Mikä vaihe asuntojen hinnoissa nyt on? Joku sanoo, että ovat matalalla ja toinen, että nousukausi menossa. Entä miten yleensä kesää vasten, kannattaako jättää kaupanteko syksyyn? Myymässä olen.
Missä mennään hinnoissa?
12
195
Vastaukset
- tahansa
Hintojen alennuksia tulee oikotieltä jatkuvasti.
Voisi kai päätellä, että kauppa ei käy mihin hintaan tahansa. - ajoissa osto kandee
Hinnat tasaisessa nousussa kuten aina kuuluukin. Välillä toki tsunamit pompauttaa kerralla hintoja vähän korkeammalle :)
"Myymässä olen."
Nyt kannattaa laittaa myynti-ilmoitus viimeistään.
Syksyllä asuntokauppa taas seisahtuu, tai ainakin laantuu.
Kumma juttu, kun aurinko alkaa vähän paistaa, niin tässä haravat haettu jo valmiiksi että vaimo pääsee rapsuttelemaan pihoja.- asuntomarkkinat
Ihanko totta? Jotenkin olin itse luullut, että syksyisin kauppa kävisi vilkkaammin, kun keväällä mielessä ovat kaikki mökkeilyt, veneilyt ja matkailu. Täytyy siinä tapauksessa ruveta toimimaan, jos arviosi pitää paikkansa.
- Monet ostaneena...
asuntomarkkinat kirjoitti:
Ihanko totta? Jotenkin olin itse luullut, että syksyisin kauppa kävisi vilkkaammin, kun keväällä mielessä ovat kaikki mökkeilyt, veneilyt ja matkailu. Täytyy siinä tapauksessa ruveta toimimaan, jos arviosi pitää paikkansa.
Messutkin keväällä koska silloin kuumottavat prätkien,autojen,veneitten,mökkien ja myös asuntojen hankinnat. Syksyllä hiljenee ja silloin tehdään ostajan kannalta parhaimmat kaupat.
- whoknowswins
Riippuu paljon alueesta ja asunnon tyypistä.
Maakuntien omakotitalon voit laittaa nyt myyntiin ja olettaa kaupan syntyvän vasta vuoden päästä hintaan -25% siitä, mitä olet ajatellut.
Maakuntien kerrostalo menee nopeammin, jopa alle puolessa vuodessa hintatoteuman ollessa -10--15% olettamastasi.
Pk -seudulla kauppa käynee nopeammin, ainakin pienehkössä kt -asunnossa. Pudotus ehkä 5-7%.
Mitään nousuja on nyt perusteetonta odottaa oikein missään. - 20+45
Kyllä näyttää tulevan monesta Rintamamies talosta juhannuskokkotarpeita,
samat "röttelöt" pyörii myyntilistoilla vuositolkulla. Sama ilmiö on näkyvissä jo 80 luvun taloillakin. Kauppa ei vaan yksinkertaisesti käy. Moni ostaja pelkää saavansa
homepommin käsiinsä. - asuntomarkkinat
Myyntiin tulee 2h k pienkerrostalosta (yksi porras, oma piha jne.) Pohjois-Helsingistä hyvien palvelujen ääreltä. Remontin vaatii kyllä ennen muuttamista, mutta putkiremppa vasta tehty.
- kunhan kyselen...
Jos putkiremppa juuri tehty niin eiköhän muutkin rempatkin. Vai jäikö rempat kesken? Putkirempan yhteydessä tehdään yleensä kaikki....
- asuntomarkkinat
kunhan kyselen... kirjoitti:
Jos putkiremppa juuri tehty niin eiköhän muutkin rempatkin. Vai jäikö rempat kesken? Putkirempan yhteydessä tehdään yleensä kaikki....
Putkiremppa hoidettu kunnolla ja muut remontithan ovat asukkaan vastuulla. Tarkoitin, että asunnon pintamateriaalit alkavat olla jo kuluneita ja osittain epäkunnossa, joten sellaisen remontin asunto tulee vaatimaan. Lisäksi jos uusi asukas haluaa vaihtaa kylpyammeen suihkukaappiin, tulee sekin tehdä asukkaan kustannuksella. Viisaintahan se olisi ollut tehdä tässä putkiremontin yhteydessä, mutta siihen minulla ei ollut halua/varaa.
- kuulostaa loogiselta
asuntomarkkinat kirjoitti:
Putkiremppa hoidettu kunnolla ja muut remontithan ovat asukkaan vastuulla. Tarkoitin, että asunnon pintamateriaalit alkavat olla jo kuluneita ja osittain epäkunnossa, joten sellaisen remontin asunto tulee vaatimaan. Lisäksi jos uusi asukas haluaa vaihtaa kylpyammeen suihkukaappiin, tulee sekin tehdä asukkaan kustannuksella. Viisaintahan se olisi ollut tehdä tässä putkiremontin yhteydessä, mutta siihen minulla ei ollut halua/varaa.
Ai sellaisetkin kuin julkisivu-, ikkuna ja ovi-, porrasuone-, katto-, jätekatos- ja parkkialueremontti ovat yksittäisen asukkaan vastuulla?
- tässättoTotuus
Näkymät asuntojen nousuun ovat erittäin poisitiiviset. ensi vuonna nousua ennustetaan 2 prosenttia ja seuraavana vuonna 2 prosenttia enemmän kuin tilastot tulevat arvioimaan. Pitkän aikavälin odotus 20% vuodessa nousua. Tämä on ihan virallinen totuus, mutta sitä ei kerrota kaikille, ettei nyt ihan kokonaan myytävät asunnot loppuisi. Venäläiset kasvattavat ostojaan ainakin pääseupunkikaudella merkittävästi. Kyllä vuokrapetterssonia nyt harmittaa. Seuraavat 5 vuotta ainakin asuntojen hintojen nousu on yhtä paljon kuin vuokranmaksusta saatu hyöty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1411339Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa443892Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1143068Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1272406Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812065Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961771Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3041029Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17820Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143765- 53709