Hyppönen itse laittaa tietoturvaan vaikuttavat asiat OIKEAAN tärkeysjärjestykseen vaikka oma toimeentulo koostuu vähintään merkittävältäm osin omien virustorjuntaohjelmien myyntiin.
Hyppösen tärkeysjärjestys on seuraavanlainen:
1 Varmuuskopiot
2 Patchaus, joka tarkoittaa tietototurvapaikkausten asentamista = asennetut ohjelmat ja käyttöjärjestelmä pitää olla tietoturvapaikkausten osalta aina ajan tasalla.
3 Vasta näiden JÄLKEEN virustorjuntaohjelmat ja palomuurit.
http://areena.yle.fi/tv/2173377
Kohdassa 13 min.50 sek.-14 min 20 sek.
Oikeaa asiaa F-Securen Hyppöseltä!
6
363
Vastaukset
Katsoin eilen tuon ohjelman ja Hyppönen puhui asiaa.
- Miksi varmuuskopio?
Mihin tarvitaan varmuuskopiota? Eikö se riitä, että tärkeät asiat ovat esim. s-postissa, tallennuttana koneelle, tulostettuna (jos on sellainen tiedosto, että voi tulostaa) ja muistitikulla?
Mutta tuohan on varmuuskopiointia. Eli pidetään samat tiedostot muutamassa eri paikassa eikä esim pelkästään yhdellä levyllä.
- Miksi varmuuskopio?
Eli varmuuskopiointi saa olla virustorjuntaohjelmassa poissa käytöstä?
Kyllä jos on itse huolehtinut siitä että
- Varmuuskopiot on tehtynä vähintään kahteen eri paikkaan. ( Toinen niistä esim ulkoinen media
- Ne on ajantasallaAloitus aika väärin. Aloita jo kohdasta 13:20
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751111
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557
