Meillä olis kahdeksannella luokalla sijainen, joka ei ole lukion jälkeen kemiaa opiskellut tai sitä koskaan opettanut. Saapui tunnille improvisoimaan eikä ollut viitsinyt etukäteen edes selata sitä kemian kirjaa.. Kukaan ei oppinut tunnilla mitään, joten hikari selitti asiat myöhemmin lopulle luokalle. Yhden tunnin sijaisuus olisi ihan ok, mutta tää tyyppi tulee opettamaan meitä vähintään kuukauden ajan. Siinä ehtii mennä vaikka mitä ohi.. Mitä tälläsessä tilanteessa vois oppilaana tehdä?
Epäpätevä opettaja?
kemiaonjees
3485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensimmäisen tunnin sekoilut pitää ymmärtää. Sijainen on ehkä saanut tiedon tunneista niin myöhään, että ei ole kerta kaikkiaan edes ehtinyt nähdä oppikirjaa ennen tunnin alkua. Seuraaville tunneille hänellä on aikaa valmistautua ja myös mahdollisuus pyytää apua muilta opettajilta.
Jos opetus ei ala sujumaan, niin käytte puhumassa rehtorin kanssa. Sitä ennen annatte opettajalle mahdollisuuden olemalla häiritsemättä hänen työntekoaan.
Syy ei tässä tapauksessa ole opettajan vaan sen joka on antanut väärän ihmisen tulla sijaiseksenne. Myös opettajallanne on velvollisuus ilmoittaa kaikki kirjan sivut ja aiheet mitä käydään varsinkin ekoilla tunneilla, että et voi oikein sijaista syyttää.
Jos me oppilaat ei ymmärretä jotakin asiaa niin meillä on vastuu kysyä asiasta.
Aina ei vain kerta kaikiaan löydy ko. aineeseen kelpoista sijaista. Silloin on otettava paras tarjolla oleva. Tämä sijainen on sentään lukenut kemiaa enemmän kuin peruskoulun oppimäärän. Huonomminkin olisi voinut käydä.