Asuntoalueella, pari katua meiltä, on ollut keskeneräinen 140-neliön "myyntitalo" nyt jo kohta 3 vuotta täysin samassa vaiheessa. Piha on kesken, autotallissa pelkkä sokkeli, talo on päällisin puolin valmis. Pari kertaa vuodessa se on ilmestynyt myyntiin, ja näyttöjäkin ollut, muttei ilmeisesti katsojia. Myynti-ilmoituksen mukaan lopputarkastusta ei ole tehty, ja myyjä tekee autotallin sekä pihatyöt loppuun, kun myyntisopimus on tehty (rahat saatu).
Talo siis on ollut samassa vaiheessa, 3 vuotta, eikä mitään tapahtunut. Päähuomio itselläni kohdistuu siihen, että talon katolla ei ole mitään läpivientejä, ilmastoinnille siis. Eikä seinissäkään ole reikiä tms räppänöitä. Savupiippu on tulpattu muovikääreellä. Talon sisäkuvissa näkyy, että sisäkatossa on tulo/poistoilma venttiilit. Joten tästä voisi päätellä, että ilmastointia ei ole vain tehty loppuun saakka. Kun miettii että rakennuksessa on höyrynsulkumuovi, eikä ilmastointi ole päällä. Niin mitenköhän mahtaa olla tuo homehtumispuoli? Lämmitys siellä varmaankin on päällä, koska talvella ikkunat ovat sulat.
Kun miettii, että 3 vuotta ollut ilman ilmastointia, säät vaihdellut, sekä kosteusprosentit, hmmmm, pistää miettimään. Vai onko sisäilma kuivaa, kun ei ihmisiä? Entä rakennuskosteus, eikös sitä ole vielä kauan aikaa, esim laatan kuivumisesta johtuva?
Enkä usko, että siellä on kosteudenpoistajaakaan sisällä, koska kukaan ei ole käynyt talossa viimeiseen puoleen vuoteen. Asuntovälittäjän auto siellä on käynyt viimeksi, joskus syksyllä, sen jälkeen ei ketään.
Tuntuu jotenkin surulliselta tapaukselta. Ei tuollainen talo voi mielestäni olla enää kovin terve. Varmasti jotain muhii jossain. Ilmassa on AINA jonkin verran kosteutta, ja kun se on tiiviissä talossa muovien sisällä, ilman ilmastointia, niin voin olla melko varma, että se kosteus on siellä rakenteissa aiheuttamassa kaikenlaista ikävää.
Tietysti harmi rakentajan kannalta, että rahat on kiinni keskeneräisessä, eikä ostajia tämän ajan taloustilanteessa käytännössä juurikaan ole. Säästäähän siinä jonkin euron, kun ei ole ilmastointia "hukkaamassa" peruslämpöä. Mutta kymmenen euron säästöllä, tulee äkkiä tuhansien eurojen haitta. Itse olisin ainakin tehnyt ilmastoinnin valmiiksi, vaihtuisi edes ilma jonkin verran.
myyntitalo keskeneräinen
vuojox
0
354
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3342285Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata601954Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1111692- 1091415
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1831353- 731324
- 261305
- 801257
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171207Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois401026