos vaihdattaa vain kankaat & muovit olemassa olevaan kehykseen?

Entä ison peitto, kuinka paljon sellaisesta voi joutua maksamaan?
5767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Muuten hyvä, mutta pitäisi olla punainen/tummanpunainen, kun veneen väriteemakin on...

Googletin vanhoja tuloksia, ja tietysti siellä tuli tämän palstan vanhoja keskusteluja.

Sail And Go:sta puhuttiin, ja jotkut mainokseksi haukkuivat. Joka tapauksessa ilmeisesti sieltä näitä saisi, mutta tietääkö kukaan miten tasokasta tavaraa ne ovat? Kelvollinen riittää, mutta ala-arvoista en haluaisi.

Tarvike Frimanin sivuille linkkasi joku toinen, ja ehkäpä sieltä löytyykin jos tietää mitä kysyy, mutta viittauksia varsinaisiinpuomin peittoihin en löytänyt.

Äänestä
  • Tiedonhaluinen otappa yhteyttä VA-varuste nimiseen yhtiöön Kuopiossa, siellä tehdään kuomuja vanhojen mallien mukaan ja lisäksi heillä on suuri kaavavalikoima tunnetuimmista malleista.
    Teetin itselleni kuomun siellä muutama vuosi sitten ja hyvin on toiminut. Tavara kulki Matkahuollon avulla sujuvasti ja jälkitukea sain veloituksetta.

    Äänestä

  • Sy Möwe kirjoitti:

    Tiedonhaluinen otappa yhteyttä VA-varuste nimiseen yhtiöön Kuopiossa, siellä tehdään kuomuja vanhojen mallien mukaan ja lisäksi heillä on suuri kaavavalikoima tunnetuimmista malleista.
    Teetin itselleni kuomun siellä muutama vuosi sitten ja hyvin on toiminut. Tavara kulki Matkahuollon avulla sujuvasti ja jälkitukea sain veloituksetta.

    Teetin yllämainitulla kuopiolaisfirmalla samaiseen venemalliin sprayhoodin, hintaa tuli rahteineen muistaakseni jonkin verran päälle 500e. Sprayhood ei istunut täysin vanhoihin kiinnityksiin, tekivät korjakset veloituksetta. Näistä tuli jonkin verran ulkonäköhaittaa, mutta ei pahasti. Muuten olen ollut tyytyväinen. Muiden firmojen tarjoukset olivat hinnakkaampia, mutta niihin olisi sisältynyt mittojen ottaminen veneestä paikan päällä ja noita korjauksia olisi tuskin tarvittu.

    Äänestä

Terve!
Teetin omaan purjeveneeseemme sprayhoodin ja puomipeiton Porin seudulla olevassa firmassa. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.legra.fi/
Vein vanhan sprayhoodin tukiputkineen ja kiinnikkeinen malliksi. Näiden mukaan sitten tehtiin uusi joka sopii paikoilleen täydellisesti ja on malliltaan parempi kuin edellinen. Myös avotilan kuomu sopi uuteen sprayhoodiin hyvin (vetoketjukiinnitys).
Puomipeite tehtiin myös vanhaa mallina käyttäen ja toimii hyvin.
t. Armas31

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiedonhaluinen Ost. kirjoitti:

Tietääkö joku, missä suuruusluokassa maksaa teetättää Avance 245:een Sprayhood?

Paljonko hintaeroa on, jos vaihdattaa vain kankaat & muovit olemassa olevaan kehykseen?

Entä ison peitto, kuinka paljon sellaisesta voi joutua maksamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu